Facebook/Володимир Зеленський

„Ne aflăm într-o situație absurdă”. Zelenski, despre noul front, summitul de pace și sfârșitul războiului

Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a declarat că armata rusă și-ar putea intensifica ofensiva din regiunea Harkov. În același timp, potrivit lui Zelenski, trupele de ocupație nu își pun ca scop cucerirea centrului administrativ al regiunii, orașul Harakov. Precizările au fost făcute într-un interviu pentru AFP, publicat pe 18 mai.

Referindu-se la regiunea Harkov, acolo unde de peste o săpătămână duce o ofensivă, Vladimir Zelenski a declarat că situația este controlată, însă nu „stabilizată”. Oficialul a menționat că Rusia și-ar putea intensifica ofensiva, dar nu au ca obiective capturarea Harkovului, ci vor să atace orașul, deși își dau seama că va fi „foarte dificil”.

Ofensiva rusă ar putea avea loc în mai multe valuri. Trebuie să fim cumpătați și să ne dăm seama că ei avansează în teritoriul nostru”, a declarat președintele ucrainean. Potrivit lui Zelenski, Rusia nu dispune acum de suficiente forțe pentru o ofensivă la scară largă asupra capitalei țării.

Vladimir Zelenski a reiterat apelul său către aliați, solicitând să fie livrate mai multe sisteme de apărare antiaeriană și avioane de luptă Ucrainei. Liderul de la Kiev a spus că, în prezent, „cel mai mare avantaj” pentru Rusia este interdicția pentru Ucraina de a folosi arme furnizate de Occident pentru a lovi teritoriul rusesc.

Totodată, președintele ucrainean a spus că ar dori ca China să participe la Summitul de pace pentru Ucraina, care va avea loc în Elveția, între 15-16 iunie. „Liderii chinezi trăiesc cu sentimentul că, dacă Rusia pierde războiul, nu va fi o înfrângerea Rusiei, ci o victoria SUA. (…) Participarea actorilor globali, cum ar fi China, este importantă, deoarece aceștia au influență asupra Rusiei”, a menționat acesta, transmite BBC.

Vladimir Zelenski a mai spus că Ucraina și aliații săi occidentali au „aceleași valori”, însă adesea „viziuni diferite”, în special cu privire la cum ar putea arăta sfârșitul războiului. Kievul însă va accepta doar o „pace justă”, a adăugat Zelenski. „Ne aflăm într-o situație absurdă în care Occidentul se teme că Rusia va pierde războiul. Și nu vrea ca Ucraina să-l piardă”, a declarat politicianul.

***

Precizăm că, începând din 10 mai, armata rusă desfășoară o ofensivă pe un nou front – în regiunea Harkov. În acest timp, trupele au reușit să avanseze câțiva kilometri și să forțeze armata ucraineană să se retragă de pe pozițiile sale de lângă Volciansk.

Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a declarat pe 17 mai că forțele armate ucrainene au reușit să „stabilizeze” situația cu ofensiva rusă. Potrivit lui, trupele rusești nu au avansat mai mult de zece kilometri pe această secțiune a frontului. El a confirmat, de asemenea, că principala țintă a trupelor rusești în acest moment este localitatea Volciansk.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Cu Sens/Facebook

Ministerul Justiției: Atena nu a notificat oficial Chișinăul referitor la decizia privind extrădarea lui Plahotniuc

Ministerul Justiției din R. Moldova nu a fost notificat oficial de instituția omoloagă din Grecia despre vreo decizie privind extrădarea ex-liderului PDM Vladimir Plahotniuc la Chișinău. Precizarea a fost făcută de secretaru de stat al Ministerului Justiției, Eduard Serbenco, în cadrul ediției din 9 septembrie a emisiunii „Spațiul Public” de la Radio Moldova.

Ministerul Justiției grec ar fi acceptat cererea de extrădare din partea Moldovei, dar noi urmează să fim notificați oficial. La momentul actual, ministerul nu are o comunicare oficială asupra deciziei adoptate”, a declarat Eduard Serbenco.

El a precizat că R. Moldova a oferit autorităților elene garanții privind asigurarea condițiilor de detenție în conformitate cu standardele internaționale și că, cel mai probabil, Vladimir Plahotniuc va fi plasat într-o celulă separată la Penitenciarul nr. 13.

Vladimir Plahotniuc a fost reținut pe 22 iulie, la aeroportul din Atena, la șase ani după ce a fugit din Moldova. Odată cu el, la aeroportul din capitala Greciei a fost reținut și fostul deputat democrat Constantin Țuțu, considerat de mulți ani omul de încredere al lui Plahotniuc. Cei doi urmau să zboare în Dubai. Oamenii legii au desfășurat percheziții la vila de lux pe care cei doi o închiriau în oraș, depistând zeci de acte false, obiecte de lux și bani în diferită valută.

Pe 23 iulie, Plahotniuc și Țuțu au fost plasați în arest preventiv. Ex-deputatul a fost eliberat între timp, însă Plahotniuc continuă să rămână în penitenciar.

Republica Moldova a expediat Greciei trei cereri privind extrădarea lui Vladimir Plahotniuc, iar Curtea de Apel din Atena le-a acceptat. Totuși, decizia finală privind extrădarea trebuie luată de Ministerul elen al Justiției.

Avocatul ex-liderului PDM, Lucian Rogac, a comunicat pe 5 septembrie că Ministerul Justiției al Greciei ar fi acceptat extrădarea lui Plahotniuc în Republica Moldova.

Vladimir Plahotniuc este cercetat penal în țara noastră pentru săvârșirea unor infracțiuni grave, inclusiv crearea și conducerea unei organizații criminale, escrocherie în proporții deosebit de mari și spălare de bani, în conformitate cu Codul penal.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: