„Nu sunt probleme la spitalizarea copiilor cu Covid”. Ministra Ala Nemerenco respinge declarațiile primarului de Chișinău

Ministra Sănătății, Ala Nemerenco, respinge declarațiile primarului Ion Ceban și spune că nu sunt probleme la spitalizarea copiilor cu Covid. Șefa de la Sănătate s-a referit inclusiv la ziua de ieri, 29 ianuarie. Astfel, potrivit ei, pe parcursul zilei serviciul de asistență medicală urgentă prespitalicească, pe tot teritoriul țării, nu a întâlnit niciun refuz sau problemă la spitalizarea copiilor cu COVID-19.

Nemerenco spune că la moment în întreaga țară sunt activate paturi de pediatrie în mai multe instituții medico-sanitare publice.

La Institutul Mamei și Copilului + filiala Em.Coțaga sunt 45 paturi + 21 în filială + 10 terapie intensivă, dintre care 3 pentru prematuri, la SCR Bălți – 115 paturi + 5 terapie intensivă, la SCM V Ignatenco – peste 100 paturi, la SCM Boli Contagioase Copii – peste 100 paturi.

Și în instituțiile raionale, potrivit ministrei, sunt activate paturi de pediatrie, la SR Edineț, SR Soroca, SR Hîncești, SR Căușeni, SR Comrat, SR Ceadîr-Lunga. Totodată, spune Nemerenco, de luni se va include și SR Florești.

„Fiecare spital raional are de la 15 la 20 paturi pediatrice activate, jumătate din ele au posibilitatea de extindere de pînă la 30 paturi”, comunică ministra.

Nemerenco declară că Ministerul Sănătății monitorizează permanent situația pentru a putea interveni în orice moment critic.

„Nu vom comenta atacurile zilnice politice ale Primăriei care nu au absolut nimic în comun cu grija față de sănătatea oamenilor și doar vin să dezbine și să creeze tensiune în societate”, se arată în declarația ministrei.

Ieri, în data de 29 ianuarie, primarul Ion Ceban declara că se înregistrează „o presiune enormă pe spitalele municipale în ce privește internările copiilor cu suspecție sau confirmați cu coronavirus”.

„Este regretabil că nimeni de la Ministerul Sănătății cel puțin nu se interesează care e situația în spitalele municipale, cum ne descurcăm și dacă avem nevoie de ajutor: „înțelegem că e weekend””, comunica edilul.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO)TikTok schimbă politica în Moldova/ Lungu a insultat un observator?/ Moldovenii, mai puțini cu 13%

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
Subiectele ediției:
— Populația Moldovei a scăzut cu 13% în zece ani. Tot mai mulți au dublă cetățenie
— Primarii din Moldova discută la Bruxelles despre problemele din țară
— Recean cere ajutor Israelului în cazul Șor
— 25 august – cea mai rece noapte din ultimii opt ani
— CEC amintește: alegătorii își pot schimba adresa până pe 3 septembrie
— Fraudă de 6 milioane de lei la Briceni. Două persoane, demise
— Promo-LEX  îl acuză pe Lungu că a intimidat un observator
— TikTok ia măsuri de securitate în contextul alegerilor
— Tiraspolul, nemulțumit de numărul secțiilor de votare
— CNA: arhitect din Hîncești reținut. Mașini și imobile, sub sechestru
— Cod Galben în aproape toată Moldova. Risc sporit de incendii
— CEC: listele de candidați la alegeri pot fi modificate
— O bătrână din Hîncești s-a pomenit cu poarta blocată, după reparația drumului
— Recean, decorat de Zelenski cu ordinul „Cneazului Iaroslav cel Înțelept”
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.

l

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: