Mircea Geoană

NATO: Nu putem invita Ucraina, intrarea în războiul cu Rusia nu intră în planurile noastre

Ucraina nu poate fi invitată momentan să adere la NATO, întrucât Alianța nu planifică să între în război cu Rusia. Declarația a fost făcută de către secretarul general adjunct al Alianței Nord-Atlantice, Mircea Geoană, în cadrul unui interviu pentru jurnalistul New York Times, David Sanger, despre rezultatele Summit-ului NATO de la Vilnius.

Mircea Geoană a menționat că liderii NATO au discutat îndelungat cu președintele Ucrainei Vladimir Zelenski, la Vilnius.

„La Vilnius, echipa NATO și președintele Biden, premierul Sunak – am petrecut mult timp cu președintele Zelenski și echipa sa. Și i-am spus așa: depinde de tine – cum consideri pentru tine și pentru poporul viteaz al Ucrainei dacă paharul este pe jumătate plin sau pe jumătate gol. Pot să spun că situația este complet diferită de cea de la București în 2008 (summitul istoric în în cadrul căruia Georgia și Ucraina nu au primit Membership Action Plan, dar li s-a recunoscut faptul că ar putea deveni membri ai Alianței în viitor; în schimb Croația și Albania au fost invitate să înceapă oficial discuțiile pentru aderare, nota red.) – din motive evidente: Europa s-a schimbat, Rusia continuă acest război barbar, Ucraina este la o etapă diferită. Și atunci când spunem că nu putem lansa acum o invitație cu niște indici de timp prestabiliți pentru Ucraina – ne referim la faptul că asta ar înseamnă că NATO ar intra în războiul împotriva Rusiei, ceea ce nu intră în planurile noastre. Iar evitarea escaladării este parte a muncii noastre”, a explicat reprezentantul NATO.

Secretarul adjunct al NATO a subliniat că acest lucru nu înseamnă că Ucraina nu este pe calea obținerii statutului de membru.

„Vă rog să nu credeți că la Vilnius a avut loc un upgrade „cosmetic” al relațiilor noastre cu Ucraina. Este o schimbare profundă, o transformare”, a conchis acesta.

Amintim că Summitul NATO de la Vilnius a avut loc în perioada 11-12 iulie. Reacțiile presei ucrainene arată o dezamăgire față de rezultatele summitului, de la care a lipsit invitația Ucrainei de a adera.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Medic condamnat pentru abuz sexual împotriva unei fetițe, exclus din PAS. Ministerul Sănătății, după investigația RISE: nu mai activează la spitalul de copii

Dorian Muntean, medic traumatolog de la Spitalul Clinic Municipal de Copii „Valentin Ignatenco” din Chișinău, care a fost condamnat pentru acțiuni cu caracter sexual față de o minoră, a demisionat și nu mai activează în cadrul instituției de la sfârșitul lunii aprilie. Anunțul a fost făcut de ministrul Sănătății, Emil Ceban, luni, 4 mai, după publicarea unei investigații jurnalistice despre cazul acestuia. De asemenea, Muntean, care a fost membru al Partidului Acțiune și Solidaritate, a fost exclus din formațiune.

Munteanu nu mai lucrează la Spitalul „Valentin Ignatenco”

Emil Ceban a transmis într-o postare pe Facebook că medicul a depus cerere de eliberare din funcție și nu mai lucrează la Spitalul de Copii „Valentin Ignatenco” din data de 24 aprilie.

Solicit conducătorilor instituțiilor medico-sanitare, indiferent de fondator, să aplice cu rigoare regulamentul de angajare, inclusiv verificarea antecedentelor, și să trateze acest proces ca pe o responsabilitate directă față de siguranța pacienților”, a menționat ministrul Sănătății.

Oficialul a mai spus că asemenea persoane sunt incompatibile cu activitatea într-o instituție medicală pentru copii.

Ministerul Sănătății a elaborat un proiect de modificare a cadrului normativ privind exercitarea profesiunilor medico-sanitare și farmaceutice, care va introduce reguli mai clare și mai stricte în acest domeniu. Aceste ajustări fac parte din procesul de aliniere la standardele europene și urmăresc consolidarea mecanismelor de control și responsabilitate în sistem”, a adăugat Ceban.

Medicul, exclus din PAS

Între timp, RISE Moldova a aflat că Dorian Muntean a făcut parte, până astăzi, din Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS), care se află la guvernare din 2021. Muntean a fost membru al al Organizației Teritoriale PAS din orașul Codru.

PAS a declarat pentru sursa citată că Muntean a fost exclus „imediat” și „definitiv” din formațiune. „Respingem orice asociere cu asemenea persoane. Nu există justificări pentru fapte de o asemenea gravitate”, se arată în poziția partidului de guvernământ.

Totodată, formațiunea a menționat că a inițiat o anchetă internă „pentru a afla cum a ajuns în rândurile PAS”.

Amintim că, pe 4 mai, RISE Moldova a publicat o investigație care a arată că, în 2020, Dorian Muntean a fost condamnat în prima instanță la 5 ani de închisoare pentru acțiune cu caracter sexual față de minoră. Totodată, acesta a fost privat de dreptul de a ocupa funcții și a exercita activități legate de domeniul medicinei, inclusiv activități legate de minori, pe un termen de 5 ani.

Cu toate acestea, peste jumătate de an, Curtea de Apel a pronunțat o sentință mai blândă, care l-a eliberat practic de pedeapsă. Instanța l-a condamnat la 5 ani de închisoare cu suspendare și i-a scos interdicția de profesa.

De atunci, Muntean a continuat să activeze la Spitalul Clinic Municipal de Copii „Valentin Ignatenco”. Reprezentanții spitalului au declarat că nu au fost informați despre procesul de judecată în privința lui Muntean.

Dosarul penal se află în prezent la Curtea Supremă de Justiție.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: