Medvedev cere „eliminarea” lui Zelenski, după presupusul atentat la viața lui Putin. Reacția președintelui Ucrainei

Ex-președintele Rusiei, în prezent vicepreședinte al Consiliului de Securitate al Federației Ruse, Dmitri Medvedev, a comentat presupusul atentat la viața lui Putin, din această noapte. Politicianul susține, într-o postare pe canalul său de Telegram, că atacul nu lasă nicio opțiune, cu excepția „eliminării” președintelui Ucrainei, Vladimir Zelenski, acuzat de Moscova că ar sta în spatele atacului cu drone asupra reședinței de la Kremlin a lui Putin.   

„După atacul de astăzi nu au mai rămas nici un fel de opțiuni, cu excepția eliminării lui Zelenski și a clicii sale”, a scris Medvedev.

Precizăm că Moscova susține că, în noaptea de 3 mai, Ucraina a încercat să atace cu drone reședința de la Kremlin a lui Vladimir Putin, cu scopul de a-l omorî. Potrivit informațiilor, presupusul atac nu a fost dus până la capăt, iar liderul rus nu a avut de suferit. Kremlinul a descris atacul drept o „acțiune teroristă planificată” și „un atentat împotriva președintelui rus în ajunul „Zilei Victoriei”.

Kievul a respins, însă, acuzațiile Moscovei. Purtătorul de cuvânt al liderului ucrainean, Serghei Nichiforov, a declarat pentru BBC că ținta Ucrainei este eliberarea teritoriilor ocupate de armata rusă, nu Moscova. „Nu avem informații despre așa-numitele atacuri nocturne asupra Kremlinului, dar așa cum a declarat în repetate rânduri președintele Zelenski, Ucraina își îndreaptă toate forțele și mijloacele disponibile pentru a-și elibera propriile teritorii, nu pentru a le ataca pe cele străine”, a spus Serghei Nichiforov în reacție.

Și preşedintele Volodimir Zelenski a dezminţit miercuri orice atac ucrainean asupra omologului său rus Vladimir Putin. „Nu l-am atacat pe Putin. Îl lăsăm tribunalului. Noi luptăm pe teritoriul nostru, apărăm oraşele şi satele noastre”, a afirmat şeful statului ucrainean în cadrul unei conferinţe de presă susţinute la Helsinki alături de liderii ţărilor din Europa de Nord.

SUA au afirmat miercuri, la rândul lor, că tratează cu „multă precauţie” declarațiile Rusiei privind doborârea așa-zisei drone ucrainene care l-ar fi vizat pe Putin la Kremlin. „Am văzut informaţiile. Nu pot să le validez, nu se ştie”, a afirmat şeful diplomaţiei americane Antony Blinken.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Moldova 1

Agenția de Mediu interzice transportarea gunoiului la centrul de sortare din Sângera. Autorizația Prest Energy, suspendată parțial

Autorizația de mediu pentru gestionarea deșeurilor emisă pentru compania Prest Energy, care gestionează stația de sortare de la Sângera, aflată în centrul unui scandal ecologic, a fost suspendată parțial luni, 11 mai. Astfel, firmei i-a fost interzisă transportarea de gunoi la stația de sortare. Anunțul a fost făcut de Agenția de Mediu într-un comunicat.

Autorizația de mediu a fost suspendată în partea ce ține de funcționarea stației de sortare și tratare mecanică a deșeurilor de tip R12 amplasată în mun. Chișinău, or. Sîngera, str. Industrială nr. 7”, a transmis Agenția de Mediu.

Potrivit deciziei, compania Prest Energy, care prestează servicii de evacuare a deșeurilor din peste 20 de localități din jurul Chișinăului, este obligată să transporte gunoiul „direct și integral către operatori autorizați, fără a fi transportate, descărcate sau tranzitate prin stația de sortare din orașul Sângera”.

Reprezentanții agenției au precizat că vor permite reluarea activității stației „doar în baza unui nou act de control emis de Inspectoratul pentru Protecția Mediului, care să confirme conformarea la standardele tehnice și de construcție”.

Amintim că, anterior, la Sângera a izbucnit un scandal legat de stația de colectare și sortare a deșeurilor. Pe fondul situației tensionate, primarul Chișinăului, Ion Ceban, a declarat stația ar activa fără acte permisive și că ar gestionat deșeuri periculoase. Totodată, edilul a avertizat despre o potențială „catastrofă ecologică”, notează portalul Stopfals.

Inspectoratul pentru Protecția Mediului a efectuat un control privind modul de gestionare a deșeurilor de către Prest Energy, în urma căruia nu au fost depistate deșeuri periculoase. Cu toate acestea, inspectorii de mediu au constat o serie de nereguli: o parte dintre gunoaie erau depozitate temporar în afara perimetrului autorizat. Compania a fost amendată și obligată să remedieze încălcările.

Conform Ministerului Mediului, firma deține o licență valabilă până în 2029.

O decizie privind viitorul licenței urmează să fie luată până la mijlocul lunii mai. Între timp, peste 6 300 de persoane au semnat o petiție prin care cer sistarea activității întreprinderii. De asemenea, primarul din Sângera și-a anunțat intenția de a organiza un referendum local, pentru ca locuitorii să decidă dacă sunt sau nu de acord cu amplasarea în oraș a unei stații de colectare și sortare a deșeurilor. Consiliul local susține că autoritățile de mediu au emis autorizația pentru construcția stației în mod ilegal, fără consultarea administrației locale și a cetățenilor.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: