Deputatul Pro Moldova, Sergiu Sîrbu va sesiza Curtea Constituțională cu privire la statutul Consiliului Suprem de Securitate. Acesta a afirmat că Consiliului Suprem de Securitate „s-a transformat într-un organ subordonat direct președintelui, subjugând în totalitate alte puteri alte statului”. În acest context, Sîrbu a declarat că cei de la Pro Moldova își doresc ca „președintele țării să-și cunoască locul în autoritățile publice”.
„Care e legătura cauzală dintre președintele Dodon, Consiliul Suprem de Securitate și tentativa uzurpării puterii în stat? Răspunsul este clar. Legătura este directă. Din numele echipei Pro Moldova, astăzi voi sesiza Curtea Constituțională cu privire la ultimele modificări la legea securității statului, prin care președintele Dodon și-a tras atribuții suplimentare și competențe extinse acestui Consiliu Suprem de Securitate, care nu este un organ constituțional, care întotdeauna a avut un statut consultativ și nu este mai presus de alte puteri ale statului”, a declarat Sergiu Sîrbu.
„În iulie anul trecut, la insistența președinției, socialiștii au insistat și s-a modificat legea securității statului. Astfel, Consiliul Suprem de Securitate practic a devenit o instituție suprastatală, care s-a transformat într-un organ subordonat direct președintelui, subjugând în totalitate alte puteri alte statului”, a mai spus acesta.
Sergiu Sîrbu a afirmat că „cel puțin, s-a încălcat principiul separației puterilor în stat, s-a sfidat principiul independenței justiției și alte prevederi constituționale prin acest consiliu care, din organ consultativ, a devenit o bâtă politică prin care președintele Dodon își soluționează problemele de ordin politic, se implică în justiție, în procuratură, în absolut toate problemele care pe departe nu țin de securitatea națională”.
„Noi ne dorim ca președintele țării să-și cunoască locul în sistemul autorităților publice, să nu uite că suntem într-o republică parlamentară și șeful statului nu are dreptul să se implice în justiție, să coordoneze guvernul sau alte instituții de stat, or, în cazul contrar, este o uzurpare a puterii de stat, ceea ce constituie cea mai gravă crimă împotriva poporului”, a mai menționat Sergiu Sîrbu.