Andrei Mardari / NewsMaker

„Introduceau zeci de mii de metri cubi de gaz în baza de date”. Moldovagaz raportează încălcări ale angajaților întreprinderilor de distribuție a gazelor

Unii dintre angajații întreprinderilor de distribuție a gazelor au inclus zeci de mii de metri cubi de gaz în baza de date, care nu au fost consumate în realitate. Aceștia se foloseau de statutul de serviciu, în interese financiare. Drept urmare, acest fapt ar putea duce la discrepanțe pronunțate în bilanțul gazelor naturale la nivel de țară, anunță Moldovagaz, pe 29 noiembrie.

Actualmente se recalculează consumul de gaze naturale în luna octombrie pentru a factura volumele reale. Moldovagaz anunță că ancheta de serviciu continuă, iar persoanele responsabile pentru introducerea datelor eronate vor fi pedepsite corespunzător.

SA „Moldovagaz” îndeamnă consumatorii să transmită datele exacte precise ale contoarelor, ceea cea poate fi făcut printr-un apel telefonic, aplicațiile Viber ChatBot și Telegram, serviciul „Cabinetul personal al consumatorului” sau la sediile companiilor de distribuție a gazelor naturale.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Dodon și Vlah țintesc puterea/ Nesterovschi a fugit în Rusia?/ Morari și Tarlev, alături de Ceban?

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
Subiectele ediției:
— Carp: deputații fugari Nesterovschi și Lozovan au părăsit Moldova
— Comisia Europeană, despre interdicția Schengen aplicată lui Ceban
— Sunau în numele băncii și furau banii de pe conturi
— Viitorii deputați, îndemnați să mențină cursul european al țării
— Repetă vizita: Dodon, Vlah și Tarlev, din nou în Rusia
— Final de mandat: deputații evită să-și dea note, preferă verdictul cetățenilor
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: