Facebook/Ambasada Republicii Moldova în Israel

Moldova și Israel vor recunoaște reciproc permisele de conducere: acord semnat la Ierusalim

Republica Moldova și Statul Israel au semnat acordul cu privire la conversiunea permiselor de conducere. Anunțul a fost făcut de reprezentanții Ministerului Afacerilor Externe de la Chișinău. În baza acordului, părțile vor recunoaște reciproc permisele de conducere. 

Pe 20 martie, la Ierusalim, ambasadorul Republicii Moldova în Statul Israel Alexandr Roitman și ministrul Transporturilor și Siguranței Rutiere al Statului Israel Miri Regev au semnat acordul interguvernamental privind conversiunea permiselor de conducere.

„În baza acordului, părțile vor recunoaște reciproc, în scopul conversiunii, permisele de conducere emise de autoritățile competente ale celeilalte părți, în conformitate cu normele naționale, pentru titularii permiselor de conducere, care obțin reședința pe teritoriul statului de reședință”, au precizat reprezentanții Ministerului Afacerilor Externe.

Facebook/Ambasada Republicii Moldova în Israel

În august 2023, cabinetul de miniștri de la Chișinău a aprobat un proiect cu privire la semnarea Acordului între Guvernul Republicii Moldova și Guvernul Statului Israel privind procedurile de conversiune a permiselor de conducere. Se menționa că urmare a încheierii respectivului acord, Republica Moldova și Statul Israel vor recunoaște reciproc permisele de conducere, fapt care va permite cetățenilor ambelor țări să opereze procedurile de conversiune, inclusiv la stabilirea domiciliului în țara parte, fără a susține examene în acest scop. Se mai preciza că prezentul Acord va fi încheiat pe un termen de 5 ani, cu posibilă extindere de 5 ani.

Republica Moldova are încheiate asemenea acorduri și cu Guvernul Republicii Turcia, Guvernul Republicii Lituania, inclusiv Guvernul Republicii Italiene.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Nicușor Dan, despre întâlnirile lui Ion Ceban cu primari din România: „Din politeţe l-au primit”

Președintele României, Nicușor Dan, susține că întâlnirile pe care unii primari din România le-au avut cu primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, nu ar trebui interpretate drept un semn de susținere politică. Potrivit liderului de la Cotroceni, acestea ar fi fost simple gesturi „de politețe”.

Întrebat dacă numirea lui Adrian Veștea în funcția de premier ar putea afecta relațiile României cu Republica Moldova, în contextul în care acesta și-a exprimat anterior dorința de a colabora cu Ion Ceban, Nicușor Dan a spus că nu vede în aceste contacte o problemă.

„Am fost şi eu primar al Bucureştiului şi ştiu că domnul Ceban făcea din când în când vizite prin România şi încerca să se ducă pe la primari. Unii l-au primit, alţii nu l-au primit, nu e nimic mai important, nu e vorba de vreo susţinere, pur şi simplu, o chestiune de politeţe. Eu am sunat la Minister şi mi-au zis: «mai bine nu te întâlni», dar alţii n-au sunat şi, din politeţe, l-au primit, nu e nimic mai mult de atât”, a explicat Nicuşor Dan, citat de News.ro.

De menționat că primarul și liderul MAN, Ion Ceban, are interdicție de intrare pe teritoriul României, pentru o perioadă de 5 ani, începând cu data de 9 iulie 2025. Măsura este valabilă și în întregul spațiu Schengen. Ceban a calificat anterior, în repetate rânduri, decizia drept una politică și a atacat-o în instanța de judecată.

În reacție, ministra de Externe de la București, Oana Țoiu, a declarat că decizia de a-i interzice primarului Chișinăului accesul în România a fost luată în contextul în care, de ceva timp, autoritățile române documentează „legături complicate” ale acestuia cu reprezentanți ai Federației Ruse. Ceban a negat și aceste informații.

Pe 8 iunie, curent, Ceban a pierdut procesul cu ministra Afacerilor Externe a României, în prima instanță. Decizia nu este definitivă. Ceban a anunțat deja că o va contesta.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: