nationalparks.nsw.gov.au

Ministerul Educaţiei a interzis călătoriile elevilor peste hotare

Ministerul Educației, Culturii și Cercetării interzice organizarea deplasărilor și călătoriilor în afara țării, pentru elevi, studenți și angajații din instituţiile de învățământ. Potrivit unui comunicat de presă publicat miercuri, 26 februarie, măsura a fost luată în contextul prevenirii răspândireii noului coronavirus. 

Totodată, în cazul întoarcerii din țările sau regiunile unde sunt raportate îmbolnăviri, se recomandă automonitorizarea stării de sănătate pe o perioadă de 14 zile, iar la apariția simptomelor clinice de infecție este obligatorie adresarea la medicul de familie, se arată într-un comunicat al ministerului.

În același timp, în instituțiile de învățământ urmează a fi respectate  metodele  de profilaxie epidemiologică a gripei, infecțiilor acute ale căilor respiratorii și a infecției cu coronavirusul de tip nou. De asemenea, se solicită efectuarea triajului epidemiologic, iar elevii și angajații cu simptome de gripă sau răceală nu trebuie să frecventeze instituțiile de învățământ.

Amintim că, în ajun, 25 februarie, Direcţia generală educaţie, tineret şi sport din municipiul Chişinău (DGETS) a emis un ordin, potrivit căruia în grădiniţele din capitală sunt interzise toate evenimentele festive prilejuite de Ziua Internaţională a Femeii, sărbătorită pe 8 martie. Restricţia este cauzată de creşterea numărului de îmbolnăviri ale copiilor cu viroze şi gripă.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

foto simbol

Sute de suspecți și milioane sub sechestru: bilanțul CNA pentru prima jumătate a anului 2026

Centrul Național Anticorupție a pornit 428 de cauze penale în primele șase luni ale anului și a trimis în judecată circa jumătate dintre dosarele investigate. Totodată, Agenția de Recuperare a Bunurilor Infracționale a aplicat sechestre pe 382 de bunuri în valoare de peste 236 de milioane de lei, transmite IPN.

Potrivit datelor din raportul de activitate prezentat în cadrul ședinței Colegiului CNA, în această perioadă au mai fost documentate 447 de infracțiuni de corupție, iar 500 de persoane au fost recunoscute ca suspecte.

Pe componenta de recuperare a activelor provenite din infracțiuni, instanțele au confirmat sechestre aplicate anterior asupra unor bunuri în valoare de peste 221 de milioane de lei. Totodată, ARBI a emis 15 ordine de înghețare a bunurilor, cu o valoare totală de peste 22,7 milioane de lei.

CNA a raportat și activitățile desfășurate în domeniul prevenirii corupției. În primele șase luni ale anului, instituția a examinat 616 proiecte de acte normative, dintre care 538 au fost supuse expertizei anticorupție pentru identificarea riscurilor care ar putea favoriza actele de corupție.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: