Agenția pentru Investiții

Municipiul Chișinău, desemnat orașul anului din Europa de sud-est pentru susținerea și dezvoltarea sectorului IT

Municipiul Chișinău a fost desemnat drept orașul anului din Europa de sud-est pentru susținerea și dezvoltarea sectorului IT. Capitala țării noastre a câștigat premiul „Emerging city of the year in SEE”, devansând orașe precum Tbilisi și Sofia.

Distincția a fost acordată Chișinăului de către un juriu compus din aproximativ 30 de reprezentanți ai celor mai mari companii globale din domeniului Business Process Outsourcing & Shared Service Center. Premiul este un pas important pentru țara noastră și constituie începutul unei noi etape pentru dezvoltarea economică a țării și atragerea de noi investiții.

La eveniment, Republica Moldova a fost reprezentantă de Agenția de Investiții, care promovează potențialul investițional al țării și facilitează parteneriatele între agenții economici din Moldova și cei din străinătate, susține industriile de nișă cu potențial de export.

Agenția de Investiții

Menționăm că evenimentul a avut loc în Varșovia, Polonia.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

„Moldova are nevoie de un Guvern orientat spre rezultate”. Partidul lui Costiuc a fost la consultările cu premierul desemnat

Fracțiunea parlamentară a Partidului „Democrația Acasă” a participat astăzi, 16 iulie, la consultările cu prim-ministrul desemnat, Vasile Tofan. Reprezentanții formațiunii i-au prezentat un set de priorități pe care le consideră necesare pentru primele 100 de zile de activitate ale viitorului Guvern.

În cadrul consultărilor cu candidatul la funcția de prim-ministru, formațiunea a solicitat, între altele, remanierea echipei guvernamentale, reforma administrației publice și reducerea birocrației, precum și efectuarea unui audit independent privind modul de cheltuire a banilor publici și a fondurilor externe.

Reprezentanții partidului au mai cerut declanșarea unei „lupte reale” împotriva contrabandei, traficului de droguri și criminalității organizate, dar și adoptarea unor măsuri pentru relansarea economiei și sprijinirea antreprenorilor, agricultorilor și producătorilor autohtoni.

Republica Moldova are nevoie de un Guvern orientat spre rezultate, care să acționeze cu responsabilitate, profesionalism și transparență încă din primele luni de mandat”, a transmis partidul după consultări.

Amintim că, pe parcursul zilei, Vasile Tofan a mai avut consultări cu fracțiunea socialiștilor și deputata MAN Olga Ursu. Aceasta urma să se întâlnească și cu fracțiunea „Partidului Nostru”, însă întrevederea nu a mai avut loc. Tofan a întârziat la discuții pentru scurt timp, fapt ce i-a determinat pe deputații PN să plece. De asemenea, fracțiunea comuniștilor a boicotat discuțiile.

***

Omul de afaceri Vasile Tofan a fost desemnat de președinta Maia Sandu pentru funcția de prim-ministru pe 11 iulie, la o săptămână după demisia lui Alexandru Munteanu. Acesta a fost înaintat de Partidul Acțiune și Solidaritate, după consultările cu președinta Maia Sandu.

Vasile Tofan va merge pe 21 iulie în plenul Parlamentului pentru a cere votul de încredere pentru cabinetul său de miniștri și programul de activitate al Guvernului. Ședința plenară va începe la ora 11:00.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: