Максим Андреев, NewsMaker

Ministrul Justiției reacționează la criticile „anumitor exponenți politici”

Ministrul justiției, Fadei Nagacevschi, susține că este surprins de faptul că propunerea de proiect ce vizează evaluarea judecătorilor este criticată pe motivul existenței riscului de preluare a controlului politic asupra justiției. Într-o postare pe Facebook, ministrul a scris, astăzi, 20 ianuarie, că „niciun exponent al partidelor politice care critică, până în prezent, nu a venit cu vreo propunere de ajustare a propunerii de proiect sau cu propuneri alternative”.

Fadei Nagacevschi afirmă că se întreabă despre scopul real urmărit de către fosta guvernare care „a promovat instrumentul de evaluare al judecătorilor într-o formulă vădit politizată și vădit contrară Constituției și standardelor internaționale”:

„Nu este clar cum ar putea fi subjugat sistemul judecătoresc de către politic din moment ce tot procesul urmează să fie monitorizat de partenerii de dezvoltare, iar Comisia de evaluare urmând să fie formată de către Comisia de monitorizare ce ar urma să aibă în componența sa cinci experți internaționali și cinci experți naționali din afara sistemului politic”, a scris Fadei Nagacevschi.

Totodată, ministrul a dezmințit acuzația că sistemul politic a renunțat la evaluarea procurorilor. Potrivit lui Fadei Nagacevsch, aceasta este o prioritate a guvernării pentru revigorarea sistemului procuraturii.

Amintim că tot astăzi, reprezentanții Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), Maia Sandu și Sergiu Litvinenco, au criticat conceptul reformei justiției și și-au exprimat îngrijorarea că ar exista „un risc foarte mare ca justiția să fie subjugată politicului”.

Mai mult, Sergiu Litvinenco a acuzat că din conceptul reformei ar lipsi mecanismul de evaluare a procurorilor și s-a încălca anumite norme ale Constituției.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

romaniatv.net

„Nu e decizia lui Putin”: Maia Sandu, despre cererea Rusiei de a bloca aderarea Moldovei la NATO

Statutul de neutralitate al Republicii Moldova este garantat de Constituție și doar cetățenii pot decide dacă țara își va păstra această poziție sau va adera la un bloc militar. Declarația a fost făcută de președinta Maia Sandu, la Pro TV, după ce Rusia a cerut recent garanții în scris că Republica Moldova, Ucraina și Georgia nu vor fi acceptate în NATO – una dintre condițiile puse de Moscova pentru a pune capăt războiului declanșat împotriva Ucrainei acum mai bine de trei ani.

„În cazul Republicii Moldova, avem un articol în Constituție care spune că Republica Moldova este o țară neutră și doar cetățenii noștri pot să decidă. Nu este decizia lui Putin sau  a altcuiva. În cazul celorlalte țări – Ucraina și Georgia – știm că este o justificare falsă a agresiunii pornite de Rusia împotriva Ucrainei”, a declarat șefa statului.

Întrebată ce s-ar întâmpla dacă Statele Unite ar accepta cererea Rusiei, iar între timp moldovenii și-ar exprima dorința de aderare la NATO, șefa statului a răspuns tranșant: „Este doar dreptul cetățenilor Republicii Moldova să decidă ce vor pentru țara lor acum, peste un an sau peste 10 ani. Dar, din păcate, nu există interes real din partea Rusiei să oprească acest război. Indiferent ce va spune o țară sau alta, problema nu este pe acest subiect. Problema este că Rusia vrea să continue agresiunea împotriva Ucrainei”.

Amintim că, pe 28 mai, agenția de presă Reuters a scris, cu referire la surse rusești, că președintele Federației Ruse, Vladimir Putin, a stabilit condițiile pentru încheierea invaziei din Ucraina. Acesta cere, între altele, ca liderii occidentali să se angajeze „în scris” să oprească extinderea NATO spre Est, prin excluderea aderării Ucrainei, Moldovei, Georgiei și a altor foste republici sovietice la blocul militar.

Două zile mai târziu, reprezentantul lui Trump, Keith Kellogg, a declarat, într-un interviu pentru ABC News, că Statele Unite ale Americii sunt pregătite să oprească extinderea NATO către granițele Federației Ruse, iar aderarea Ucrainei la blocul militar „nu este subiect de discuție”. Acesta a confirmat că neextinderea este „unul dintre punctele ridicate de Rusia”: „Și ei nu vorbesc doar despre Ucraina, ci și despre Georgia, Moldova”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: