Colaj NM

Mascații de la „Fulger”, cu blindate, în centrul și nordul Moldovei: au ieșit la exerciții tactice

Brigada de poliţie cu destinaţie specială „Fulger” va efectua, pe 3 și 4 iulie, exerciții în teren. Mascații vor putea fi văzuți, inclusiv cu vehicule blindate, pe trasee sau în localitățile din centrul și nordul țării. Oamenii legii au atenționat că exercițiile sunt destinate „strict pentru perfecționarea abilităților profesionale ale polițiștilor”. Astfel populația a fost îndemnată să-și păstreze calmul și să evite răspândirea informațiilor eronate.

Poliția a anunțat că pe 3 și 4 iulie locuitorii Republicii Moldova vor putea vedea, pe trasee sau în localitățile din centrul și nordul țării, mascații din brigada de poliţie cu destinaţie specială „Fulger”. a Inspectoratului General al Poliției.

Potrivit sursei, mascații au planificate exerciții tactice inclusiv cu implicarea blindatelor.

„Exercițiile fac parte din planul de acțiuni al instituției și sunt destinate strict pentru perfecționarea abilităților profesionale ale polițiștilor. Vă îndemnăm să vă păstrați calmul și să evitați răspândirea informațiilor eronate”, au comunicat reprezentanții Poliției.

Asemenea exerciții au avut loc și anterior în mai multe localități din țară: la Chișinău, Cahul și Comrat, inclusiv în partea de nord a țării.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei / Newsmaker

Munteanu, după decretul lui Putin privind cetățenia rusă pentru locuitorii din Transnitria: „Kremlinul vrea să atragă cât mai mulți soldați pe front”

Decizia Kremlinului de a simplifica acordarea cetățeniei ruse pentru locuitorii din regiunea transnistreană ar putea avea drept scop recrutarea de noi militari pentru războiul din Ucraina. Declarația a fost făcută pe 16 mai, pentru presă, de către prim-ministrul țării, Alexandru Munteanu. Premierul i-a îndemnat pe locuitorii din regiunea transnistreană să fie prudenți și să înțeleagă că cetățenia rusă implică și obligații, nu doar beneficii.

„Pașaportul rusesc devine pașaportul unei țări agresoare, care nu este acceptată la masa civilizată. Eu cred că această decizie din partea Kremlinului este de a atrage cât mai mulţi soldați pe front, luând în considerare că rata recrutării a scăzut în ultima perioadă”, a declarat Munteanu, subliniind că Republica Moldova continuă dialogul cu partea rusă, însă fără rezultate concrete.

„Cetățenia nu înseamnă doar libertate de călătorie, ci și obligații clare”, a adăugat Munteanu, referindu-se la plata taxelor și contribuțiilor.

Șeful Guvernului a declarat că autoritățile de la Chișinău vor discuta măsurile care trebuie întreprinse după decretul semnat de Vladimir Putin și nu exclude convocarea ambasadorului Federației Ruse.

„O să discutăm cu colegii cum să intervenim şi, dacă va fi necesar, îl vom convoca pe ambasadorul rus. Ştiți că l-am convocat de multe ori în contextul dronelor”, a spus premierul.

Declarația vine după ce președintele rus, Vladimir Putin a semnat un decret prin care locuitorii din regiunea transnistreană pot obține cetățenia rusă fără a respecta condițiile generale impuse cetățenilor străini, cum ar fi reședința permanentă pe teritoriul Rusiei timp de cinci ani, cunoașterea limbii ruse și cunoașterea istoriei Rusiei. Aceștia vor putea depune cererea direct la consulatele și reprezentanțele diplomatice ale Rusiei.

Potrivit datelor Biroului de Reintegrare de la începutul anului 2026, peste 350.000 de locuitori ai regiunii transnistrene sunt cetățeni ai Republicii Moldova, din totalul de 364.885 de persoane înregistrate în registrul de stat al populației. În regiune se află un contingent militar rus estimat la 1.000-1.500 de persoane, a cărui retragere Chișinăul o cere în mod repetat. Reprezentanții Tiraspolului și ai Moscovei au declarat că trupele „vor rămâne până la soluționarea definitivă a conflictului transnistrean”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: