Colaj NewsMaker

NewsMaker va accepta publicitate electorală. De ce?

Dragi cititori, parteneri și susținători ai NewsMaker,

Se apropie campania electorală pentru alegerile parlamentare, un moment important și o alegere crucială pentru țară. Fideli misiunii noastre, ne dorim ca cititorii noștri să facă o alegere conștientă, informată și liberă. Ca de obicei, vom reflecta campania echilibrat și corect în materialele noastre jurnalistice.

Totodată, am decis ca în cadrul acestei campanii să acceptăm publicitate politică. Pe site vor putea apărea bannere și texte publicitare care reflectă programele candidaților și ale partidelor. Știm că societatea noastră este profund polarizată, iar în campania electorală acest lucru devine și mai evident. De aceea – anticipând întrebări și critici – vrem să vă explicăm deschis și onest de ce am luat această decizie și cum se aliniază ea cu principiile și politica noastră editorială.

De ce are nevoie NewsMaker de publicitate electorală?

NewsMaker este o redacție independent, construită pe transparență și spirit critic. Această independență, însă, nu este gratuită. Presa se confruntă cu dificultăți economice reale – publicul nu este obișnuit să plătească pentru conținut, algoritmii sunt în continuă schimbare, iar noile provocări sunt greu de anticipat și, așa cum arată experiența, inevitabile. Cu alte cuvinte, decizia de a accepta publicitate electorală este una care ține de sustenabilitatea noastră ca redacție.

Publicitatea electorală este o parte legitimă a unui proces democratic. Ea le oferă alegătorilor acces la viziunea candidaților și la programele politice pe care le propun.

Da, dar anul trecut ați refuzat publicitatea electorală!

Așa este. În campania pentru alegerile prezidențiale din 2024 și referendumul constituțional privind aderarea Moldovei la UE, am decis să nu publicăm publicitate politică, sub nicio formă.

De ce? Am considerat că decizia de a combina campania prezidențială cu referendumul constituțional trebuie analizată prin prisma jurnalismului critic. Am rămas neutri și nu ne-am putut permite să devenim un instrument de agitație. Nu am dorit ca paginile site-ului nostru să devină o platformă pentru mesaje manipulatorii cu caracter geopolitic – mai ales cele îndreptate împotriva valorilor pe care le împărtășim: drepturile omului, protecția minorităților, toleranța, diversitatea, democrația, libertatea de exprimare.

Aceste valori nu sunt negociabile. Iar ideea viitorului european al Moldovei nu ar trebui să divizeze țara și să fie folosită în scopuri electorale înguste.

Ce s-a schimbat acum?

Referendumul a avut loc, iar cursul proeuropean a fost consacrat în Constituție. Campania electorală din această toamnă este despre candidați, partide și programele lor – nu despre o nouă modificare a Legii Supreme. În aceste condiții, putem accepta publicitate electorală fără să ne trădăm valorile fundamentale.

Vom accepta publicitate doar de la participanți oficial înregistrați în campanie și doar cu respectarea echilibrului: adică vom publica reclame dacă cel puțin două formațiuni politice sau candidați sunt dispuși să își plaseze materialele la noi. Toată publicitatea va fi marcată clar ca atare, iar spațiile publicitare vor fi distribuite în mod egal și fără favoruri.

Asta înseamnă că pe NewsMaker pot apărea absolut orice declarații ale candidaților și partidelor – fără filtru?

Nu. Am decis să NU publicăm atacuri la adresa altor concurenți și să nu acceptăm conținut care instigă la ură. Vom rămâne consecvenți valorilor noastre editoriale și ne rezervăm dreptul de a accepta doar mesajele electorale care prezintă programe, viziuni și propuneri concrete ale candidaților sau partidelor, fără denigrări. Veți putea distinge clar știrile și materialele jurnalistice de publicitate, pentru că cele din urmă vor fi marcate cu P.

Va influența acest lucru politica editorială?

Nu. Vom continua să verificăm riguros faptele, să adresăm întrebări incomode, să oferim context și să vă ajutăm să înțelegeți evenimentele și realitățile politice în care trăim. Nimeni și nimic nu va influența linia editorială a NewsMaker.

Această decizie este și un act de responsabilitate. Spunem deschis: jurnalismul de calitate nu este posibil fără resurse. Jurnalismul nu este un hobby, ci o profesie. O muncă pentru care angajații primesc salarii oficiale, plătesc impozite, facturi, rate și au dreptul la o viață decentă.


Deci e vorba despre bani?

E vorba despre sustenabilitatea presei independente.

NewsMaker trăiește din ceea ce produce singur. Nu avem patroni politici. Toate sursele de finanțare sunt publice și pot fi consultate pe site. Nu facem compromisuri editoriale și nu facem parte din rețele de influență prin care politicienii, oligarhii sau structuri obscure.

Pentru a continua să existăm, avem nevoie de resurse. Acceptarea responsabilă și echitabilă a publicității politice este o decizie onestă și necesară.

***

Vă mulțumim că ne citiți, ne urmăriți și ne susțineți. Rămânem așa cum ne știți: liberi, îndrăzneți și responsabili.

Cu respect,
Stela Untila
Redactor-șef NewsMaker

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

O nouă criză politică în România: mizele și impactul asupra Republicii Moldova (ANALIZĂ)

În România a început un nou val al crizei politice. Cel mai mare partid din țară și-a retras sprijinul politic pentru prim-ministru. NewsMaker explică dacă guvernul va demisiona, dacă această situație ar putea duce la alegeri parlamentare anticipate și de ce evoluțiile de la București au impact și asupra Republicii Moldova.

Ce s-a întâmplat?

Pe 20 aprilie, liderul Partidului Social Democrat din România (PSD), Sorin Grindeanu, a anunțat că formațiunea își retrage sprijinul politic pentru prim-ministrul Ilie Bolojan. Decizia a fost luată în urma unui vot intern, la Palatul Parlamentului. La vot au participat aproximativ 5.000 de membri ai PSD. Aceștia au fost întrebați dacă partidul ar trebui să retragă sprijinul premierului în contextul „crizei socio-economice” din ultimele zece luni, dar și al lipsei de dialog în interiorul coaliției. Rezultatul votului a fost covârșitor: 97,7% s-au pronunțat pentru retragerea sprijinului, în timp ce doar 2,3% s-au opus.

romania-insider.com

Partidul Social Democrat este cea mai mare formațiune politică din România. În pofida scăderii în sondaje și a înfrângerii la alegerile prezidențiale din 2025, PSD a rămas principala forță în Parlament. După alegerile din 1 decembrie 2024, coaliția de guvernare a fost formată din PSD, Partidul Național Liberal (PNL – al doilea partid ca mărime din țară), Uniunea Salvați România (USR), Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR) și reprezentanții minorităților naționale. Parlamentul României este format din două camere: Camera Deputaților și Senatul. În ambele camere sunt 464 de deputați, dintre care 311 au format coaliția de guvernare.

PSD este cel mai mare partid din coaliție (131 de deputați și senatori). Camera Deputaților are 330 de membri, dintre care 223 aparțin majorității. Fără parlamentarii PSD, în Cameră ar rămâne doar 130 de reprezentanți ai coaliției, în condițiile în care pentru adoptarea deciziilor sunt necesare 166 de voturi. Totuși, deocamdată, social-democrații nu au părăsit coaliția, ci doar și-au retras sprijinul pentru Ilie Bolojan.

Bolojan este reprezentant al PNL. Anul viitor ar fi trebuit să aibă loc rotația la guvernare, iar funcția de premier putea reveni unui reprezentant al PSD. Cu toate acestea, actualul val al crizei politice din România ar putea schimba semnificativ echilibrul de forțe.

Ce urmează?

Ilie Bolojan a declarat deja că nu intenționează să demisioneze. Totuși, PSD ar putea înainta o moțiune de cenzură, scenariu admis și de liderul senatorilor formațiunii, Daniel Zamfir. Moțiunea este examinată în ședință comună a Parlamentului, iar pentru demiterea Guvernului sunt necesare voturile majorității absolute a parlamentarilor – în acest caz, 232. PSD deține 131 de voturi, iar opoziția, în total, 153. Astfel, un vot comun al social-democraților și al opoziției ar putea duce la demiterea Guvernului condus de Ilie Bolojan.

Liderul celui mai mare partid de opoziție, Alianța pentru Unirea Românilor (AUR), George Simion, a declarat, comentând situația, că nu intenționează să fie „idiot util” pentru PSD și „să sară atunci când acest lucru este avantajos pentru social-democrați”. Între timp, AUR a înregistrat în Parlament o moțiune de cenzură împotriva Guvernului. Votul este programat pentru luna mai. Rămâne de văzut dacă PSD va susține moțiunea înaintată de AUR.

Expertul politic Mihai Isac consideră că cel mai probabil scenariu este identificarea unei noi soluții politice. „Acest lucru poate însemna revizuirea acordului de coaliție, schimbarea prim-ministrului, redistribuirea influenței între PSD și PNL sau un compromis tehnic care va permite menținerea unității majorității proeuropene”, a spus expertul. Isac a remarcat că majoritatea proeuropeană este imposibilă fără PSD. „În același timp, în PSD au lăsat să se înțeleagă că ar putea menține coaliția, dacă liberalii vor propune un alt prim-ministru, în timp ce Bolojan a refuzat să plece în demisie. În spatele acestui conflict, astfel, stau nu doar divergențe privind taxele, deficitul și reformele, ci și ambiții personale, lupta pentru putere și rivalitatea dintre lideri”, consideră expertul.

Alegerile anticipate – posibile?

Demisia guvernului (dacă va avea loc) nu înseamnă automat organizarea alegerilor parlamentare anticipate. Procedura de dizolvare a Parlamentului în România este una complexă. După demisia cabinetului, președintele inițiază consultări cu fracțiunile parlamentare. Legislativul mai are două încercări de a învesti un nou guvern și abia ulterior președintele poate decide dizolvarea Parlamentului, ceea ce ar duce la alegeri anticipate.

Totuși, președintele țării, Nicușor Dan, și-a exprimat speranța că va fi găsită o formulă pentru menținerea coaliției proeuropene. Anterior retragerii sprijinului politic pentru guvern, el a declarat că nu va desemna un premier susținut de o ipotetică alianță PSD-AUR.

Mihai Isac susține că, în cazul alegerilor anticipate, AUR va deveni principalul beneficiar. „Conform sondajului din ianuarie Reuters/INSCOP, AUR obține 40,9%, depășind semnificativ PSD, PNL, USR și UDMR. De aceea, pentru PSD, PNL și USR, dizolvarea parlamentului ar însemna un joc cu o miză extrem de periculoasă. AUR poate câștiga alegerile și se poate afla într-o poziție care să îi permită fie să domine direct, fie chiar să formeze în jurul său o majoritate parlamentară. Actuala coaliție a fost creată tocmai pentru a limita creșterea extremei drepte și pentru a menține România pe cursul proeuropean și pro-NATO”, a explicat Mihai Isac.

Deși probabilitatea organizării alegerilor parlamentare anticipate este extrem de mică, România intră într-o perioadă de turbulență politică. Această evoluție se va resimți inevitabil și asupra Republicii Moldova. „România este unul dintre principalii susținători ai Chișinăului în relația cu Uniunea Europeană, a promis un sprijin ferm pentru agenda europeană. Bucureștiul este un partener economic important pentru Chișinău, iar în ultimii ani România a devenit, de asemenea, o verigă-cheie în asigurarea securității energetice a statelor vecine. Pentru Chișinău este important nu doar cine guvernează la București, ci și ca România să rămână stabilă, previzibilă și ferm ancorată în tabăra proeuropeană”, a concluzionat expertul.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: