Imagine simbol

Mai multe tragedii vor putea fi evitate? Autoritățile au anunțat când va fi lansat sistemul MD-Alert

Sistemul de alertă MD-Alert care va avertiza moldovenii despre fenomene meteo extreme sau situații de urgență ar putea funcționa în Republica Moldova nu mai devreme de anul 2025. Declarația a fost făcută pentru Radio Moldova de purtătoarea de cuvânt a Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU), Liliana Pușcașu. Aceasta a menționat că se întreprind măsuri pentru contractarea companiilor, pentru a cunoaște care sunt cele mai performante tehnologii.

Reprezentanta IGSU a mai spus că sistemul ar putea fi unul echivalent celui din România sau alte țări din Uniunea Europene. Proiectul se află acum la etapa studiului de fezabilitate.

Valoarea totală a proiectului MD-Alert este estimată la peste 440 de mii de euro, iar 92% din această sumă va fi acordată de partenerii europeni. Sistemul MD-Alert va permite difuzarea mesajelor de avertizare și alarmă pentru populație în caz de fenomene meteo extreme, inundații, dar și alte situații care amenință grav viața și sănătatea cetățenilor. Avertizările vor fi trimise prin intermediul rețelelor operatorilor de comunicații mobile.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari / NewsMaker

Vârsta de pensionare pentru femeile din Moldova a crescut la 62 de ani. Cine are dreptul la 59 de ani

Pe 1 iulie 2026 s-a majorat vârsta standard de pensionare pentru femeile din Republica Moldova. Acestea se vor pensiona la 62 ani, față de 61 de ani și 6 luni în anul precedent. Pentru bărbați, vârsta de pensionare rămâne neschimbată.

Potrivit Casei Naționale de Asigurări Sociale (CNAS), începând cu 1 iulie 2026, vârsta standard de pensionare pentru femei, pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, este de 62 de ani, iar stagiul complet de cotizare este de 34 de ani.

Potrivit CNAS, reducerea vârstei standard de pensionare se acordă femeilor care au născut și au educat până la vârsta de 8 ani cinci sau mai mulți copii. Pentru ele, vârsta de pensionare se reduce cu 3 ani și, începând cu 1 iulie 2026, este de 59 de ani.

Pentru bărbați, vârsta de pensionare rămâne neschimbată și este de 63 de ani, iar stagiul de cotizare este de 34 de ani, condiții stabilite începând cu 1 iulie 2019.

Reprezentanții CNAS au amintit că pensia pentru limită de vârstă se stabilește pe viață, de la data îndeplinirii condițiilor de pensionare, dacă cererea și actele necesare au fost depuse în termen de 90 de zile de la această dată. În cazul în care termenul de depunere a cererii a fost depășit, pensia se acordă de la data prezentării ultimului act necesar. Termenul de examinare este de 60 de zile de la data depunerii cererii cu toate actele necesare.

Pentru a verifica vârsta de pensionare, persoanele sunt îndemnate să utilizeze serviciul electronic „Calculatorul vârstei de pensionare”. Potrivit CNAS, acesta permite utilizatorilor să afle anul în care pot solicita pensia pentru limită de vârstă.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: