NewsMaker

Maia Sandu, prima reacție după deconectarea liniei electrice Isaccea-Vulcănești: „Rusia poartă întreaga responsabilitate”

Federația Rusă poartă întreaga responsabilitate pentru atacurile din această noapte împotriva Ucrainei, care au dus la deconectarea principalei legături electrice a Republicii Moldova – linia de înaltă tensiune Isaccea-Vulcănești. Declarația a fost făcută de președinta Maia Sandu, într-un mesaj publicat pe 24 martie pe rețelele de socializare. Șefa statului avertizează că deși rutele alternative sunt în funcțiune, „situația rămâne fragilă”.

„Loviturile Rusiei asupra infrastructurii energetice civile din Ucraina constituie o crimă de război — și un atac împotriva tuturor. Atacurile din cursul nopții au deconectat principala legătură electrică a Republicii Moldova cu Europa. Rute alternative sunt în funcțiune, însă situația rămâne fragilă. Rusia poartă întreaga responsabilitate” – a scris președinta Maia Sandu pe X.

Amintim că, în urma atacurilor asupra infrastructurii energetice din sudul Ucrainei, linia electrică Isaccea–Vulcănești, care conectează sistemele energetice ale R. Moldova și României, a fost deconectată. Deconectarea a fost anunțată de Chișinău pe 23 martie, în jurul orei 23:00. Pentru menținerea alimentării cu energie electrică a R. Moldova, Moldelectrica, în coordonare cu operatorii sistemelor de transport din România și Ucraina, a pus în funcțiune rute alternative de alimentare. În prima sa reacție, premierului Alexandru Munteanu a declarat că deconectarea liniei pune din nou în pericol stabilitatea energetică a R. Moldova. Oficialul a spus că, pentru a preveni întreruperile, au fost puse în funcțiune rute alternative, însă situația rămâne fragilă.

Locuitorii Republicii Moldova au fost îndemnați, în acest context, să consume energia electrică în mod rațional și responsabil, în special în orele de vârf. Potrivit autorităților, măsura este necesară pentru a evita suprasolicitarea rețelelor electrice de transport și distribuție, inclusiv a liniilor de înaltă tensiune transfrontaliere. Între timp, întreprinderea Moldelectrica a anunțat că au fost identificate defecțiuni pe linia Isaccea–Vulcănești, iar remedierea acestora necesită intervenții tehnice specializate.

Menționăm că, potrivit administrației regiunii Odesa, în seara zilei de 23 martie, armata rusă a lansat un atac masiv cu drone asupra regiunii. Două persoane au fost rănite. Totodată, în urma atacului, au fost avariate obiecte ale infrastructurii de transport și energetice.

Poliția de Frontieră a anunțat, în dimineața zilei de 24 martie, că în seara zilei de 23 martie, pe teritoriul Republicii Moldova au fost auzite bubuituri și observate lumini intense pe cer. Instituția a declarat că situația a a fost generată de atacurile aeriene care au avut loc pe teritoriul Ucrainei, în apropierea localității Copceac din Republica Moldova. Poliția de Frontieră a precizat că, până în prezent, nu au fost identificate riscuri pentru securitatea cetățenilor Republicii Moldova și că, potrivit Ministerului Apărării, spațiul aerian național nu a fost încălcat.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

IPN

Ministrul Finanțelor, despre criticile la reforma fiscală: „Există un confort mai ales la cei cu agendă politică. Eu nu voi lăsa guvernul”

Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, susține că proiectul politicii fiscale pentru 2027 este „o reformă care place oricui să o critice” și că „există un confort foarte mare mai ales la cei care au o agendă politică”. Oficialul a declarat că nu va părăsi guvernul dacă valul de critici la adresa politicii fiscale va continua și vor fi voci care, în stradă sau în parlament, vor cere demisia sa, adăugând că „ar fi una” dacă i s-ar cere demisia din interiorul echipei. Declarațiile au fost făcute la Realitatea TV. Menționăm că, în legătură cu proiectul politicii bugetar-fiscale, deputatul „Democrația Acasă”, Vasile Costiuc, a anunțat un protest pentru 28 iunie, susținut de mai multe partide, iar un partid parlamentar a inițiat o moțiune simplă împotriva ministrului Finanțelor.

În timpul emisiunii, oficialul a fost întrebat la ce concluzie a ajuns Ministerul Finanțelor după valul de reacții critice privind proiectul politicii fiscale pentru 2027. „Principala concluzie este că înțelegem și acceptăm că sunt foarte multe lucruri care pot fi îmbunătățite, dar și să nu avem compromisuri pe partea de comunicare și consultare. (…) Cred că avem deja foarte multe îmbunătățiri urmare a acestor discuții”, a comunicat ministrul pe 26 iunie.

Gavriliță a adăugat că „această reformă este nevoie, în primul rând, pentru că noi trebuie să avem un cadru care să aducă mai multă responsabilitate fiscală, dar și să creeze un mediu mai prielnic pentru dezvoltarea economică”. „Este important și poate nu s-a clarificat destul: obiectivul nu este să fie impozitați mai mult sau să piardă puterea de cumpărare oamenii săraci sau chiar și familiile obișnuite. Mecanismul țintește, într-un final, ca să putem colecta mai mult acolo unde sunt venituri mari, cheltuieli mari. Iar pentru majoritatea familiilor obișnuite, eventuale creșteri de prețuri, trebuiesc compensate cu venituri suplimentare”, a menționat el.

Întrebat dacă reforma ar putea să se transforme într-o criză politică, în contextul în care adversari ai guvernării au anunțat că trebuie organizate proteste, ministrul a răspuns: „Cred că poate, pentru că e o reformă pe cât de dificil de explicat și de înțeles, pe atât de ușor de criticat. Observ că există un confort foarte mare la foarte multă lume, mai ales la cei care au o agendă politică. Avem și cazuri în care nu neapărat cu rea intenție, dar mai există și interpretări care de fapt nu corespund realității. E o reformă care place oricui să o critice”.

La întrebarea cum va reacționa dacă valul de critici la adresa politicii fiscale va continua și vor fi voci care, în stradă sau în parlament, vor cere demisia sa, oficialul a spus că dacă i se va cere demisia din partea echipei „ar fi una”. „Eu nu voi lăsa echipa și nu voi lăsa guvernul doar pentru că îmi este dificil. Vă dați seama, o asemenea reformă nu este simplă și sunt centrul atenției și sunt dintre cei mai discutați. (…) Eu voi fi membru al echipei și îmi voi face lucrul responsabil atât timp cât va fi nevoie și atât timp cât va fi dorința de a face aceste lucruri. Dacă nu, eu cu siguranță… Am avut o viață mult mai liniștită și eventual am să am o viață mult mai liniștită atunci când nu voi mai face acest lucru”, a conchis oficialul.

***

Recent, Ministerul Finanțelor a publicat proiectul politicii bugetar-fiscale pentru 2027, care se află în prezent în consultări publice. Una dintre cele mai discutate modificări vizează uniformizarea cotelor de TVA, prin eliminarea mai multor cote reduse aplicate în prezent. Potrivit Guvernului, măsura va fi implementată etapizat și ar putea afecta produse alimentare, medicamente, comerțul electronic, restaurante și cafenele, hoteluri și pensiuni, autoturismele și resursele energetice. Despre principalele noutăți din versiunea inițială a documentului, NM scris AICI și AICI. NewsMaker a scris AICI principalele modificări pe care autoritățile sunt gata să le opereze în documentul aflat în consultări.

Pe 23 iunie, deputatul Partidului „Democrația Acasă”, Vasile Costiuc, a chemat cetățenii Republicii Moldova la un protest împotriva proiectului politicii bugetar-fiscale pentru 2027, care va avea loc pe 28 iunie, la ora 10:00, la Parlament, „pentru a spune „nu” politicilor care urmează să aducă dezastru și devastare economică în buzunare cetățenilor”. Partidul Socialiștilor a anunțat că susține protestul. Liderul „Partidul Nostru”, Renato Usatîi a spus că se va alătura oricărui protest, menționând că nu-l interesează culoarea politică, dar să nu fie proteste finanțate din exterior sau de cei care vor să scape de închisoare. Între timp, și Partidul Social Democrat European, fostul PDM, și-a invitat membrii și simpatizanții la acțiunea de protest.

Mai amintim că, în legătură cu reforma fiscală, „Partidul Nostru” a anunțat pe 24 iunie inițierea unei moțiuni simple asupra activității ministrului Finanțelor, Andrian Gavriliță, și a făcut apel către ceilalți deputați să semneze moțiunea.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: