Ministerul Sănătății: 195 de pacienți infectați cu coronavirus sunt în stare gravă

195 dintre pacienții din Republica Moldova infectați cu COVID-19 sunt în stare gravă. Anunțul a fost făcut de către ministrul Sănătății, Viorica Dumbrăveanu, în cadrul briefingului matinal din 16 aprilie.

Pe parcursul zilei de ieri au fost externate încă 64 de persoane. Astfel, numărul celor vindecați a ajuns la 235.

Amintim că, din 17 martie, în Republica Moldova a fost decretată stare de urgență națională pe o perioadă de 60 de zile din cauza răspândirii coronavirusului de tip nou. Până în prezent, au fost diagnosticate 1914 persoane în condiții de laborator și 135 telefonic de către medicii de familie. Au fost înregistrate 46 de decese și 235 de cazuri de vindecare.

Autoritățile, dar și Mitropolia Moldovei au îndemnat oamenii să nu participe la slujba de Înviere care va avea loc în noaptea de 19 aprilie, pentru a evita riscul de infectare cu COVID-19.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Un videoclip apărut recent pe rețelele sociale, în care doi bărbați se sărută și se ating în locurile intime, într-un parc din Chișinău, a stârnit un val de reacții în mediul online. Printre cei care au comentat cazul este și activista Angelica Frolov, care reprezintă organizația Genderdoc-M. Aceasta a sugerat că ar putea fi vorba despre o provocare regizată, iar ulterior a revenit cu precizări. Potrivit ei, unul dintre protagoniști ar fi o persoană cu dizabilități fizice și intelectuale, iar întreaga scenă ar fi fost înscenată cu scopul de a provoca ură, în contextul apropierii evenimentului Moldova Pride.

Imaginile video în care doi bărbați sunt agresați fizic după ce se sărută într-un parc din Chișinău au fost publicate pe un canal de Telegram. Clipul s-a răspândit rapid pe rețelele de socializare, generând un val de reacții.

Când am văzut acel video nu i-am crezut, mai degrabă seamănă să fi fost cumpărați cu o sticlă de vodcă să facă asta. Un bărbat îi filmează și striga la ei. Bărbații nu se opresc, nu fug (ceea ce ar fi natural pentru o astfel de situație) și primesc câteva lovituri de la alți doi bărbați. Eu cred că a fost o înscenare, prea multe semne de întrebare”, a scris Angelica Frolov, într-o primă reacție, pe Facebook.

La scurt timp, Frolov a revenit cu o postare în care menționează că a fost contactată de un bărbat care s-a prezentat drept vecinul unuia dintre „protagoniști”. Acesta i-ar fi spus că tânărul din video este o persoană cu dizabilități fizice și intelectuale.

Cineva a folosit vulnerabilitatea acestui tânăr pentru a lansa în spațiul public un video care ar provoca ură. În ajunul Moldova Pride. Cu câteva luni înaintea alegerilor. Acum sunt sigură că este o înscenare. Vecinul a spus ca tânărul are acum probleme mari. Cei care au făcut acest circ sunt niște MIZERABILI”, a scris Frolov.

Potrivit poliției capitalei, până acum  nu a fost depusă nicio plângere oficială în legătură cu incidentul, însă instituția s-a autosesizat și examinează circumstanțele cazului.

Din motive etice, NM nu va difuza materialul viralizat pe rețelele de socializare.

***

De menționat că, pe 9 iunie, a fost lansat Festivalul Moldova Pride 2025, care se va desfășura până la sfârșitul săptămânii. Tradiționalul marș este planificat pentru 15 iunie, în pofida tentativei autorităților publice locale de a-l interzice.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: