Economedia.ro

Nokia părăsește piața din Rusia 

Compania finlandeză Nokia și-a anunțat, pe 12 aprilie, retragerea de pe piața rusă. Compania a precizat că a suspendat livrările către Rusia, menționând că încă din primele zile de război, înțelegeau că nu vor mai fi prezenți în Federația Rusă. 

„Încă din primele zile ale invaziei Ucrainei, pentru compania Nokia a fost clar că o prezență pe viitor în Rusia este imposibilă. Acum putem anunța retragerea noastră de pe piața rusească”, a declarat compania.

În același timp, reprezentanții Nokia au subliniat că țările occidentale au avertizat împotriva colapsului rețelelor de telecomunicații din Rusia și au declarat că este important ca rușii să își mențină accesul la internet și informațiile din exterior.

În acest sens, după cum a menționat compania, chiar și cu retragerea din Rusia, Nokia își va păstra sarcina de a sprijini aceste rețele și de a solicita licențele necesare pentru a oferi sprijin, în măsura în care nu contravine sancțiunilor actuale.

Compania a mai declarat că Rusia a reprezentat mai puțin de 2% din vânzările nete ale Nokia în 2021 – „din acest motiv compania nu se așteaptă ca acest lucru să afecteze situația financiară pentru 2022”, spun cei de la Nokia.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Panică în Rusia? Peste 113 000 de oameni au trecut granița cu Georgia într-o săptămână, pe fondul temerilor privind o nouă mobilizare

Peste 113 000 de cetățeni ruși au ieșit din țară săptămâna trecută prin punctul de frontieră Verhni Lars, la granița cu Georgia. Plecările din Rusia au loc pe fondul temerilor privind o posibilă nouă mobilizare, după ce în ultimele luni autoritățile au înăsprit măsurile de recrutare, au extins colectarea de date despre rezerviști și au lărgit atribuțiile Gărzii Naționale, relatează Politico.

Alexei Tabalov, fondatorul organizației pentru drepturile omului „Școala Recrutului”, a declarat pentru Politico că instituția sa a observat o creștere a solicitărilor de asistență juridică din partea bărbaților aflați în rezerva armatei. Totodată, președintele ucrainean Vladimir Zelenski a afirmat la începutul lunii august că serviciile de informații ucrainene se așteaptă ca Rusia să lanseze până la sfârșitul anului o „mobilizare rapidă” a câtorva sute de mii de persoane.

Kremlinul respinge însă aceste informații. Ambasadorul Rusiei la ONU, Vasili Nebenzia, a declarat recent că o mobilizare în masă „nu este planificată și nici anticipată”, iar purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a calificat discuțiile pe această temă drept „speculații promovate de autoritățile ucrainene”.

Potrivit Politico, mai multe măsuri adoptate de Moscova alimentează însă suspiciunile privind pregătirea unei eventuale mobilizări. În martie, autoritățile au introdus obligativitatea citațiilor militare electronice, care intră în vigoare imediat după emitere și pot bloca automat dreptul de a părăsi țara. De asemenea, Garda Națională a Rusiei a început exerciții și pregătiri speciale pentru eventualitatea unei mobilizări.

Experții citați de publicația americană susțin că autoritățile ruse întâmpină dificultăți tot mai mari în atragerea voluntarilor pentru războiul din Ucraina, în pofida bonusurilor financiare oferite celor care semnează contracte cu armata.

În septembrie 2022, după anunțarea mobilizării parțiale de către președintele Vladimir Putin, sute de mii de ruși au părăsit țara, iar Georgia a devenit una dintre principalele destinații pentru cei care încercau să evite înrolarea.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: