NewsMaker

Noile tarife pentru gaz, aprobate de ANRE. Susținătorii lui Șor au protestat în fața clădirii

Cetățenii Republicii Moldova vor achita mai puțin pentru gazele naturale consumate. Decizia a fost luată pe 7 iunie de Agenția Națională pentru Reglementarea în Energetică (ANRE), la cererea Moldovagaz. Astfel, potrivit ANRE, consumatorii casnici vor achita un tarif de 16,73 lei, fără TVA inclus, sau 18,07 lei (cu TVA), ceea ce înseamnă o diminuare a prețului final cu puțin peste 11 lei, față de actualul tarif. Ședința s-a desfășurat în timp ce mai mulți simpatizanți ai Partidului „ȘOR” au pichetat sediul Agenției. „Stop scumpiri, jos ANRE” – a scandat mulțimea.

Astfel, ANRE a aprobat următoarele prețuri reglementate la gazele naturale (fără TVA):

– în punctele de intrare în rețelele de transport al gazelor naturale: 13348 lei/1000m3, sau cu 11368 lei/1000m3 (-46%) mai puțin decât prețul actual;
– în punctele de ieșire din rețelele de transport al gazelor naturale: 13514 lei/1000m3, cu 11400 lei/1000m3 (-46%) mai puțin decât prețul actual;
– în punctele de ieșire din rețelele de distribuție a gazelor naturale de înaltă presiune: 13666 lei/1000m3, cu 11509 lei/1000m3 (-46%) mai puțin decât prețul actual;
– în punctele de ieșire din rețelele de distribuție a gazelor naturale de medie presiune: 14381 lei/1000m3, cu 11112 lei/1000m3 (-44%)  mai puțin decât prețul actual;
– în punctele de ieșire din rețelele de distribuție a gazelor naturale de joasă presiune: 16730 lei/1000m3, cu 10373 lei/1000m3 (-38%) mai puțin decât prețul actual.

Precizăm că tariful aprobat de ANRE este mai mic decât cel solicitat de Moldovagaz, care a propus, pe 5 iunie, ca prețul achitat de consumatorii casnici să fie diminuat până la 16 492 lei pentru o mie de metri cubi (fără TVA) sau cu 36,8% mai puțin. Astfel, compania cerea ca prețul final pentru consumatorii casnici să fie de 19.93 lei cu TVA. Moldovagaz și-a argumentat cererea către ANRE prin scăderea semnificativă a prețurilor la gazele naturale, care sunt achiziționate de către SA „Moldovagaz” de la SA „Energocom” pentru necesitățile consumatorilor de pe malul drept al Nistrului, în conformitate cu decizia Comisiei Naționale pentru Stări Excepționale”.

Noile prețuri vor intra în vigoare din momentul publicării în Monitorul Oficial al Republicii Moldova.

***

De menționat că consumatorii casnici din Republica Moldova achită, din 1 octombrie 2022, 29 de lei şi 27 de bani pentru un metru cub de gaz natural, două ori mai mult față de tariful din ianuarie 2021. Pe perioada rece a anului, guvernul a compensat parțial tariful, în funcție de gradul de vulnerabilitate al consumatorilor. Compensațiile, însă, nu mai sunt oferite din 1 aprilie 2023.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Ion Ceban

Ceban, după ce consilierii PAS au anunțat că-l vor denunța la poliție: „Să-și cheme toată cohorta de apărători”

Primarul capitalei, Ion Ceban, a declarat intenția fracțiunii PAS din Consiliul Municipal Chișinău (CMC) de a se plânge la poliție pe comportamentul manifestat de el și consilierii partidului său – Mișcarea Alternativă Națională (MAN) – la ședința CMC de la sfârșitul săptămânii trecute „mai puțin contează”. Edilul a spus că consilierii PAS „nu au decât să-și cheme toată cohorta de apărători”. Precizările au fost făcute în cadrul ședinței operative a serviciilor Primăriei Chișinău din 25 iunie.

Ion Ceban a sugerat că comportamentul pe care l-a manifestat la ședința CMC de săptămâna trecută a fost unu firesc. „Probabil că pentru toată lumea este o emoție naturală atunci când cineva își bagă laba galbenă și scoate 98 de milioane din educație pentru copiii din municipiul Chișinău. Eu nu cred că acel comportament putea să fie cumva altfel. Dvs, dacă o să vă vină acasă și o să vă scoată din buzunar dvs personal bani, cred că veți avea un comportament nu mai puțin similar”, a declarat edilul.

Întrebat cum comentează intenția consilierilor municipali PAS de a face o sesizare la poliție în privința conduitei sale, primarul capitalei a spus: „Nu au decât să-și cheme toată cohorta de apărători, că am înțeles că atunci când li se indică locul, un pic, fac pișă pe ei. (…) Noi avem practic toți la comanda celor din PAS. Așa că plus unu, minus unu, mai puțin contează”.

Amintim că ședința Consiliului Municipal Chișinău din 20 iunie a fost marcată de violențe. Consilierii PAS, cei de la MAN și Ion Ceban s-au certat pe marginea a două subiecte: un eveniment de kickboxing programat să se desfășoare la Chușinău și redirecționarea fondurilor destinate cantinelor școlare din oraș către Ministerul Educației și Cercetării, decizie luată de Guvern din cauza neadoptării bugetului municipal pentru 2025. Părțile și-au adus acuzații, au făcut schimb de replici acide și chiar s-au îmbrâncit.

Pe 24 iunie, într-un briefing de presă, fracțiunea PAS din CMC a anunțat că va depune sesizări la poliție privind conduita colegilor lor de la MAN și primarului Ion Ceban la ședința respectivă. Reprezentanții PAS i-au acuzat de comportament „bădărănesc” și „profund anti-democratic”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: