Global Look Press

Maimuțele de la o grădină zoologică, primele animale din lume vaccinate împotriva Covid-19

Nouă maimuțe mari de la grădina zoologică din San Diego, California, sunt primele animale vaccinate cu un ser experimental anti-Covid-19, asta după ce în luna ianuarie opt gorile au fost testate pozitiv pentru noul coronavirus după ce ar fi intrat în contact cu un îngrijitor infectat, au declarat joi oficialii instituţiei, potrivit Agerpres.

Patru urangutani şi cinci bonobo au fost vaccinaţi până acum, grădina zoologică intenţionând să imunizeze alţi trei bonobo şi o gorilă în curând. Urangutanii şi bonobo, împreună cu cimpanzeii, sunt speciile cele mai apropiate de oameni, punându-i în pericol să contracteze coronavirusul care s-a răspândit rapid de la la om la om.

Un astfel de caz a fost semnalat la mijlocul lunii ianuarie când Parcul Safari al grădinii zoologice a raportat că cele opt gorile ale sale au dezvoltat COVID-19 după ce au intrat în contact cu un îngrijitor care avea coronavirus, chiar dacă angajatul era asimptomatic şi purta echipament de protecţie.

Personalul grădinii zoologice din San Diego a inoculat maimuţele între sfârşitul lunii ianuarie şi începutul lunii februarie cu două doze de vaccin Zoetis, la trei săptămâni distanţă.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Instagram/Igor Dodon

Inițiativă anti-guvernare în campania electorală. Socialiștii planifică acțiuni de salubrizare: „Curățăm Moldova de PAS”

Partidul Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM) demarează, din data de 27 august, o campanie anti-guvernare, întitulată „Curățăm Moldova de PAS!”. Formațiunea a comunicat că, pe durata acesteia, activiștii PSRM vor participa la acțiuni de salubrizare în toată țara. Inițiativa vine în ajunul începerii campaniei electorale pentru alegerile parlamentare.

Partidul Socialiștilor anunță lansarea campaniei naționale „Curățim Moldova de PAS!”, care se va desfășura între 27 august și 28 septembrie. Am ales să începem această acțiune chiar de Ziua Independenței, pentru că suntem convinși că doar eliberând țara de politica distructivă a actualei guvernări vom putea restabili o independență autentică și reda oamenilor încrederea într-un viitor sigur. În această perioadă, activiștii noștri din întreaga republică vor ieși în curți, parcuri și pe străzi pentru a participa la acțiuni de salubrizare. Aceasta nu este doar o muncă practică, ci și un simbol: curățim țara de haosul impus de PAS. Orice cetățean care își dorește schimbări reale se poate alătura inițiativei noastre”, se arată într-un comunicat al PSRM.

Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) nu a comentat, deocamdată, acuzațiile socialiștilor.

Menționăm că inițiativa PSRM vine în contextul campaniei electorale pentru alegerilor parlamentare, care va demara oficial pe 29 august. Scrutinul propriu-zis va avea loc pe 28 septembrie.

Atât Partidul Acțiune și Solidaritate, cât și Partidul Socialiștilor din Republica Moldova au fost înregistrate în cursa pentru parlamentare. PSRM va candida în cadrul unui bloc electoral, în care se mai regăsesc Partidul Comuniștilor din Republica Moldova, Partidul „Pentru Viitorul Moldovei” și Partidul Republican „Inima Moldovei”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: