EPA/BBC

MAIE a emis o alertă de călătorie în China, în legătură cu coronavirusul care se răspândește rapid

Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAIE) a publicat astăzi, 23 ianuarie, o alertă de cplătorie în China. Oficialii recomandă cetăţenilor Republicii Moldova evitarea temporară a deplasărilor în provincia Hubei, urmare izbucnirii focarului de pneumonie virală (coronavirus), se arată în comunicat.

În cazul unor situații de urgență, cetăţenii Republicii Moldova pot să solicite ajutor la Ambasada Republicii Moldova în Republica Populară Chineză din Beijing (2-9-1 Tayuan Diplomatic Office Building, no. 14 LiangMaHe NanLu, Chaoyang Qu, Beijing, 100600; Telefon: +861065325494 sau Telefon pentru situaţii de urgenţă: +8618513292005; E-mail: [email protected])

Amintim că Ministerul de Externe al României a emis, pe 21 ianuarie, o avertizare de călătorie în China.

Precizăm că, potrivit noilor informații apărute în legătură cu acest caz, numărul de îmbolnăviri a trecut de 600. Totodată, au fost înregistrate cel puțin 17 decese. Trei orașe din China sunt în carantină: Wuhan, Huanggang și Ezhou. Și în afara Chinei sunt raportate noi îmbolnăviri. În Hong Kong a fost raportat un al doilea caz, iar în Statele Unite 16 oameni sunt monitorizați după ce au intrat în contact cu un bărbat de 30 de ani, primul caz de îmbolnăvire confirmat din SUA.

Totodată, îmbolnăviri au fost înregistrate în Thailanda, Singapore, Vietnam și la o asistentă medicală din Arabia Saudită. În același timp, patru cazuri suspecte sunt investigate în Scoția, însă nu au fost deocamdată confirmate oficial, scrie BBC.

În același timp, jurnaliștii britanici scriu că Organizația Mondială a Sănătății (OMS) ar putea declara situație de urgență globală.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

NewsMaker / Andrei Mardari

Macron, Merz și Tusk, așteptați la Chișinău de Ziua Independenței: se vor adresa moldovenilor din PMAN

Președinția Republicii Moldova confirmă că patru lideri europeni vor vizita țara noastră la sfârșitul acestei luni, cu ocazia Zilei Independenței și Zilei Limbii Române. Este vorba despre președintele Franței, Emmanuel Macron, premierul Poloniei, Donald Tusk, cancelarul Germaniei, Friedrich Merz, și președintele României, Nicușor Dan.

Potrivit unui comunicat al instituției prezidențiale, pe 27 august, de Ziua Independenței, la invitația președintei Maia Sandu, la Chișinău sunt așteptați Emmanuel Macron, Friedrich Merz și Donald Tusk.

Cei trei lideri, împreună cu Maia Sandu, vor susține declarații de presă la sediul Președinției și, mai apoi, se vor adresa cetățenilor în cadrul concertului dedicat Zilei Independenței, organizat în Piața Marii Adunări Naționale.

Pe 31 august, de Ziua Limbii Române, va veni la Chișinău președintele României, Nicușor Dan.

Prin prezența lor, partenerii europeni își reconfirmă încrederea în Republica Moldova și sprijinul pentru drumul nostru european”, a subliniat Președinția.

Programul pentru ziua de 31 august va fi anunțat ulterior.

Amintim că Euronews a scris, recent, pe surse, că președintele României, Nicușor Dan, liderul francez, Emmanuel Macron, cancelarul german, Friedrich Merz și premierul polonez, Donald Tusk, vor vizita, la sfârșitul lunii august.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: