REUTERS/Toby Melville

Marea Britanie a înregistrat în 24 de ore zero decese asociate cu COVID-19

Londra nu a raportat niciun deces din cauza COVID în ultimele 24 de ore, potrivit Public Health England (PHE). Este pentru a doua oară în acest an, Londra fiind unul dintre orașele cu cele mai multe victime provocate de noul coronavirus.

„Este un pas fantastic, dar suntem departe de a ne întoarce la normal”, a declarat un medic citat de BBC, potrivit Mediafax. În ianuarie, orașul a înregistrat și zile cu peste 200 de decese.

12% din totalul deceselor cauzate de coronavirus în Marea Britanie s-a înregistrat în capitala ţării şi a fost epicentrul primului val.

După redeschiderea şcolilor din 8 martie, Regatul Unit a început luni, 29 martie, o nouă fază de ieşire din lockdown, valabil din ianuarie. Dar, autorităţile au recomnadat evitarea circulaţiei cu transportul public, iar poliţia londoneză a precizat că „orice mare adunare este în continuare interzisă”, adăugând că este gata să intervină rapid pentru a pune capăt eventualelor petreceri clandestine.

Serviciul de sănătate britanic a atins pragul de 30 de milioane persoane imunizate complet sau aproape 60% din populaţia adultă. Astfel, grupuri de şase persoane sau membri din două gospodării diferite au voie să se întâlnească, dar numai în aer liber.

Numărul deceselor zilnice cauzate de Covid-19 a scăzut în medie sub 100 în Marea Britanie, iar noile cazuri se situează în jurul valorii de 5.000 pe zi. În ultimul an, pandemia a ucis peste 126.500 de persoane în ţară.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Reuters

SUA își îndeamnă cetățenii să părăsească „imediat” 14 țări din Orientul Mijlociu, inclusiv Egiptul

Pe fondul operațiunii americano-israeliene împotriva Iranului, Departamentul de Stat al SUA a îndemnat cetățenii americani să părăsească mai multe state și regiuni din Orientul Mijlociu, invocând „riscuri serioase de securitate”. Avertizarea a fost publicată luni, 2 martie.

Departamentul de Stat a enumerat Bahrain, Egipt, Iran, Irak, Israel, Cisiordania ocupată și Gaza, Iordania, Kuweit, Liban, Oman, Qatar, Arabia Saudită, Siria, Emiratele Arabe Unite și Yemen ca fiind locațiile afectate.

Într-o postare pe platforma X, secretarul adjunct de stat pentru afaceri consulare, Mora Namdar, i-a îndemnat pe americani să „plece imediat” din locurile menționate, folosind transportul comercial disponibil.

Amintim că, în prezent, Orientul Mijlociu este scena unui conflict militar, după ce Statele Unite ale Americii și Israelul au lansat, pe 28 februarie, o operațiune militară împotriva Iranului, care constă din atacuri aeriene. Președintele SUA, Donald Trump, a declarat că scopul acțiunilor este eliminarea programului nuclear și balistic al Teheranului.

În prima zi a operațiunii, liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, împreună cu mai mulți oficiali de rang înalt, a fost ucis. De asemenea, pe 2 martie, armata americană a anunțat că, în primele 48 de ore de la începerea luptelor, a lovit peste 1 250 de ținte în Iran.

De la începutul ostilităților, Iranul a lansat lovituri de represalii împotriva Israelului și a unor baze militare americane din regiune, inclusiv în Emiratele Arabe Unite, Bahrain și Kuweit, așa cum amenințase anterior. Totodată, unele atacuri au vizat și infrastructura civilă.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: