medium.com

Minora trans, care a fost supusă violenței și bullyingului de către colegi, s-a sinucis

Adolescenta trans, care a fost supusă bullyingului și violenței din partea colegilor, s-a sinucis. Informația a fost confirmată de către Angelica Frolov,  membră GENDERDOC-M și moderatoare TV, care a precizat că aceasta a recurs la gestul disperat pe 11 aprilie.

În aproape două luni de când am cunoscut-o și a început să vină la noi, a început să zâmbească, să-și facă prieteni. Dar, cu părere de rău, nu ne-a dat suficient timp să o putem convinge că această viață merită să o trăiești și cu siguranță va putea fi fericită și iubită. Noi nu știm care a fost acea ultimă picătură, ne doare inima pentru mama ei care se zbătea să o ajute să treacă prin această perioadă complicată. Te vom ține minte, dragă F”, a scris Angelica Frolov pe Facebook.

Amintim că, pe 21 februarie, GENDERDOC-M  a anunțat că o adolescentă de 16 ani din Moldova a fost bătută și umilită de către colegii de liceu, pe motiv că este *transsexuală. După cele întâmplate, mama acesteia a decis să o retragă de la școală, iar în prezent aceasta și-a întrerupt studiile. Inspectoratul General al Poliției anunțat atunci că s-a autosesizat și va investiga cazul.

*O persoană transsexuală femeie sau bărbat este nefericită pentru că aceasta se naște cu sentimentul că aparține celuilat sex și își dorește să funcționeze ca membru al sexului opus. De asemenea, transsexualul are sentimentul că s-a născut într-un alt corp, că natura a greșit. Spre deosebire de transgenderi, persoanele transsexuale se caracterizează prin dorința să își facă schimbare de sex. (definiție preluată de pe redacția.ro)


Important! În cazul în care detaliile expuse în material vă neliniștesc, aveți nevoie de ajutor și susținere - adresați-vă specialiștilor de la „Linia Verde Prevenire Suicid”. Chat-ul anonim pe www.pentruviata.md este diponibil LIVE între orele 20.00-22.00 în zilele de luni și joi. În restul zilelor, puteți expedia un mesaj la adresa de e-mail [email protected]. Mai multe detalii la nr de tel 060806623


If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO)Furtună va fi blocată pentru un an?/ Cine a mai plecat din PAS?/ Luna octombrie se anunță friguroasă

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Ministrul Mediului: sunt suficiente lemne pentru sezonul rece
— Fosta deputată PAS Mariana Lucrețeanu și-a anunțat plecarea din partid
— În octombrie va fi cu 5-6 grade mai rece decât în septembrie
— Primarul de Iași vrea să devină cetățean al Republicii Moldova
— Partidul „Moldova Mare” riscă suspendarea activității pentru 12 luni
— Nistor, despre creșterea PIB-ului cu 1,1%: sunt cifre îmbucurătoare
— Fostul primar de Băcioi, condamnat la opt ani de închisoare
— Unii miniștri ar vrea să se regăsească în viitorul Guvern. Ce spune Grosu?
— 5 minute pe lună pot salva o viață: sfatul mamologilor
— IGSU: nu există risc de contaminare radioactivă în Moldova
— PAS pierde doi deputați: Plîngău și Macari, independenți
— Nouă persoane au murit la Odesa din cauza inundațiilor
— Secretarul general al Guvernului a demisionat
— Perciun: raportați la CNA colectările de bani înainte de „Ziua profesorului”
— Maia Sandu participă la Summitul Comunității Politice Europene
— Recean: nu cred că Kremlinul ne va lăsa în pace
— Ambasada SUA în Moldova a rămas fără buget
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: