Виктория Соловьева

NM Espresso: despre prognoza privind evoluția epidemiei de coronavirus în Moldova, scandalul provocat de „pachetul de urgență” al guvernului și noile curse charter

Coronavirusul: situația în Moldova și în lume

86 de cazuri noi de coronavirus au fost depistate în Moldova în ultimele 24 de ore, numărul total al bolnavilor ajungând astfel până la 591. Printre cei infectați sunt 17 lucrători medicali. 62 de bolnavi sunt în stare gravă, alții doi au decedat, inclusiv un medic de la Substația Medicală Urgentă din Soroca.

Prognozele 

Următoarele două-trei săptămâni din aprilie ar putea fi cele mai complicate. La sfârșitul lunii aprilie, numărul celor infectați ar putea ajunge până la 4 mii, iar în luna mai, va începe să scadă. Președintele a anunțat aceste date. Totodată, el a avertizat că în toamnă, ar putea începe un nou val al epidemiei.

Printre altele, Dodon a mai vorbit despre posibilele scenarii de evoluție a situației în economia Moldovei. Astfel, autoritățile prognozează scăderea veniturilor la buget, fiind vorba de o sumă de la 5 miliarde până la 8 miliarde de lei. Însă autoritățile speră că după eliminarea restricțiilor, multe domenii se vor restabili.

Medicii și spitalele

Testările de coronavirus vor fi efectuate acum nu numai la Chișinău, dar și la Bălți și în Transnistria. În tratarea bolnavilor de COVID vor mai fi implicate câteva spitale – la Criuleni, Hâncești, Anenii Noi, precum și spitalul Cancelariei de Stat din Chișinău. Spitalul de la Ștefan Vodă a fost închis în carantină după ce șapte lucrători medicali au fost diagnosticați cu COVID. Colaboratorii MAI care s-au îmbolnăvit de coronavirus vor fi tratați la spitalul ministerului din Chișinău, pentru a reduce povara asupra altor instituții medicale.

NM a început să publice o serie de interviuri cu medicii care s-au confruntat personal cu virusul. Svetlana Tretiacov, medic infecționist la spitalul „Toma Ciorbă” din capitală, ne-a povestit, prin ce este periculos acest virus și de ce nu trebuie să ne panicăm. Iar Sergiu Rotari, medicul-șef al Spitalului clinic din Bălți, a comunicat pentru NM de ce unii medici se concediază și de ce toți ar trebui să facă tot posibilul pentru a sta acasă.

Cursele charter

Autoritățile Moldovei au permis cursa charter Chișinău – Praga. Pasagerii acesteia au rămas blocați pe o zi pe aeroportul din Praga. Aeronava a aterizat la Chișinău în seara de 3 aprilie.

Comisia pentru Situații Excepționale a aprobat 14 curse charter în Moldova pentru perioada de la 6 până la 19 aprilie: din Londra, Frankfurt, Bruxelles, Lisabona, Roma, Veneția, Paris, Varșovia și alte orașe europene. La bordul aeronavelor vor fi acceptați în primul rând studenții, femeile cu copii și persoanele care s-au pomenit în situație financiară dificilă.

Prețurile 

După instituirea stării de urgență în Moldova, s-au majorat prețurile la legume, crupe, lapte, unele produse lactate și carnea de pasăre, iar prețurile la carnea de porc și de vită au fost în ușoară scădere..

Biserica 

Episcopul de Ungheni și Nisporeni Petru a făcut un tur de-asupra țării cu un avion privat, luând cu sine două icoane și moaște. În timpul zborului, episcopul „a citit o rugăciune care apără de coronavirus”.

În lume

445 de cazuri noi de infectare s-au depistat în ultimele 24 de ore în România, numărul total al acestora fiind acum de 3183 de persoane. Președintele Iohannis i-a îndemnat pe românii care trăiesc peste hotare să nu vină de Paști acasă. Rusia își sistează complet traficul aerian internațional. În Rusia, la 3 aprilie, au fost depistate peste 4 mii de cazuri noi de coronavirus. În SUA, peste 10 milioane de persoane au rămas fără lucru din cauza epidemiei de coronavirus. Conform datelor din 3 aprilie, 250 mii de persoane din SUA s-au îmbolnăvit de COVID.

 „Pachetul anticriză”

Modificările în legislație pe care guvernul și le-a asumat pe propria răspundere, pentru a susține populația și businessul pe perioada stării de urgență, vor costa statul 700 milioane de lei, conform informațiilor Ministerului Finanțelor. Între timp, în „pachetul anticriză” au fost incluse și măsuri care nu au nicio legătură cu epidemia și consecințele acesteia pentru economie. Opoziția afirmă că autoritățile au aprobat pe ascuns niște legi care fac lobby pentru interesele unor domenii ale businessului. Autoritățile neagă acest lucru. NM a analizat, ce nu e în regulă în acest caz.

Fermierii 

Partidul DA a sugerat guvernului să permită fermierilor să comercializeze în stradă legume și fructe, respectând unele condiții: „Ei sunt în prag de faliment”.

 „Eternitate”

La Chișinău continuă lucrările de reparație a complexului memorial „Eternitate”, în pofida regimului stării de urgență. Igor Dodon a spus că încetarea acestor lucrări ar putea costa mai scump, iar marcarea Zilei Victoriei la 9 mai încă nu a fost anulată.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Reacții după atacul SUA din Iran: UE cere revenirea la negocieri, Rusia – „încetarea agresiunii”

Şefa diplomaţiei europene Kaja Kallas a cerut duminică „tuturor părţilor să facă un pas în spate” şi să revină la masa negocierilor, după atacurile forţelor americane asupra unor instalaţii nucleare iraniene, potrivit Agerpres. La rândul său, premierul britanic Keir Starmer a declarat că „Iranului nu trebuie să i se permită niciodată să dezvolte o armă nucleară, iar Statele Unite au luat măsuri pentru a reduce această ameninţare”. Pe de altă parte, Rusia, țară aflată în război și un aliat al Iranului, a criticat atacurile. Ministerul rus de Externe a cerut „încetarea agresiunii și intensificarea eforturilor pentru readucerea situației pe un făgaș politico-diplomatic”.

„Cer tuturor părţilor să facă un pas în spate, să se întoarcă la masa negocierilor şi să evite orice escaladare”, a scris Kallas pe reţeaua X, adăugând că Iranul nu trebuie să dezvolte arme nucleare şi că miniştrii de externe ai UE vor discuta situaţia luni.

La rândul său, premierul britanic Keir Starmer a cerut duminică Iranului „să revină la masa negocierilor” în urma atacurilor americane asupra siturilor nucleare ale Teheranului. „Iranului nu trebuie să i se permită niciodată să dezvolte o armă nucleară, iar Statele Unite au luat măsuri pentru a reduce această ameninţare”, a declarat Starmer pe reţeaua X, subliniind că „stabilitatea în regiune este o prioritate”.

„Situaţia în Orientul Mijlociu rămâne volatilă, iar stabilitatea în regiune este o prioritate. Facem apel la Iran să revină la masa negocierilor şi să găsească o soluţie diplomatică pentru a pune capăt acestei crize”, a adăugat el.

Directorul general al Agenției Internaționale pentru Energie Atomică, Rafael Grossi, a anunțat o reuniune de urgență la sediul organizației ONU din Viena, după loviturile americane asupra a trei situri nucleare din Iran, relatează AFP. Întrunirea urmează să aibă loc luni, 23 iunie.

Alianța Nord-Atlantică spune că urmărește îndeaproape situația din Iran, după ce președintele american Donald Trump a anunțat că forțele SUA au atacat trei principale instalații nucleare ale țării, a declarat un oficial NATO.

Rusia cere „încetarea agresiunii

Ministrul de externe de la Teheran, Seyed Abbas Araghchi a condamnat atacul SUA, afirmând că reprezintă o încălcare a dreptului internațional care va avea „consecințe eterne”.

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a numit atacul din Iran un „punct de cotitură istoric” care ar putea conduce Orientul Mijlociu spre pace. Măsuri de securitate sporită sunt luate la New York și la Washington, dar și în Israel.

Ministerul de Externe al Rusiei, țară aflată în război după ce a atacat Ucraina, a criticat atacurile efectuate de SUA asupra unor obiective nucleare din Iran.

„Rusia condamnă categoric loviturile efectuate de SUA asupra mai multor obiective nucleare din Iran, acțiuni ce încalcă grav dreptul internațional și Carta ONU, indiferent de justificările aduse”, se arată în comunicatul MAE rus.

Rusia s-a adresat către conducerea Agenției Internaționale pentru Energie Atomică (AIEA) și a Consiliului de Securitate al ONU să reacționeze la cele întâmplate.

„Este necesar ca acțiunile confruntaționale ale SUA și Israelului să fie respinse în mod colectiv. Facem apel la încetarea agresiunii și la intensificarea eforturilor pentru readucerea situației pe un făgaș politico-diplomatic”, a transmis MAE rus într-o declarație oficială.

Cu o reacție a venit și vicepreşedintele Consiliului de Securitate al Rusiei, Dmitri Medvedev.

„Trump, care a venit ca un președinte pacificator, a început un nou război pentru SUA”, a scris Medvedev pe canalul său de Telegram, citat de TASS.

Totodată, ministrul iranian de Externe Abbas Araghchi a declarat duminică, în cadrul unei conferinţe de presă la Istanbul, că va merge astăzi la Moscova, pentru o întrevedere cu preşedintele rus Vladimir Putin, relatează Reuters.

„Plecam în această după-amiază la Moscova şi mâine dimineaţă am o întâlnire cu preşedintele Putin. Rusia este un prieten al Iranului”, a declarat Araghchi jurnaliştilor, adăugând că discuţiile vor viza situaţia de securitate din regiune şi consecinţele atacurilor lansate de SUA.

China cere armistițiu

China a acuzat SUA că au încălcat dreptul internațional prin atacul aerian asupra Iranului și că au crescut tensiunile în Orientul Mijlociu, relatează The Guardian. Într-un comunicat publicat pe X, Ministerul Afacerilor Externe din China a cerut un armistițiu.

„China solicită părților implicate în conflict, în special Israelului, să ajungă la o încetare a focului cât mai curând posibil, să asigure siguranța civililor și să înceapă dialogul și negocierile. China este pregătită să colaboreze cu comunitatea internațională pentru a uni eforturile, pentru a susține justiția și pentru a lucra la restabilirea păcii și stabilității în Orientul Mijlociu”, a mai transmis MAE chinez.

***

Amintim că Statele Unite ale Americii au bombardat instalațiile nucleare iraniene, de la Fordo, Natanz şi Isfahan, în cursul nopții de sâmbătă spre duminică, a anunțat Donald Trump într-o declarație de la Casa Albă, citat de presa română. Preşedintele american a descris acțiunea ca un „atac foarte reuşit”.

Iranul a declarat că își rezervă toate opțiunile pentru a se apăra după atacurile SUA, afirmând că acestea au fost „scandaloase și vor avea consecințe veșnice”.

Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA) susține că nu a fost raportată nicio creștere a nivelurilor de radiații în urma loviturilor americane asupra celor trei amplasamente nucleare din Iran, relatează Reuters.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: