fmf.md

Naționala Moldovei a obținut un egal în fața echipei lui Lewandowski. FMF: Sunt șanse de calificare la Campionatul European

Naționala Moldovei la fotbal a obținut un egal în fața echipei lui Lewandowski. Pe lângă aceasta, tricolorii s-au ales cu un punct în meciul cu Polonia. Potrivit Federației Moldovenești de Fotbal, sunt șanse ca Naționala să se califice la Campionatul European iar totul se va decide în noiembrie. 

Meciul Naționalei Moldovei contra selecționatei din Polonia, din preliminariile Campionatului European 2024, s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Ion Nicolaescu a marcat golul său cu numărul 14 la Națională, deschizând scorul în minutul 26.

Moldova a condus Polonia la pauză cu 1-0, dar gazdele au egalat în debutul reprizei secunde.

După acest rezultat, Moldova păstrează șanse de calificare la EURO 2024. În ultimele 2 meciuri din preliminarii, Naționala noastră va întâlni pe 17 noiembrie Albania – acasă și Cehia – în deplasare, pe 20 noiembrie”, au precizat reprezentanții Federației Moldovenești de Fotbal.

După 6 meciuri jucate, Moldova este pe locul 4, cu 9 puncte. În grupa ”E” de calificare la EURO 2024 lideră este Albania cu 13 puncte. Cehia este pe locul 2, cu 11 puncte, cu unul mai mult decât Polonia, clasată a 3-a. Polonezii au însă cu un meci mai mult jucat decât Moldova și Cehia.

Amintim că pe 20 iunie 2023, echipa națională de fotbal a Moldovei a învins-o pe selecționata Poloniei cu scor 3-2. Meciul a fost disputat în cadrul preliminariilor Campionatului European, grupa E, și a avut loc la Chișinău.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Pe bicicletă, de la Iași la Chișinău și înapoi: acțiunea unor cicliști amatori, la care s-au alăturat polițiști din R. Moldova și România VIDEO

În aceste zile, 100 de cicliști amatori pedalează din Iași până la Chișinău și înapoi, într-o tură simbolică pentru a promova mersul pe bicicletă ca mod alternativ de transport și responsabilizarea tuturor celor care aleg deplasarea pe două roți. La eveniment s-au alăturat și polițiști din Republica Moldova și România.

Poliția Republicii Moldova a anunțat că, în aceste zile, 100 de cicliști amatori pedalează din România până la Chișinău și înapoi, într-o tură simbolică care promovează mersul pe bicicletă ca mod alternativ de transport, dar și responsabilizarea tuturor celor care aleg deplasarea pe două roți.

„În acest context, s-au alăturat și colegii noștri din cadrul Inspectoratului de Securitate Publică a IGP și împreună am arătat că, dincolo de granițe, siguranța și educația rutieră sunt obiective comune. (…) Prezența colegilor polițiști pe bicicletă are scopul de a contribui la reducerea numărului de accidente rutiere în rândul bicicliștilor, prin vizibilitate crescută și conștientizare publică, dar și colaborarea între instituții și întărirea relațiilor dintre polițiile din România și Republica Moldova”, au comunicat reprezentanții poliției din Republica Moldova.

Poliția Română a spus că a ales să sprijine participanții pe tot parcursul traseului, cu polițiști care pedalează peste 300 de kilometri alături de cicliștii amatori.

Conform poliției din România, organizatorul acestui eveniment este jurnalistul Lucian Mîndruță. „Este o tură de vizibilitate. Nu blocăm traficul, doar îl convingem să ne observe. Să înțeleagă că și noi avem un loc pe drum”, a comunicat Lucian Mîndruță.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: