Colaj NM

Ministrul Infrastructurii va propune o inițiativă pentru redenumirea Aeroportului în cinstea lui Eugen Doga

Vicepremierul și ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Vladimir Bolea, a declarat că susține ideea redenumirii Aeroportului Internațional Chișinău în cinstea lui Eugen Doga. Totodată, și-a exprimat convingerea că, dacă va fi pregătită o hotărâre de guvern în acest sens – urmare a unei consultări publice –, redenumirea ar putea avea loc. Mai mult, întrebat dacă va propune o inițiativă, ministrul a răspuns: „Cu siguranță, da”.

În timpul unei conferințe de presă din data de 11 iunie, Bolea a fost întrebat dacă Aeroportul Internațional Chișinău va fi redenumit în numele Eugen Doga. „Eu, ca cetățean, susțin în totalitate și am un respect profund, și nou toți regretăm plecarea din viață a domnului Doga. Evident că noi cunoaștem că s-a început o mișcare atât de frumoasă în suportul acestui geniu al Republicii Moldova. Eu sunt sigur că dacă noi o să începem să pregătim o hotărâre de guvern în acest sens, după ce o vom discuta în public, noi putem să-l redenumim. Eu personal, ca persoană fizică și ca ministru al Infrastructurii, susțin această idee. O consider una foarte bună”, a răspuns oficialul.

Întrebat dacă va propune o inițiativă în acest sens, Bolea a răspuns: „Cu siguranță, da”.

***

Compozitorul Eugen Doga s-a stins din viață pe 3 iunie, la vârsta de 88 de ani.

Între timp, pe internet a fost lansată o petiție pentru redenumirea Aeroportului Chișinău în „Eugen Doga”.

Pe 6 iunie, liderul Partidului Liberal, Mihai Ghimpu, s-a adresat prim-ministrului Dorin Recean cu solicitarea de a redenumi Aeroportul Chișinău în memoria compozitorului Eugen Doga. Politicianul a declarat că acest gest ar fi un ultim omagiu din partea societății pentru arta maestrului.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol

Veste bună pentru producători: Semințele din Moldova, acceptate în UE

Republica Moldova a obținut dreptul de a exporta material semincer de culturi furajere în UE. Decizia a fost luată pe 12 iunie de Consiliul Uniunii Europene. Documentul recunoaște echivalența dintre standardele europene și cele aplicate în Republica Moldova privind inspecțiile în câmp și producerea semințelor.

Astfel, materialul semincer produs în Moldova va putea fi certificat de Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) și exportat pe piețele din UE. Autoritățile europene au confirmat că semințele moldovenești oferă aceleași garanții privind calitatea, identificarea și controlul, precum și respectarea normelor de inspecție, ca cele din statele membre ale Uniunii.

Potrivit Ministerului Agriculturii, decizia va permite producătorilor locali să-și diversifice portofoliul de specii cultivate și să-și extindă prezența pe piețele europene. Totodată, măsura contribuie la menținerea unui nivel ridicat de aprovizionare cu semințe de calitate în spațiul comunitar.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: