a-tv.md

O companie britanică va măsura cotele de audiență și de piață din Moldova, în următorii 5 ani

O companie britanică, consacrată în domeniul măsurărilor și cercetărilor de piață, va măsura cotele de audiență și de piață din Republica Moldova, în perioada 2024-2029. Este vorba de compania Kantar, care a câștigat concursul în fața companiei germane GfK, anunță Consiliul Audiovizualului (CA).

Potrivit CA, cele două companii internaționale și-au prezentat propunerile și au răspuns la întrebări, în cadrul ședinței de evaluare a ofertelor tehnice, desfășurată pe 8 februarie, în format online, la sediul Consiliului Audiovizualului.

„Membrii comisiei au declarat oferta companiei Kantar ca fiind singura care a corespuns cerințelor caietului de sarcini, elaborat cu suportul consultantei internaționale, Helen Harrison”, anunță CA.

Potrivit sursei citate, comisia urmează să discute cu reprezentanții instituției britanice alte aspecte referitoare la ofertă.

De menționat că în Moldova, conform Codului privind serviciile media audiovizuale, la fiecare cinci ani trebuie să fie selectat un măsurător al ratingurilor de televiziune. În Moldova a existat întotdeauna un jucător pe piață, compania – TV MR MLD. După intrarea în vigoare a noului Cod, compania a câștigat prima licitație. Din când în când, unii participanți de pe piață își exprimau nemulțumirea față de rezultatele ratingurilor; compania respingând mereu aceste acuzații. Aflați mai multe la acest subiect – AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Igor Grosu/Facebook

CEC a respins acuzațiile: PAS și Platforma „DA” nu formează un bloc electoral camuflat

Comisia Electorală Centrală a respins contestațiile depuse de Blocul „Alternativa” și Partidul Național Moldovenesc (PNM), care au acuzat PAS și Platforma DA că ar forma un bloc electoral camuflat. CEC a constatat, în ședința din 15 septembrie, că nu există probe care să confirme aceste acuzații. Decizia a fost luată cu cinci voturi „pentru”, în timp ce trei membri s-au abținut.

Contestațiile au fost depuse după ce, pe 9 septembrie, în spațiul public a apărut o înregistrare audio atribuită lui Dinu Plîngău, fost lider al Platformei DA și candidat pe lista PAS. În înregistrare, Plîngău ar fi discutat despre posibile alianțe și chiar despre o eventuală rupere a colaborării cu PAS după alegeri, dacă partidul de guvernare ar obține majoritatea și nu ar împărți funcțiile. De precizat că autenticitatea înregistrării nu a fost confirmată.

Blocul „Alternativa” consideră, însă, că înregistrarea ar demonstra că Plîngău continuă să fie membru al Platformei DA, iar candidatura sa pe lista PAS ar „face parte dintr-un plan de a propulsa interesele Platformei”.

În replică, PAS a respins acuzațiile și a catalogat contestațiile depuse de Blocul „Alternativa” și PNM drept „absolut neîntemeiate”. Formațiunea politică susține că Dinu Plîngău și Stela Macari participă la alegeri în calitate de candidați independenți, fapt care exclude, potrivit formațiunii, existența unui bloc electoral camuflat. „Simpla reproducere a unei discuții, fără a se stabili cu certitudine autenticitatea, contextul, participanții și caracterul oficial al discuției, nu poate constitui temei suficient pentru a proba existența unui bloc electoral camuflat”, a precizat PAS.

CEC a decis, în consecință, pe 15 septembrie, că materialele prezentate „nu oferă temei suficient” pentru a demonstra existența unui bloc electoral camuflat, iar argumentele contestatarilor „rămân la nivel de afirmații nesusținute cu probe concludente”.

***

Amintim că, la mijlocul lunii iulie, Dinu Plîngău și Stela Macari au anunțat că Platforma „DA”, formațiunea din care făceau parte, a acceptat un „parteneriat politic” cu PAS și nu va participa la alegerile din toamnă pe cont propriu. Decizia a generat critici din partea opoziției și aprecieri din partea guvernării, în timp ce Blocul „Împreună” a ales să meargă mai departe fără Platforma „DA”. „Interesul național – integrarea europeană – trebuie să fie mai presus de ambițiile politice”, a declarat atunci Plîngău. În urma acestui acord, Plîngău candidează pe lista PAS, ocupând locul 42, iar Macari – locul 47.

După demisia celor doi din fruntea Platformei, conducerea interimară a fost preluată de Liviu Vovc. Platforma DA nu participă la aceste alegeri, însă Blocul „Împreună”, din care a fost exclusă după decizia lui Plîngău, a intrat în competiția electorală.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: