NewsMaker

Minut de reculegere pentru cei căzuți în timpul invaziei ruse din Ucraina. Deputații lui Șor nu s-au ridicat în picioare (VIDEO)

Deputații din Parlamentul Republicii Moldova au ținut, în cadrul ședinței din 20 februarie, un minut de reculegere în memoria celor decedați din cauza invaziei ruse din Ucraina. Momentul a fost consacrat celor aproape trei ani de la declanșarea războiului, care se vor împlini peste câteva zile. Vasile Bolea, Alexandr Nesterovschi și Reghina Apostolova – deputați afiliați oligarhului fugar Ilan Șor – nu s-au ridicat în picioare pentru a-i comemora pe cei care și-au pierdut viața. 

În plenul Parlamentului a fost difuzat, în debutul ședinței, un videoclip cu atacurile atacurile ruse asupra Ucrainei și consecințele pe care le-au adus acestea în cei aproape trei ani de invazie.

Din păcate, nu sunt imagini dintr-un film, dar sunt realități care le trăiesc pe propria piele vecinii noștri! (…) Dacă îmi spune cineva acum trei ani că la câțiva kilometri de R. Moldova vom avea un război, nu l-aș fi crezut și nimeni din dvs. n-ar fi crezut. Realitatea însă este alta: de trei ani, zi de zi, Ucraina luptă cu vitejie, demnitate pentru democrație, libertate, suveranitate și pace. De trei ani, ucrainenii mor pentru că nu vor să cedeze țara și pentru că sunt patrioți. Suntem martorii unui război nedrept, martori a trei ani de invazie, ilegală, imorală, – am tot dreptul să spun – criminală a Rusiei. Și asta pentru că un individ cu ambiții de putere nemaivăzute vrea să instaureze în Ucraina „ruskii mir” și să refacă un imperiu. (…) 

Cu toții înțelegem că dacă-i reușește, nu se va opri la Ucraina. Va refuza și dreptul nostru la existență, dreptul Țărilor Baltice, României, Poloniei, altor state din fost sferă de influență sovietică. Deja o face prin război hibrid dus în Europa, unde atacă grosolan democrațiile, implicându-se grosolan în alegeri. Am simțit-o noi, România, a simțit-o Georgia, Serbia. Acum o simte Germania”, a declarat, ulterior, președintele Parlamentului, Igor Grosu.

Totodată, speaker-ul a reiterat că țara noastră va rămâne solidară și va susține în continuare Ucraina.

Astăzi, repet, vreau să mulțumim și să vorbim despre curajul și vitejia ucrainenilor. (…) Acest curaj al Ucrainei asigură și pacea în R. Moldova. Să știți că nu vom uita niciodată acest lucru. Mulțumesc pentru rezistență, pentru că luptați, pentru că iubiți Ucraina. Moldova va fi alături de Ucraina cât timp va fi nevoie. Glorie tuturor eroilor căzuți pentru apărarea libertății, valorilor noastre comune, de care noi cu toții ne bucurăm. Și să nu uităm cine este agresorul și cine este victima”, a spus el.

Igor Grosu și-a încheiat alocuțiunea cu prima parte a salutului folosit pe larg de la începutul agresiunii militare la scară largă din țara vecină: „Слава Україні!”. Apoi, din sală s-a auzit continuarea salutului: „Героям слава!”.

În continuare, parlamentarii au ținut un minut de reculegere în memoria persoanelor care și-au pierdut viața în timpul invaziei Rusiei împotriva Ucrainei. Deputații Reghina Apostolova, Alexandr Nesterovschi și Vasile Bolea nu s-au ridicat în picioare pentru a onora amintirea celor decedați.

***

Armata rusă – la ordinul președintelui Federației Ruse, Vladimir Putin – a invadat Ucraina pe 24 februarie 2022.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Irina Vlah | Inima Moldovei

PAS a reclamat la CEC „utilizarea abuzivă” a simbolului partidului la un protest în fața Guvernului

Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) a sesizat Comisia Electorală Centrală (CEC), menționând că Partidul „Inima Moldovei”, condus de Irina Vlah, a utilizat „abuziv” simbolul „/pas/” în cadrul unui protest și în materiale tipărite. Totodată, PAS susține că o protestatară a formațiunii „Inima Moldovei” a desfășurat agitație electorală prematură. Formațiunea de guvernământ a solicitat Comisiei Electorale să constate „încălcările actelor normative”, aplicarea de sancțiuni, inclusiv partidului să publice scuze oficiale.

Sesizarea PAS

Într-o sesizare către CEC, PAS a menționat că, pe 23 iulie, partidul condus de Vlah a desfășurat un protest în fața Guvernului. „Această acțiune a depășit însă limitele unei manifestări democratice pașnice, transformându-se într-o campanie coordonată de denigrare politică, prin utilizarea abuzivă a mărcii înregistrate „/pas/”, deținută cu titlu exclusiv de Partidul Acțiune și Solidaritate. Simbolul protejat a fost utilizat în mod ostentativ și fără consimțământul titularului, fiind afișat pe bannere și placarde ce conțineau mesaje defăimătoare precum „/pas/ fură, noi plătim” sau „газовая мафия = /pas/ + EGC” (газовая мафия. în traducere: mafia gazului).

PAS a adăugat că „Inima Moldovei” „nu s-a limitat la evenimentul stradal”, ci a „procedat la o distribuție masivă de materiale tipărite – pliante, afișe, broșuri, conținând aceleași mesaje calomnioase și elemente distinctive ale identității vizuale PAS, inclusiv fonturi, culori și stiluri grafice similare”.

Potrivit PAS, acțiunile reprezintă „o încălcare gravă a legislației electorale, a principiilor fundamentale ale concurenței loiale în procesul electoral, precum și a drepturilor constituționale și legale la imagine, reputație și identitate instituțională”. În concluzie, PAS a menționat că „aceste fapte, prin amploarea, caracterul repetat și scopul lor manipulator, au generat și vor genera pe viitor un prejudiciu grav și continuu imaginii și reputației Partidului Acțiune și Solidaritate, dacă aceste acțiuni nu vor fi curmate”.

Prin urmare, partidul a solicitat Comisiei Electorale Centrale „constatarea încălcării flagrante a legislației electorale și a principiilor de concurență loială”, precum și „încălcarea drepturilor de proprietate intelectuală și a dreptului la imagine”, aplicarea sancțiunilor prevăzute de legislația electorală „în vederea descurajării unor astfel de acțiuni”, obligarea partidului condus de Vlah „să publice o dezmințire publică și scuze oficiale pentru informațiile false și defăimătoare diseminate”.

În context, PAS a prezentat prevederi din Codul electoral care stabilesc o serie de sancțiuni de bază sau complementare. Acestea includ: avertismentul; privarea de timpii de antenă gratuiți și/sau contra plată pentru o perioadă de la 24 până la 48 de ore, care poate fi aplicată doar după ce a fost dată sancțiunea sub formă de avertisment; lipsirea de alocații de la bugetul de stat; lipsirea de alocații de la bugetul de stat pentru performanțele obținute la scrutinul în care este înregistrat în calitate de concurent electoral; sancțiunea contravențională care ține de competența CEC; anularea înregistrării, a acreditării sau a confirmării subiecților electorali; solicitarea radierii din oficiu a partidelor politice.

NewsMaker by Mihaela Conovali

Răspunsul CEC

CEC a declarat că, „în perioada electorală termenul de depunere a contestațiilor este de 3 zile, care se calculează începând cu ziua următoare zilei în care a fost săvârșită acțiunea”. „Acțiunile pe care le relatați au avut loc la data de 23 iulie curent, termenul de 3 zile nefiind respectat”, a menționat instituția electorală.

Totodată, CEC a menționat că „persoana care se consideră defăimată poate solicita prin cerere autorului informației care a răspândit-o rectificarea sau dezmințirea”. „Constatarea defăimării depășește competențele CEC”, a comunicat instituția.

Referitor la aspectele privind existența unor elemente contravenționale, CEC a anunțat că a transmis sesizarea către Inspectoratul General al Poliției.  

A doua sesizare

Într-o altă sesizare către CEC, PAS spune că urmare a protestului „Inima Moldovei” din 23 iulie din fața Guvernului, „pe rețeaua de socializare Facebook a apărut un video distribuit de către o manifestantă a protestului, Gherța Maia, prin care îndeamnă în mod expres cetățenii să voteze Partidul Politic Republican „Inima Moldovei”. Astfel, PAS menționează că videoclipul „se încadrează perfect în definiția legală a agitației electorale” și adaugă că acțiunile de agitație electorală sunt interzise până pe 29 august. 

PAS a solicitat Comisiei „constatarea încălcării actelor normative în domeniul electoral” de către partidul condus de Vlah și „aplicarea sancțiunilor prevăzute de legislația electorală”.

Totodată, PAS a prezentat prevederi din Codul electoral care stabilesc următoarele sancțiuni: avertismentul; privarea de timpii de antenă gratuiți și/sau contra plată pentru o perioadă de la 24 până la 48 de ore, care poate fi aplicată doar după ce a fost dată sancțiunea sub formă de avertisment; lipsirea de alocații de la bugetul de stat; lipsirea de alocații de la bugetul de stat pentru performanțele obținute la scrutinul în care este înregistrat în calitate de concurent electoral; sancțiunea contravențională care ține de competența CEC; anularea înregistrării, a acreditării sau a confirmării subiecților electorali, solicitarea radierii din oficiu a partidelor politice. 

NewsMaker by Mihaela Conovali

Răspunsul CEC

Comisia Electorală Centrală a menționat că termenul de depunere a sesizării a fost depășit. Cu referire la aspectele invocate din Codul contravențional, CEC a menționat că transmite sesizarea către IGP.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: