Cristian Leon Țurcanu

Numele noului ambasador al României în Republica Moldova

Ministerul Afacerilor Externe a României anunță numirea lui Cristian-Leon Țurcanu, care a fost trimis din 2016 în Ucraina, în funcția de ambasador în Republica Moldova, informează Digi24.

Cristian-Leon Țurcanu este diplomat de carieră. Exercită, din 2016, funcția de ambasador extraordinar și plenipotențiar al României în Ucraina. Anterior, în perioada septembrie 2014 – octombrie 2015, a ocupat funcția de prim-colaborator în cadrul Ambasadei României la Chișinău. În Serviciul Exterior a mai activat în cadrul Ambasadei României la Washington, în perioada 2008 – 2012, și la Ambasada României la Berlin, între 2003 și 2008. În Centrala MAE, a ocupat funcțiile de director general al Departamentului Comunicare, Diplomație Publică și Culturală, între noiembrie 2015 și august 2016, director al Direcției Europa de Est și Asia Centrală, între aprilie și septembrie 2014, respectiv director adjunct al aceleiași direcții, în perioada septembrie 2013 – aprilie 2014. Vorbește limbile engleză, germană, suedeză și are cunoștințe de franceză, italiană și rusă.

MAE-ul României a precizat că, pe 4 februarie 2022, au fost publicate decretele de rechemare a 10 ambasadori extraordinari și plenipotențiari ai României, care urmează să își încheie misiunea, conform legii, în termen de 90 de zile de la această dată. Corelativ, au fost înaintate de către Ministerul Afacerilor Externe 12 propuneri de numiri – inclusiv la misiuni unde conducerea acestora era vacantă.

Acest demers este unul uzual, continuând procesul firesc de înnoire a conducerii misiunilor diplomatice ale României, inițiat în anul 2020 și continuat în anul 2021, în conformitate cu practicile și prevederile instituționale, și vizează șefii de misiuni care au îndeplinit sau au depășit deja mandatul uzual de 4 ani în exercitarea funcției de ambasador extraordinar și plenipotențiar al României”, se arată în declarație.

În conformitate cu prevederile legale, propunerile de rechemări și respectiv de numiri sunt aprobate de către Președintele României, fiind inițiate de către Ministerul Afacerilor Externe și avizate de către Prim-ministrul României.

Amintim că Daniel Ioniță a fost rechemat din funcția de ambasador al României.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Dragoș Galbur/Facebook

Galbur îndeamnă PL, AUR și alte partide unioniste să se retragă din cursă și să susțină PNM la parlamentare: „Avem nevoie de sprijinul vostru”

Partidul Național Moldovenesc (PNM) cere Partidului Liberal (PL), Alianței pentru Unirea Românilor (AUR) Moldova și „Blocului Unirii Naționale” (BUN) — formațiuni care pledează pentru unirea cu România — să se retragă din alegerile parlamentare de la sfârșitul acestei luni și să susțină PNM la scrutin. Apelul, care vine în plină campanie electorală, ar urmări consolidarea votului pentru a facilita accederea forțelor politice unioniste în următorul Parlament. Precizările au fost făcute de liderul PNM, Dragoș Galbur, într-un videoclip electoral publicat pe 12 septembrie.

Noi, Partidul Național Moldovenesc, ne adresăm astăzi lui Mihai Ghimpu, Ion Hadârcă, Valentin Dolganiuc, Anatol Țăranu, Mihai Severovan și Boris Volosatîi – liderii Partidului Liberal, ai „Blocului Unirii Naționale” și ai Alianței pentru Unirea Românilor. Fiecare dintre voi ați adus o contribuție istorică în anii de independență la renașterea spiritului românesc. (…) Meritele voastre nu pot fi șterse și nimeni nu le contestă. Astăzi, însă, R. Moldova are nevoie de o resetare a clasei politice, de un suflu unionist nou, puternic și de durată. (…) Iar realitatea ultimilor doi ani arată limpede: Partidul Național Moldovenesc este singurul partid prezent în toate sondajele, cu șanse reale de a intra în Parlament”, a declarat Dragoș Galbur.

Astfel, politicianul a îndemnat cele trei formațiuni să se retragă din alegerile parlamentare și să sprijine PNM.

Istoria vă oferă șansa de a demonstra că idealul unirii este mai presus de orgolii și ambiții personale. Avem nevoie de experiența și sprijinul vostru, pentru ca după alegeri să construim împreună un front unionist unit, capabil să ducă R. Moldova acolo unde îi este locul: în România, în Uniunea Europeană și sub protecția NATO”, a adăugat liderul PNM.

Amintim că, în martie 2025, Dragoș Galbur a propus Partidului Național Liberal și Partidului Reîntregirii Naționale, care se regăsesc în cadrul „Blocului Unirii Naționale”, precum și Partidului Liberal să fuzioneze într-o singură formațiune politică. Inițiativa, care avea drept scop facilitarea accederii în Parlament, nu s-a materializat însă.

Un sondaj iData, care a fost prezentat pe 8 septembrie, cu trei săptămâni înainte de alegerile parlamentare, că PNM ar fi susținut de 0,4% din alegători în cazul unui scrutin. În cercetarea sociologică apare și PL, BUN și AUR, care sunt cotate cu 0,4%, 0,1% și, respectiv, 0,1%.

Pragul electoral pentru partidele politice este de 5%, iar pentru blocuri electorale – 7%.

***

Campania electorală pentru alegerile parlamentare a demarat oficial pe 29 august. Scrutinul propriu-zis va fi organizat în data de 28 septembrie.

În cursa electorală au fost înregistrate 15 partide politice, 4 blocuri electorale și 4 candidați independenți.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: