Persoane necunoscute se prezintă drept angajați ai Nova Post și le comunică cetățenilor că ar avea pentru ei o corespondență de la Ministerul Justiției. Informația a fost comunicată pe 8 iulie de Ministerul Justiției al Republicii Moldova, care a atenționat că situația reprezintă o tentativă de fraudă.
„Persoane necunoscute contactează telefonic cetățenii, pretind că sunt angajați ai Nova Post și spun că ar avea corespondență expediată de Ministerul Justiției. Precizăm că Ministerul Justiției nu utilizează Nova Post pentru expedierea corespondenței”, a comunicat Ministerul Justiției.
Instituția a îndemnat ca, în astfel de situații, să nu fie divulgate date cu caracter personal, să nu fie accesate linkuri primite de la aceste persoane, să fie întrerupt apelul și să fie anunțată imediat poliția la 112.
***
Escrocheriile telefonice și online au luat amploare în Republica Moldova. Valoarea prejudiciului declarat de victime a crescut de la peste 40 de milioane de lei în 2023 la peste 130 de milioane în 2024 și la peste 272 de milioane de lei în 2025. În primele cinci luni ale anului 2026, prejudiciul estimat se ridică deja la 157 de milioane de lei, cu o valoare medie per cauză de aproximativ 89.000 de lei. Detalii AICI.
În escrocheriile telefonice, cea mai mare parte a banilor este dată de victime în cash. Detalii AICI.