agerpres.ro

Marea Britanie a înregistrat primul deces al unui pacient infectat cu varianta Omicron

Premierul britanic Boris Johnson a anunţat luni primul deces al unui pacient din Marea Britanie infectat cu varianta Omicron a virusului SARS-CoV-2, scrie Agerpres.

„Da, din nefericire Omicron produce spitalizări şi din nefericire avem confirmarea că cel puţin un pacient a murit din cauza variantei Omicron. Deci cred că ideea că aceasta este cumva o variantă mai blândă a virusului este un lucru pe care trebuie să-l excludem şi să recunoaştem ritmul rapid prin care se răspândeşte în rândul populaţiei. Prin urmare, cel mai bun lucru pe care toţi îl putem face este să facem dozele booster”, a declarat Johnson în timpul unei vizite la un centru de vaccinare din Paddington, vestul Londrei, potrivit site-ului Sky News.

Mai devreme, ministrul sănătăţii Savid Javid informase că infectările cu Omicron reprezentau deja 40% din cazurile noi la Londra, dar că nu exista niciun deces şi că în Anglia erau spitalizate zece persoane, iar în Scoţia altele.

Duminică, numărul total de cazuri de infectare cu varianta Omicron identificate era de 3.137, dar se crede că bilanţul real este mult superior.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

ibertatea.ro/foto simbol

România a ridicat în aer aeronave de luptă, după ce a detectat drone rusești în apropierea graniței

Pe 2 ianuarie, România a ridicat în aer două aeronave de luptă. Potrivit Ministerului român al Apărării, acest lucru s-a întâmplat după ce drone rusești au fost lansate către porturile ucrainene de la Dunăre, aproape de granița cu România. A fost emis și un mesaj RO-Alert pentru populația din nordul județului Tulcea. Între timp, starea de alertă a fost oprită, după ce nu au fost înregistrate pătrunderi în spațiul aerian al României.

Ministerul român al Apărării a anunțat că, în jurul orei 11:50, au fost ridicate în aer două aeronave de luptă F-16 pentru a monitoriza zona de frontieră cu Ucraina, în nordul județului Tulcea. Înainte de aceasta, Ministerul a identificat drone lansate de Federația Rusă către porturile ucrainene de la Dunăre, aflate aproape de granița cu România.

„La ora 12.00, populația din nordul județului Tulcea a fost avertizată prin mesaj RO-Alert. Starea de alertă a încetat la ora 12.22. Pe timpul misiunii nu au fost înregistrate pătrunderi neautorizate în spațiul aerian național”, a precizat Ministerul român al Apărării.

Amintim că și pe 1 ianuarie Ministerul român al Apărării a ridicat în aer două aeronave de luptă F-16. Acest lucru s-a întâmplat după atacuri cu drone asupra porturilor ucrainene aproape de granița cu România. Atunci populația din nordul județului Tulcea a fost, la fel, avertizată prin mesaj RO-Alert. Ministerul raporta că în timpul misiunii nu au fost înregistrate pătrunderi neautorizate în spațiul aerian al României.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: