„Nu vă uitați la prețuri, urmează să fie ajustate”. Cât costă biletele Wizz Air pentru cele trei destinații care se lansează în decembrie

Directorul Autorității Aeronautice Civile Vasile Șaramet susține că prețurile biletelor pentru cele trei curse anunțate de Wizz Air, care vor fi disponibile începând cu data de 14 decembrie, urmează a fi ajustate. „Nu vă uitați la prețuri”, a comunicat oficialul după ce, în ajun, internauții au criticat pe rețelele de socializare prețul înalt al biletelor.

Reprezentanții Aeroportului Internațional Chișinău au anunțat, pe 15 noiembrie, că biletele deja sunt în vânzare și pot fi rezervate „la un preț low-cost începând cu 19,99€”. Cu toate acestea, primii internauți care au accesat aplicația au constatat prețuri cu mult mai mari, de circa 300€.

 

La scurt, timp, prețurile au fost ajustate. La data de 16 noiembrie, prețul într-o direcție pe cursa Chișinău-Milano, pentru data de 14 decembrie, constituie 27,99 euro.

wizzair.com

Retur, Milano-Chișinău, prețul unui bilet este de 79,99 euro.

wizzair.com

Prețul într-o direcție pe cursa Chișinău-Roma, pe data de 14 decembrie, este de 44,99 euro.

wizzair.com

Retur, Roma-Chișinău, prețul unui bilet este de  99,99 euro.

wizzair.com

Prețul într-o direcție pe cursa Chișinău-Londra, pe data de 14 decembrie, este de 49,99 euro.

wizzair.com

Retur, Londra-Chișinău, prețul unui bilet este de 129,99 euro.

wizzair.com

Directorul Autorității Aeronautice Civile Vasile Șaramet a îndemnat oamenii să nu se uite la prețurile biletelor pentru cele trei curse anunțate de WizzAir în ajun.

Nu vă uitați la prețuri, biletele urmează să fie încărcate în sistem și ajustate tarifele!”, a scris Șaramet pe rețelele de socializare.

El a adăugat că reprezentanții WizzAir vin cu 3 rute: Milan, Roma, Londra.

Ulterior, în funcție de mai mulți factori își vor mări frecventele și destinațiile spre care operează. Acesta este primul pas”, a conchis directorul Autorității Aeronautice Civile.

***

Wizz Air a suspendat toate zborurile din și spre Chișinău începând cu 14 martie 2023. Compania a precizat că decizia a fost luată ca „urmare a evoluțiilor recente din Moldova și a riscului ridicat, dar nu iminent, din spațiul aerian al țării”.

Pe 15 noiembrie 2023, premierul Dorin Recean a anunțat că Wizz Air, compania low cost care în luna martie și-a suspendat activitatea în Republica Moldova, revine.

Zborurile vor fi reluate începând cu 14 decembrie decembrie și vor fi operate trei destinații: spre Italia (Roma și Milano) și Marea Britanie (Londra):

Chișinău – Londra – Chișinău, cu frecvența de 3 ori pe săptămână, în fiecare zi de marți, joi și sâmbătă;

Chișinău – Milano – Chișinău, cu frecvența de două ori pe săptămână, în fiecare zi de joi și duminică;

Chișinău – Roma – Chișinău, cu frecvența de două ori pe săptămână, în fiecare zi de joi și duminică.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

„Ei sunt cei mai buni ambasadori ai țării noastre”: Grosu, după întâlnirea cu cea mai mare comunitate moldovenească din SUA

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, aflat într-o vizită de lucru în Statele Unite, a ajuns la Chicago, unde a discutat cu antreprenorii și membrii uneia dintre cele mai numeroase și active comunități moldovenești din America de Nord. Oficialul le-a vorbit despre reformele planificate la Chișinău, parcursul european al Republicii Moldova și colaborarea cu Statele Unite, dar și despre oportunitățile de investiții pentru cei care vor să revină sau să investească acasă.

Am ajuns la Chicago, unde avem o agendă plină. M-am întâlnit cu moldoveni de-ai noștri care au reușit să deschidă afaceri aici și care au planuri inclusiv pentru dezvoltarea Republicii Moldova. Ne-am întâlnit și cu diaspora noastră – o comunitate frumoasă de oameni, care iubesc Moldova și sunt foarte conectați la tot ce se întâmplă acasă”, a transmis șeful Parlamentului într-un mesaj video.

Potrivit lui Grosu, mulți moldoveni stabiliți la Chicago au reușit să deschidă afaceri de succes și își doresc să contribuie la dezvoltarea Republicii Moldova.

„Comunitatea de moldoveni din Chicago este cea mai mare din America de Nord. Este unită, plină de energie, cu mulți tineri oameni de afaceri care își trăiesc cu pasiune și succes propriul „vis american”. M-am bucurat să văd cum au reușit, în doar câțiva ani, să-și construiască afaceri, să-și întemeieze familii și să ducă mai departe, cu mândrie, numele Republicii Moldova. Ei sunt cei mai buni ambasadori ai țării noastre.Datorită implicării și în baza nevoilor lor, am reușit să deschidem într-un timp scurt un consulat, astfel încât moldovenii din zonă pot deja beneficia de servicii consulare mai aproape și mai rapid”, a mai spus Igor Grosu.

Pe lângă întâlnirile cu diaspora, Igor Grosu are programate întrevederi oficiale în care va discuta despre reformele de acasă, parcursul european al Republicii Moldova și consolidarea relației cu Statele Unite, descrisă de el drept „un partener crucial pentru țara noastră”.

„În ultimii ani, Guvernul a luat mai multe măsuri de stimulare a investițiilor în Republica, multe sugerate inclusiv de comunitatea de afaceri din SUA și i-am invitat să continue să investească acasă. Le-am reiterat și de această dată că sunt așteptați cu drag acasă și că rămânem aproape de inițiativele lor”, a încheiat președintele Parlamentului de la Chișinău.

Vizita de lucru a Președintelui Parlamentului are loc în perioada 2–10 decembrie și include întrevederi cu membri ai Senatului și ai Camerei Reprezentanților, cu reprezentanți ai Departamentului de Stat, ai Casei Albe, precum și întâlniri cu moldovenii stabiliți în Washington și Carolina de Nord.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: