Andrei Mardari / NewsMaker

Noi cazuri de Covid: doi doctori și șapte asistenți medicali – infectați cu virus 

296 de cazuri noi de infectare cu COVID-19 au fost confirmate în Republica Moldova, dintre care trei în regiunea transnistreană, după efectuarea a 3 652 de teste. Printre persoanele infectate sunt 12 lucrători medicali: doi doctori, șapte asistenți medicali și trei angajați din rândul personalului auxiliar. Datele sunt raportate pentru ziua de ieri, 30 martie. 

Din numărul total de cazuri șapte sunt asociate cu contact în afara țării, patru din Ucraina (patru refugiați), câte unul din România, Marea Britanie și Germania.

În instituțiile medico-sanitare spitalicești sunt internate 326 de persoane confirmate cu COVID-19. În stare extrem de gravă sunt 53 de pacienți, dintre care opt – supuși ventilării mecanice. Totodată, alte 423 de persoane au fost vindecate.

În tratament la domiciliu cu forme ușoare și moderate de COVID-19 sunt 1 428 de persoane, iar 2 423 se află sub supraveghere.

Totodată, au fost raportate alte trei decese provocate de COVID-19, dintre care unul în regiunea transnistreană:

Deces 11.429 din 29.03.2022: Femeie de 73 de ani din UTA Găgăuzia, internată în IMSP SCM „Sfântul Arhanghel Mihail”. Comorbidități: cardiopatie, hipertensiune arterială, diabet zaharat, angor pectoral de efort, consecințele AVC.

Deces 11.430 din 29.03.2022: Bărbat de 63 de ani din r. Anenii Noi, internat în IMSP IMU. Comorbidități: cardiopatie, hipertensiune arterială, angor pectoral de efort, insuficiență cardiacă, nefropatie, obezitate.

Deces 11.431 din 28.03.2022: Bărbat de 71 de ani din regiunea transnistreană. Comorbidități: cardiomiopatie, diabet zaharat, encefalopatie.

Bilanțul cazurilor de COVID-19 în țara noastră a ajuns la 513 442. În total, 499 161 de persoane au fost tratate, iar 11 431 au decedat din cauza COVID-19.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Alexandr Slusari

VIDEO Zeci de camioane blocate în vama Leușeni-Albița. Serviciul Vamal răspunde nemulțumirilor

Ex-directorul Asociației „Forța Fermierilor”, Alexandr Slusari, a declarat pe 30 octombrie că zeci de camioane stau în rând la vama Leușeni. El a spus că imagini în acest sens i-au fost trimise în dimineața zilei de exportatori de fructe, „care sunt în disperare”. Pentru NewsMaker, Serviciul Vamal a precizat că fotografiile au fost făcute în zona terminalului Leușeni–Albița, unde se desfășoară controlul comun R. Moldova-România. Situația a fost cauzată de o problemă tehnică, din cauza căreia mărfurile nu au putut fi temporar acceptate în UE. Instituția a mai spus că problema este în curs de remediere și că verificarea din partea R. Moldova a fost efectuată integral.

Pe 30 octombrie, Alexandr Slusari a publicat pe pagina sa de Facebook imagini cu mai multe camioane, menționând că este vorba de zeci, fotografiate la vama Leușeni. Slusari a spus că a primit imaginile de la exportatori de fructe „care sunt în disperare”.

Potrivit lui Slusari, pe timp de noapte, când traficul este mai liber, prin vamă trec cel mult opt camioane. „În medie e nevoie de 2 zile pentru fiecare camion pentru a trece vama. Oamenii care mi-au transmis foto zic că lucrează un singur vameș pe 2 culoare. (…) Vă amintesc că 3 ani în urmă a fost convenit cu exportatorii produselor perisabile că pentru transportarea acestor produse la vamă va funcționa un culoar special verde. Iată că din 10 septembrie 2025 ceva s-a schimbat și transportarea fructelor s-a transformat într-un calvar pentru exportatorii noștri”, a adăugat Slusari.

Contactată de NewsMaker pentru o reacție, șefa Secției relații publice a Serviciului Vamal, Tatiana Șompol, a declarat că „camioanele surprinse în imagini se află în zona terminalului vamal Leușeni–Albița, unde este implementat controlul coordonat al autorităților vamale din Republica Moldova și România”.

„Situația a fost generată de o problemă tehnică apărută în sistemul utilizat de operatorul economic pentru înregistrarea garanției aferente tranzitului. Întrucât garanția nu a fost confirmată în sistemul european, mărfurile nu au putut fi acceptate temporar pentru intrarea în spațiul Uniunii Europene. Problema este în proces de remediere, iar operatorul economic urmează să primească autorizarea necesară pentru continuarea tranzitului”, a precizat reprezentanta Serviciului Vamal.

Șefa Secției relații publice a Serviciului Vamal a subliniat că „din partea Republicii Moldova, controlul vamal a fost realizat integral, însă pentru intrarea în spațiul UE, operatorii economici trebuie să respecte procedurile și condițiile generale aplicabile tuturor transportatorilor”.

„Camioanele cu mărfuri perisabile beneficiază, atât la ieșirea din Republica Moldova, cât și la intrarea în România, de bandă separată și de trecere prioritizată. În medie, zilnic sunt perfectate aproximativ 100 de camioane cu mărfuri perisabile prin postul vamal Leușeni–Albița, autoritățile ambelor state depunând eforturi constante pentru menținerea unui flux fluent și sigur al acestui tip de transport, dacă sunt respectate procedurile și condițiile prevăzute de legislația vamală de către operatorii economici”, au conchis reprezentanta Serviciului Vamal.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: