Facebook

Mai mulți primari din localitățile raionului Ștefan Vodă și-au manifestat susținerea pentru Maia Sandu (VIDEO)

16 primari ai unor localități din raionul Ștefan Vodă și-au exprimat susținerea pentru candidata Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) în cadrul alegerilor prezidențiale. Aceștia consideră că Maia Sandu va asigura independența aleșilor locali, indiferent de partidele din care fac parte.

În cadrul unei adresări video publicate pe Facebook, primarii localităților din raionul Ștefan Vodă au declarat că Republica Moldova are nevoie de un lider independent, care va respecta și va fi avocatul independenței administrației publice locale, va atrage finanțare externă pentru susținerea proiectelor și va susține fiecare primar, indiferent de culoarea politică.

„În calitate de aleși locali declarăm susținerea candidatului Maia Sandu la alegerile din 2020. Pledăm pentru un viitor mai bun. Doamna Maia Sandu este persoana care ne poate reprezenta atît pe plan național, cât și internațional. Noi credem că administrația publică locală independentă este un pilon important al democrației și bunăstării. Democrația va deveni o realitate atunci când primarii nu vor mai fi folosiți de partidele politice după bunul lor plac și vor răspunde doar în fața legii și a oamenilor”, a declarat Ersilia Qatrawi, primarul satului Ștefănești.

Declarația în susținerea Maiei Sandu a fost semnată de 16 aleși locali: Ersilia Qatrawi, primarul satului Ștefănești, Vladislav Cociu, primarul orașului Ștefan Vodă, Igor Hîncu, primarul satului Volentiri, Ruslan Știrbu, primarul satului Marianca de Jos, Iurie Ostafii, primar de Olănești, Vladislav Berlibov, primarul satului Slobozia, Larisa Voloh, primarul satului Palanca, Ludmila Zagoreț, primarul comunei Răscăieţi,Valeriu Drăga, primarul comunei Purcari, Vasile Țînțari, primarul satului Copceac, Valeriu Tabunșcic, primarul satului Căplani, Nadejda Morari, primarul satului Antonești, Anatolie Timoșenco, primarul satului Tudora, Ion Veleșco, primarul satului Crocmaz, Eugeniu Prutean, primarul satului Talmaza, Leonid Nicolau,primarul satului Cioburciu.

***

Pe 10 noiembrie, 22 de președinți de raioane și-au declarat susținerea pentru Igor Dodon la funcția de președinte al țării.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Strada Calea Ieșilor din Chișinău, închisă parțial pentru o zi. În zonă vor avea loc competiții de triatlon

La Chișinău, în zilele de 15 și 16 august, în Parcul „La Izvor” are loc evenimentul sportiv „Triathlon Festival”. Primăria municipiului Chișinău anunță că, pentru buna desfășurare a evenimentului, traficul rutier va fi restricționat temporar pe o porțiune a străzii Calea Ieșilor. De asemenea, mai multe rute de transport public vor circula după un program modificat.

Astfel, pe 16 august, între orele 00:00 și 18:00, circulația va fi suspendată pe trei benzi ale străzii Calea Ieșilor, pe segmentul cuprins între strada Mesager și direcția spre Șoseaua Balcani. Celelalte benzi vor rămâne deschise circulației.

În aceeași zi, troleibuzele de pe rutele nr. 8 și nr. 23 vor circula doar până la Bariera Sculeni. Totodată, troleibuzul nr. 34 și autobuzele de pe rutele nr. 16 și nr. 46 nu vor mai efectua oprirea în stația de pe strada Ghidighici, situată la ieșirea din oraș.

Primăria informează și despre alte restricții de trafic programate pentru 16 august, din cauza unor lucrări de reparație pe strada Alexei Șciusev. Astfel, în intervalul 09:30–12:30, circulația va fi restricționată pe tronsonul cuprins între străzile Alexandru Pușkin și Mitropolit Gavriil Bănulescu-Bodoni, iar între orele 12:30–15:00, pe tronsonul dintre străzile Mitropolit Gavriil Bănulescu-Bodoni și Nicolae Iorga.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: