Facebook/Guvernul Republicii Moldova

Moldova 1 a difuzat doar o parte a concertului din PMAN: cum explică compania publică

Concertul din Piața Marii Adunări Naționale (PMAN), desfășurat pe 27 august curent – cu ocazia Zilei Independenței, a fost difuzat de compania publică „Teleradio-Moldova”, parțial. Moldova 1 și Radio Moldova au emis doar prestațiile artiștilor pentru care au avut drepturi de difuzare. Precizările au fost făcute de compania publică „Teleradio-Moldova”, urmare a unor nedumeriri pe online – mai mulți internauți au semnalat că la Moldova 1 a fost difuzat concertul din PMAN din 2023, organizat de Ziua Independenței. Potrivit companiei publice, și pe 28 august va fi transmis „doar o parte din concertul programat să se desfășoare în PMAN”. Compania a precizat că în acest mod respectă prevederile Codului serviciilor media audiovizuale, precum și „drepturile de autor și drepturile conexe”. 

Compania publică „Teleradio-Moldova”, care deține posturile de televiziune Moldova 1, Moldova 2 dar și Radio Moldova, a declarat că pe 27 august curent a difuzat „o serie de programe dedicate Zilei Independenței Republicii Moldova, adaptându-și grilele de emisie, pe toate platformele sale de distribuție, la evenimentele publice consacrate evenimentului”.

Radio Moldova și TV Moldova 1 au funcționat în regim de emisie directă timp de peste 12 ore, alternând interviurile din studiouri, la care au participat zeci de invitați de marcă, cu intervențiile live ale corespondenților lor care s-au aflat în punctele de importanță majoră: Complexul Memorial „Eternitate”, monumentul lui Ștefan cel Mare și Sfânt și Piața Marii Adunări Naționale. De asemenea, jurnaliștii noștri au realizat un număr apreciabil de interviuri și reportaje cu cetățenii moldoveni din zonele rurale și din diasporă”, au comunicat reprezentanții companiei.

Se mai precizează că „o atenție deosebită a fost acordată evenimentelor culturale care s-au desfășurat la Chișinău cu ocazia Zilei Independenței”.

Răspunzând unor interpelări publice pe această temă, „Teleradio-Moldova” informează societatea că a transmis, la Radio Moldova și TV Moldova 1, prestațiile acelor artiști care au evoluat în Piața Marii Adunări Naționale, pentru care a avut drepturi de difuzare. Respectându-și publicul și obligațiile ce-i revin conform Codului serviciilor media audiovizuale, furnizorul public respectă, în același timp, drepturile de autor și drepturile conexe. Având în vedere acest principiu, „Teleradio-Moldova” va transmite și astăzi doar o parte din concertul programat să se desfășoare în Piața Marii Adunări Naționale, și anume recitalul formației de rock „Alternosfera”, cu începere de la ora 20:15″, au precizat reprezentanții companiei publice „Teleradio-Moldova”.

Mai multe persoane, printre care jurnaliști, au semnalat că postul public de televiziune Moldova 1 nu a difuzat în direct concertul din PMAN, organizat pe 27 august curent cu ocazia Zilei Independenței. Unii au remarcat că s-a pus pe post „concertul din PMAN de anul trecut, organizat de Ziua Independenței”. Moldova 1 nu a avut dreptul să difuzeze concertul de anul acesta, a menționat un jurnalist de la Chișinău. Într-o reacție, purtătorul de cuvânt al Guvernului a declarat că „s-au depus eforturi ca un număr cât mai mare de cetățeni să aibă posibilitatea să vadă spectacolul din PMAN, inclusiv la postul public de televiziune”. Totodată, Daniel Vodă a adăugat că „unii artiști nu permit difuzarea integrală a prestației lor în direct, pentru a încuraja participarea publicului la concerte”. Detalii AICI.

***

Cele 3 zile de concert, organizate de Guvern – cu ocazia celor 33 de ani de la proclamarea Independenței Republicii Moldova, ne costă aproape 10 milioane de lei sau peste jumătate de milion de euro. Detalii AICI.

În seara zilei de 27 august, în PMAN, au evoluat Lupii lui Calancea, Satoshi, Irina Rimes dar și interpreta din Suedia, Loreen. Pe 28 august – în Piața Marii Adunări Naționale se va desfășura cel de-al treilea spectacol dedicat Zilei Independenței. Pe scena din Piața Marii Adunări Naționale va cânta interpreta din România – Delia, trupele Alternosfera din Republica Moldova și Okean Elzy din Ucraina. Detalii AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

ТСВ

Hajder cere Primăriei Chișinău să repare stația de captare a apei: „Nu ar costa mai mult decât 1-2 concerte”

Ministrul interimar al Mediului, Gheorghe Hajder, a cerut Primăriei Chișinău să reabiliteze echipamentele de la stația de captare și tratare a apei, care asigură alimentarea capitalei cu apă din râul Nistru. Potrivit oficialului, sistemul de rezervă al stației este într-o stare precară, iar autoritățile nu știu dacă echipamentele de acolo mai sunt funcționale. El a menționat că acestea ar putea fi necesare în cazul în care nivelul apei din lacul de acumulare de la Nistru va continua să scadă.

Conform oficialului, în prezent în lacul de acumulare de la Novodnestrovsk ajunge un debit de aproximativ 30 de metri cubi pe secundă, în timp ce în Nistru sunt deversați circa 100 de metri cubi pe secundă.

Adăugând la acestea evaporarea apei și consumul ridicat pe timp de vară, constatăm o tendință accelerată de scădere a nivelului lacului, ceea ce va impune măsuri urgente în scurt timp”, a transmis Hajder.

Ministrul a precizat că, în urma discuțiilor cu partea ucraineană, s-a convenit menținerea unui debit de deversare de 100 de metri cubi pe secundă în Nistru până la 31 iulie. Ulterior, autoritățile urmează să analizeze situația și să decidă dacă sunt necesare alte măsuri.

Dacă nu se vor înregistra precipitații, din cauza volumului insuficient de apă, deversările în Nistru ar putea fi reduse după 31 iulie. Acest lucru va duce la scăderea nivelului Nistrului, iar pompele principale de la stația de captare care aprovizionează Chișinăul ar putea ieși din funcțiune”, a spus ministrul.

Gheorghe Hajder a mai spus că a verificat starea sistemului de rezervă al stației de captare administrate de Primăria Chișinău prin întreprinderea „Apă-Canal Chișinău”, care ar trebui utilizat în cazul în care nivelul apei ar scădea critic.

Potrivit lui, pompele plutitoare, conductele și bazinul de acumulare din apropierea stației sunt într-o stare necorespunzătoare.

Echipamentele sunt abandonate și nu este clar dacă mai sunt funcționale. În plus, bazinul este puternic înnămolit și se află într-o stare dezastruoasă. În mod normal, din acest bazin apa ar trebui să curgă gravitațional în stația de captare”, a declarat Hajder.

Ministrul interimar al Mediului consideră că reabilitarea acestei infrastructuri este esențială pentru securitatea aprovizionării cu apă a municipiului Chișinău.

Nu ar costa mai mult decât 1-2 concerte”, a afirmat Gheorghe Hajder.

Amintim că, pe 17 iulie, Gheorghe Hajder a avertizat că municipiul Chișinău riscă să rămână fără apă, pe fondul scăderii nivelului apei în lacul de acumulare de la Nistru. În replică, Ion Ceban a calificat avertismentul drept o problemă „artificială” și a acuzat autoritățile centrale că încearcă „să lase Chișinăul fără apă”. Ulterior, Hajder a răspuns criticilor primarului, menționând că problema nu ține atât de nivelul apei din lacul de acumulare, cât de pompele Apă-Canal Chișinău, care ar putea să se defecteze.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: