președinte.md

Maia Sandu, la Conferința internațională MACRO 2022: „Este important să ne cultivăm ca stat”

Președinta Maia Sandu a participat la Conferința internațională MACRO 2022, care a început pe 23 februarie. Șefa statului a vorbit despre domeniile de intervenție prioritare pentru dezvoltarea durabilă a țării noastre – migrația, securitatea energetică, tranziția verde, educația, digitalizarea, dezvoltarea regională și alte domenii esențiale.

Potrivit președintei, este vorba de intervenții complexe, scumpe și de durată în aceste domenii, dar care sunt esențiale pentru a da țării noastre o șansă la prosperitate.

„Aceste acțiuni ale autorităților trebuie să se axeze pe nevoile și așteptările oamenilor și să asigure îmbunătățirea calității serviciilor și a vieții cetățenilor noștri. În același timp, este important să ne cultivăm, ca stat, reziliența în fața provocărilor și crizelor regionale și globale”, a subliniat șefa statului în mesajul adresat.

Președinta Maia Sandu a îndemnat cetățenii să contribuie la proiectul comun de construcție a viitorului țării noastre, prin muncă, implicare și idei pe care să le împărtășească cu alții. „Viitorul Republicii Moldova va fi așa cum avem curajul să ni-l imaginăm – și așa cum îl vom construi, împreună”, a menționat șefa statului.

Conferința MACRO întrunește, azi și mâine, politicieni, experți, lideri de opinie din țară și de peste hotare, care discută despre felul în care se poate dezvolta Republica Moldova.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

kremlin.ru

Rusia anunță armistițiu pentru parada de 9 mai și amenință Ucraina, dacă îl încalcă. Reacția lui Zelenski

Federația Rusă a anunțat unilateral un armistițiu în Ucraina cu ocazia Zilei Victoriei, pe fondul temerilor că trupele ucrainene ar putea ataca în timpul tradiționalei parade militare de la Moscova. Acesta va fi în vigoare pe 8 și 9 mai. La rândul său, președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a anunțat un „regim de liniște” din 6 mai.

Ministerul Apărării al Federației Ruse a anunțat că, prin decizia președintelui Vladimir Putin, s-a hotărât instituirea unei încetări temporare a focului pe frontul din Ucraina. Armistițiul a fost stabilit pentru perioada 8-9 mai.

Ne așteptăm ca partea ucraineană să urmeze acest exemplu”, a menționat instituția, potrivit Meduza.

Totodată, Ministerul rus al Apărării a menționat că, dacă Ucraina va încerca să perturbe celebrarea Zilei Victoriei, trupele ruse „vor lansa un atac de răspuns, masiv, cu rachete asupra centrului Kievului”, de la care anterior s-au abținut.

Avertizăm populația civilă a Kievului și angajații reprezentanțelor diplomatice străine cu privire la necesitatea de a părăsi orașul în timp util”, se arată în declarația instituției militare ruse.

Ulterior, și președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a anunțat un regim de încetare a focului, care va începe pe 6 mai.

Considerăm că viața umană este incomparabil mai valoroasă decât «celebrarea» oricărei aniversări. În acest sens, anunțăm un regim de liniște, începând cu ora 00:00 în noaptea de 5 spre 6 mai. (…) Vom acționa în mod simetric, începând din momentul indicat. Este timpul ca liderii ruși să facă pași reali pentru încheierea războiului lor, dacă până și Ministerul rus al Apărării consideră că nu poate organiza parada de la Moscova fără bunăvoința Ucrainei”, a scris Vladimir Zelenski pe canalul său Telegram.

Amintim că Vladimir Putin a admis pentru prima dată posibilitatea unui armistițiu cu ocazia Zilei Victoriei într-o discuție telefonică cu președintele SUA, Donald Trump, care a avut loc la sfârșitul lunii aprilie. Ulterior, comentând afirmațiile lui Putin despre un armistițiu, Vladimir Zelenski a declarat că Ucraina este interesată de o încetare a focului pe termen lung, nu de „câteva ore de siguranță pentru parada de la Moscova”.

Pe 4 mai, liderul de la Kiev a spus că formatul redus al paradei de la Moscova — care în acest an se va desfășura fără tehnică militară — indică teama autorităților ruse față de dronele ucrainene. „Nu își pot permite tehnică militară și se tem că dronele ar putea survola Piața Roșie. Este sugestiv — demonstrează că nu sunt puternici”, a afirmat Vladimir Zelenski.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: