Maia Sandu cere ajutorul SUA în depășirea crizei energetice. Ce a discutat cu secretarul de Stat pentru Energie al SUA?

Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, s-a întâlnit cu Secretara de Stat pentru Energie al SUA, Jennifer Granholm. Discuția s-a focusat pe criza energetică severă prin care trece țara noastră și felul în care SUA pot să ne ajute în depășirea ei.

Șefa statului a menționat că războiul Rusiei împotriva Ucrainei are un impact major asupra securității noastre energetice, reflectându-se în prețurile mari la energie, dar și în limitarea accesului la resursele energetice.

Totodată, Președinta Maia Sandu a spus că, pentru Moldova, independența energetică înseamnă păstrarea democrației și a apartenenței țării la lumea liberă, în special în actualul context marcat de război.

Președinta Maia Sandu a mulțumit pentru ajutorul de circa 80 de milioane de dolari, anunțat de SUA pentru depășirea crizei.

Totodată, șefa statului a menționat că avem nevoie de sprijinul partenerilor de dezvoltare pentru construirea infrastructurii care să asigure conexiunea la rețelele energetice europene, pentru diversificarea surselor de energie și dezvoltarea energiei regenerabile, precum și pentru regândirea întregului proces de producție, stocare și consum de energie.

Un alt obiectiv strategic este atingerea, cât mai curând posibil, a neutralității emisiilor de dioxid de carbon, care este avantajoasă pentru mediu și contribuie la asigurarea securității energetice.

De menționat că președinta Maia Sandu se va afla la Washington în perioada 5-7 decembrie. Șefa statului urmează să participe la Conferința Internațională Anticorupție, în cadrul Summitului pentru Democrație. De asemenea, Maia Sandu va avea întrevederi bilaterale și se va întâlni cu reprezentanții diasporei moldovenești din Statele Unite.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Comisia Electorală Centrală

Partidul „Uniunea Creștin-Socială din Moldova”, înregistrat la parlamentare. CEC a respins cererea unei candidate independente

Comisia Electorală Centrală (CEC) a înregistrat Partidul „Uniunea Creștin-Socială din Moldova” la alegerile parlamentare din toamnă. Pe de altă parte, CEC a respins cererea de înregistrare în calitate de candidat independent depusă de Dina Carpinschi. Deciziile au fost luate în cadrul ședinței din 25 august.

Comisia Electorală Centrală a înregistrat lista de 53 de candidați la funcția de deputat a Partidului „Uniunea Creștin-Socială din Moldova”. Proiectul hotărârii a fost aprobat cu unanimitate de voturi.

De asemenea, membrii CEC au examinat cererea de înregistrare a Dinei Carpinschi la alegerile parlamentare, în calitate de candidat independent. După verificarea listelor de subscripție cu semnăturile colectare, autoritatea electorală a considerat valabile 908 semnături ale susținătorilor, ceea ce reprezintă sub limita admisibilă de prezentare a cel puțin 1 000 de semnături, în cazul unei candidate femei. Astfel, CEC a respins înregistrarea Dinei Carpisnchi în cursa electorală. Proiectul hotărârii a fost adoptat cu cinci voturi pentru și trei abțineri.

Amintim că, până acum, Comisia Electorală Centrală a înregistrat la alegerile parlamentare:

  • Partidul Acțiune și Solidaritate;
  • Candidatul independent Andrei Năstase;
  • Coaliția pentru Unitate și Bunăstare;
  • Partidul Social Democrat European;
  • Partidul Național Moldovenesc;
  • Partidul Democrația Acasă;
  • Alianța Liberalilor și Democraților pentru Europa;
  • Candidatul independent Olesea Stamate;
  • Mișcarea Respect Moldova;
  • Blocul Electoral „Patriotic al Socialiștilor, Comuniștilor, Inima și Viitorul Moldovei”;
  • Liga Orașelor și Comunelor;
  • Blocul Împreună;
  • Blocul Alternativa;
  • Alianța pentru Unirea Românilor;
  • Candidatul independent Victoria Sanduța;
  • Partidul „Uniunea Creștin-Socială din Moldova”.

Alegerile parlamentare vor avea loc pe data de 28 septembrie, iar campania electorală va demara oficial pe 29 august.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: