Facebook/Mircea Geoană

Mircea Geoană: Moldova este un partener comun al NATO și al UE. Vom continua să lucrăm pentru întărirea rezilienței societale

Secretarul general adjunct al Alianței Nord-Atlantice, Mircea Geoană, a avut o întrevedere cu ambasadorii Moldovei pe lângă NATO și UE, Viorel Cibotaru și Daniela Morari, și cu Secretarul general al Serviciului de Acțiune Externă al Uniunii Europene, Stefano Sannino. Întâlnirea a avut loc pe 22 noiembrie, la sediul NATO.

Încântat să îi reîntâlnesc, în format trilateral, pe ambasadorii Republicii Moldova acreditați la NATO și UE, alături de Secretarul General al Serviciului de Acțiune Externă al UE, Stefano Sannino. După discuțiile purtate în urmă cu câteva luni cu liderii de la Chișinău și întâlnirea recentă pe care am avut-o cu premierul Recean la sediul NATO, am continuat demersurile de coordonare a sprijinului nostru politic și practic pentru Republica Moldova”, a scris Geoană pe Facebook.

Mircea Geoană a declarat că NATO va continua să lucreze cu Republica Moldova pentru a construi o societate mai rezilientă.

Republica Moldova este un partener comun al NATO și al UE. Împreună, în mod complementar, vom continua să lucrăm pentru întărirea rezilienței societale a Republicii Moldova, sprijinind integrarea sa europeană. Prin consolidarea parteneriatului nostru și identificarea proiectelor concrete, putem asigura un viitor mai sigur și mai prosper pentru Republica Moldova, precum și pentru întreaga regiune”, a menționat el.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Cu Sens/Facebook

Procuratura Generală a expediat Greciei o nouă cerere de extrădare referitoare la Plahotniuc

Procuratura Generală (PG) anunță că a transmis autorităților din Grecia o nouă cerere de extrădare cu privire la Vladimir Plahotniuc. Oligarhul fugar este vizat în trei cauze penale.

Potrivit unui comunicat publicat de PG, cererea de extrădare adițională a fost expediată pe 8 august.

Cererea menționată vizează procedura de extrădare a numitului în cadrul a trei cauze penale, în care Vladimir Plahotniuc are calitatea de învinuit pentru fapte de o gravitate deosebită. Transmiterea acestei cereri este necesară pentru a asigura respectarea regulii specialității. Potrivit acestei reguli, o persoană extrădată poate fi urmărită penal sau judecată doar pentru faptele care au stat la baza cererii/cererilor de extrădare aprobate. Tragerea la răspundere pentru alte fapte comise de persoana extrădată până la predarea ei poate avea loc, doar dacă statul solicitat își exprimă consimțământul pentru aceasta”, a menționat Procuratura Generală.

Instituția a precizat că pregătirea actelor de referință a necesitat timp suplimentar întrucât a existat un număr mare de documente care trebuiau traduse, conform cerințelor tratatelor internaționale și la solicitarea Greciei.

Procuratura Generală menține comunicarea directă cu autoritățile statului solicitat, pentru aplicarea procedurilor de cooperare juridică internațională în materie penală, în scopul realizării eficiente a acțiunilor în curs, în condițiile de asigurare a respectării acordurilor internaționale ce vizează procesul de extrădare”, a precizat PG.

Amintim că Vladimir Plahotniuc a fost reținut pe 22 iulie, la aeroportul din Atena, la șase ani după ce a fugit din Moldova. Odată cu el, a fost reținut și fostul deputat democrat Constantin Țuțu, considerat de mulți ani omul de încredere al lui Plahotniuc. Cei doi urmau să zboare în Dubai. Oamenii legii au găsit au făcut percheziții la vila de lux pe care aceștia o închiriau în capitala elenă, depistând zeci de acte false, obiecte de lux și bani în diferită valută.

În prezent, atât Constantin Țuțu, cât și Vladimir Plahotniuc se află în arest preventiv în Grecia. Pe 24 iulie, Procuratura Generală a cererea oficială de extrădare în Republica Moldova în privința lui Plahotniuc. Extrădarea acestuia a fost solicitată și de Rusia.

După reținerea sa în Grecia, Vladimir Plahotniuc a redevenit activ în spațiul public, lansând periodic mesaje prin intermediul avocatului său. Fostul lider democrat acuză autoritățile de la Chișinău că ar tergiversa intenționat procedura de extrădare și susține că și-ar dori să revină în Republica Moldova. Ministra Justiției, Veronica Mihailov-Moraru, a respins acuzațiile.

Curtea de Apel din Atena va examina cererea de extrădare în Republica Moldova a lui Vladimir Plahotniuc pe 13 august.

Vladimir Plahotniuc este cercetat penal în țara noastră pentru săvârșirea unor infracțiuni grave, inclusiv crearea și conducerea unei organizații criminale, escrocherie în proporții deosebit de mari și spălare de bani, în conformitate cu Codul penal.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: