O nouă direcție în Programul de Internship de la Endava – Business Platforms Specialist

O nouă direcție în Programul de Internship Endava pentru primăvara anului 2023 este rolul de Business Platforms Specialist (BPS). Acesta este axat pe mentenanța și dezvoltarea capacităților a trei platforme: Salesforce, MS Dynamics și ServiceNow. Un specialist poate lucra exclusiv pe una dintre ele. În Endava, Business Platforms reprezintă o direcție specializată a departamentului de gestionare a aplicațiilor.

Despre specificul acestei direcții și ce competențe va dobândi un BPS, găsiți în interviul cu Daniela Gudima – Senior Business Platforms Developer specializată pe ServiceNow și Alexandru Lazari – Business Platforms Development Consultant pe Salesforce.

Cu ce se ocupă un Business Platforms Specialist?

În responsabilitățile unui Business Platforms Specialist (BPS) intră atât asigurarea bunei funcționări a platformei, așa numitele day-to-day operations, cât și dezvoltarea și implementarea de noi funcționalități, conform cerințelor clienților. Un BPS este responsabil pentru elaborarea și furnizarea de soluții calitative pentru client pe platforma aferentă în termenii stabiliți cât și oferirea suportului necesar pe durata întregului ciclu de viață al aplicației, de la dezvoltare până la gestionarea post implementare.

Puteți descrie pe scurt aceste platforme?

ServiceNow este o platformă software bazată pe cloud, care permite automatizarea proceselor IT din cadrul companiei. Pentru Endava, care are peste zece mii de angajați, utilizarea unui instrument atât de complex ca ServiceNow pentru gestionarea proceselor IT este esențială. ServiceNow este extrem de personalizabil necesităților clienților, fiind adept al unei noi direcții în development cunoscută ca low-code platform development. Specialiștii ServiceNow din cadrul Endava sunt esențiali în mentenanța platformei dar și în implementarea noilor funcționalități, realizarea actualizărilor la noile versiuni, a integrărilor cu alte sisteme etc.

MS Dynamics reprezintă un set de aplicații și servicii software-as-a-service (SaaS) interconectate, modulare, concepute atât pentru a transforma cât și a lărgi posibilitățile clienților, angajaților și activitățile de afaceri de bază. Combină capabilitățile CRM și ERP, integrând datele, logica de afaceri și procesele. Deci, în loc să aibă funcții de vânzări și marketing separate, Dynamics 365 oferă capabilități de vânzări și marketing automatizate, integrate și inteligente care conectează, prioritizează și convertesc eficient potențialii clienți în clienți plătitori. Este construit pe Microsoft Azure, care oferă atât o platformă de încredere cât și un ecosistem larg de servicii. Și este integrat în mod nativ cu aplicațiile de productivitate ale Microsoft 365, oferind o modalitate unificată de a gestiona utilizatorii și serviciile.

Salesforce este o platformă IT puternică de gestionare a interacțiunilor cu clienții și potențialii clienți, pentru a îmbunătăți relațiile mediului de afaceri, inclusiv marketing, vânzări, comerț digital și interacțiuni cu serviciul clienți. Această soluție tehnică modernă permite concentrarea profundă atât asupra relațiilor organizației cu clienții, utilizatorii de servicii și furnizorii pe întreg ciclu de viață al afacerii, cât și pe obținerea noilor clienți și furnizarea de asistență și servicii.

Ce abilități, cunoștințe trebuie să dețină un BPS?

Un candidat pentru poziția de Business Platforms Specialist trebuie să posede o gândire analitică orientată pe soluționarea problemelor, abilități de comunicare și capacitate de lucru în echipă. Este necesar să cunoască principiile programării orientate pe obiecte și fundamentele bazelor de date relaționale. În particular trebuie să dețină cunoștințe tehnice de bază într-un limbaj de programare precum C++, C# sau Java, pentru a putea mai eficient înțelege și interacționa cu limbajul de programare al platformei. De asemenea, sunt binevenite cunoștințe în HTML, CSS și Java Script.

Ce vor învăța internii timp de trei luni?

Pe parcursul celor trei luni de stagiu, internii vor îmbunătăți cunoștințele tehnice și le vor putea aplica în practică într-un proiect, vor învăța să lucreze eficient în echipă, utilizând metodologia Agile.

În particular, pentru direcția Salesforce, internii vor avea oportunitatea să utilizeze instrumentele de configurare ale platformei și să implementeze soluții personalizate prin utilizarea limbajului de programare Apex. Internii vor mai avea oportunitatea să creeze obiecte cu diverse câmpuri și relații între ele, tipuri de înregistrări de date, pagini pentru diverse tipuri de înregistrări, reguli de validare, restricții de acces la obiecte și înregistrări, declanșatoare utilizând doar interfața de configurare a platformei. Aceștia vor obține abilități tehnice de construire a fluxurilor și cunoștințe tehnice de programare în limbajul Apex. De asemenea, vor studia modalitățile de elaborare a paginilor în Visualforce și a componentelor Lightning (LWC)  și vor interacționa cu diverse instrumente de importare, exportare și interogare a datelor.

De ce merită să aplici pentru internshipul în Business Platforms din ediția de primăvară 2023?

Direcțiile de CRM si ITSM au devenit foarte populare în industria IT, iar internshipul reprezintă oportunitatea de a intra în această industrie. Business Platformele precum ServiceNow, Salesforce și MS Dynamics oferă soluții ready-to-use pentru necesitățile existente ale clienților, în același timp fiind foarte personalizabile și oferă oportunități vaste pentru a manifesta creativitatea. Pentru toți cei care sunt interesați de a dezvolta abilități tehnice în această direcție, recomand cu toată încrederea internshipul în Business Platforms la Endava.

***

Aplicările pentru ediția de primăvară a Programului de Internship de la Endava sunt încă deschise pană pe 28 februarie. Pozițiile deschise și lista materialelor de studii pot fi accesate aici: https://www.endava.com/InternshipChisinau

Procedura de aplicare pas cu pas poate fi văzută pe acest link.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Parlamentul Republicii Moldova

Stamate, oficial în cursa electorală pentru parlamentare: „Un singur deputat poate opri o majoritate. Eu am demonstrat”

Fosta membră a Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), deputata neafiliată Olesea Stamate, a fost înregistrată oficial în cursa electorală pentru alegerile parlamentare din septembrie. Stamate, care candidează pentru un nou mandat independent, a primit undă verde de la Comisia Electorală Centrală (CEC) pe 13 august. Parlamentara a calificat decizia, într-o reacție pe rețelele de socializare, drept „o veste bună”.

„Am ajuns până la această etapă împreună și tot cu ajutorul și sprijinul vostru merg cu încredere mai departe. Multe lucruri au părut imposibile, până în momentul în care s-au întâmplat.  Putem să demonstrăm asta la alegerile din 28 septembrie, când în premieră, în Parlament, va ajunge un deputat independent care va răspunde doar în fața poporului. Un singur deputat nu poate face o majoritate parlamentară, dar la sigur poate opri o majoritate când aceasta se va îndepărta de normele democratice. Eu deja am demonstrat că pot face acest lucru”, a scris Stamate pe Facebook.

Amintim că deputata Olesea Stamate, care a fost exclusă recent din PAS în urma scandalului privind legea amnistiei, a anunțat pe 20 iulie că va candida independent, pentru un nou mandat, la parlamentarele din toamnă. Pe 22 iulie, CEC a aprobat cu vot unanim grupul său de inițiativă format din 10 persoane.

Perioada de depunere a documentelor pentru înregistrarea candidaților la funcția de deputat în Parlamentul Republicii Moldova a început pe 20 iulie și se va încheia pe 19 august 2025.

Alegerile parlamentare vor fi organizate în data de 28 septembrie, iar campania electorală propriu-zisă va începe pe data de 29 august.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Ana Revenco/Facebook

Guvernul are prioritate: protestele anunțate de la Moscova de Șor nu pot avea loc în PMAN

Primăria municipiului Chișinău a acordat prioritate evenimentelor oficiale planificate de Guvern în Piața Marii Adunări Naționale (PMAN), în detrimentul protestelor non-stop pe bani, anunțate de la Moscova de fugarul condamnat pentru fraudă bancară, Ilan Șor. Valeriu Bogdan, șeful Direcției Juridice a Primăriei, a precizat că reprezentanții lui Șor au fost informați despre această decizie, iar forțele de ordine vor asigura buna desfășurare a evenimentelor organizate de autorități.

„Noi am informat persoanele care au depus declarații că urmează să respecte legea și că instituțiile statului au prioritate la organizarea acestor manifestații și acțiuni oficiale”, a declarat șeful Direcției Juridice a Primăriei Chișinău, în cadrul unei ședințe, pe 13 august.

În ceea ce privește solicitarea Poliției de a interzice protestele lui Șor, Valeriu Bogdan a precizat că nu este de competența Primăriei sau a primarului general să ia astfel de decizii: „Pentru a fi aplicat art. 26 din Legea cu privire la întruniri, noi considerăm că nu este de ajuns un singur demers de la MAI. Totodată, dacă aceste declarații a anumitor lideri politici le catalogați la acțiuni ce atentează la securitatea statului, sunt instituții specializate, cum ar fi SIS, Consiliul Național de Securitate care urmează să ia decizii prompte în acest sens. În baza la acest demers, noi nu putem la moment să acționăm”.

Amintim că oligarhul fugar Ilan Șor a anunțat, de la Moscova, că va organiza proteste non-stop în PMAN, începând cu 15 septembrie. Șor, condamnat definitiv pentru fraudă bancară și sancționat internațional pentru tentative de destabilizare a țării și coruperea alegătorilor, a promis „salarii” de 3 mii de dolari lunar tuturor celor care vor participa la protestele sale. Oamenii legii au avertizat deja cetățenii că „participarea la proteste pentru promisiuni de plată reprezintă o încălcare gravă a legii” și a îndemnat cetățenii să nu cadă în capcana promisiunilor, pentru a nu deveni subiecți ai investigațiilor. Poliția i-a cerut lui Ceban să interzică manifestația, însă primarul a spus că nu are competențe pentru a interveni.

Conform datelor de pe site-ul Primăriei Chișinău, echipa lui Șor a cerut primăriei autorizație pentru desfășurarea protestelor „împotriva abuzului puterii” în Piața Marii Adunări Naționale zilnic, până la sfârșitul anului. Declarația prealabilă a fost depusă, pe 7 august, de Mihail Vlah, consilierul bașcanei Găgăuziei, Evghenia Guțul, condamnată în prima instanță pentru finanțarea ilegală a fostului partid „Șor”. Conform declarației, la manifestații ar urma să participe, zilnic, 500 de persoane.

Pe de altă parte, Guvernul a solicitat autorizație pentru desfășurarea, pe parcursul lunii august, a unui șir de activități în Piața Marii Adunări Naționale, inclusiv o expoziție dedicată siguranței în vacanță și pregătiri pentru Ziua Independenței. Detalii – AICI.

Conform Legii 26 cu privire la întruniri, în Republica Moldova sunt interzise întrunirile care îndemnarea la război de agresiune, la ură, care incită la discriminare sau violenţă publică. De asemenea, sunt interzise întrunirile care subminează securitatea naţională sau integritatea teritorială a ţării, care încălcă ordinea publică sau presupune tulburărilor în masă.

De menționat că, conform aceleiași legi, autoritatea publică locală nu poate interzice discreționar o întrunire, însă poate solicita instanței acest lucru, dacă există probe că evenimentul ar încălca prevederile legale descrise mai sus.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Tudor Mardei / NewsMaker

Consiliul Superior al Procurorilor condamnă amenințările la adresa acuzatorului în dosarul Guțul: „Tentativă gravă de intimidare”

Consiliul Superior al Procurorilor (CSP) condamnă amenințările îndreptate împotriva acuzatorului de stat Ghenadie Epure, care a instrumentat dosarul în urma căruia bașcana Găgăuziei, Evghenia Guțul, a fost condamnată. CSP califică aceste acțiuni drept o „tentativă gravă de intimidare” a procurorilor și le consideră „inadmisibile”.

„Procurorii își vor continua exercitarea atribuțiilor de serviciu cu profesionalism și integritate, în virtutea funcției pe care o dețin și al mandatului de a proteja drepturile și libertățile fundamentale ale cetățenilor”, precizează CSP.

Consiliul Superior al Procurorilor cere Procuraturii Generale și Ministerului Afacerilor Interne, în acest context, să investigheze cu „maximă prioritate” aceste amenințări.

„Solicităm ferm organelor competente să evalueze riscurile și iminenta acestora cu adoptarea măsurilor concrete pentru protecția procurorului, precum și pentru garantarea condițiilor de siguranță în activitatea tuturor procurorilor. Consiliul își reafirmă sprijinul deplin față de toți procurorii care, cu devotament și curaj, își îndeplinesc misiunea de apărare a legalității, a drepturilor și libertăților fundamentale”, mai precizează CSP.

De menționat că președintele CSP, Dumitru Obadă, a declarat pentru presă că procurorul Ghenadie Epure, care a fost responsabil de dosarul Evgheniei Guțul – condamnată recent la 7 ani de închisoare în cazul de finanțare ilegală a fostului partid „Șor” – a fost amenințat prin mesaje video și scrise. Obadă a precizat că cazul a fost adus la cunoștința organelor competente.

***

Amintim că, pe 6 august, președintele Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), Sergiu Caraman, a anunțat că judecătorul care a examinat dosarul Evgheniei Guțul, în care bașcana a fost condamnată la 7 ani de închisoare, a fost amenințat timp de câteva luni. Acestea au inclus mesaje de amenințare cu moartea, fotografii macabre cu persoane asasinate sau decapitate, precum și apeluri telefonice repetate, inclusiv pe timpul nopții. Pe lângă judecătorul Ana Cucerescu, și un membru al instituției a fost ținta unor mesaje de amenințare, a declarat Caraman. Între timp s-a aflat că este vorba de membra CSM, Livia Mitrofan.

Șeful IGP a menționat că Ana Cucerescu a fost amenințată inclusiv în noaptea de dinaintea pronunțării sentinței. Potrivit lui Cernăuțeanu, la sfârșitul lunii iulie, judecătoarea a început să primească pe telefonul personal mesaje cu amenințări directe, inclusiv cu moartea. La un moment dat, colegii judecătoarei au fost chiar chemați la morgă pentru a face o presupusă recunoaștere a „cadavrului” acesteia, a declarat Cernăuțeanu. Șeful IGP a mai spus că Guțul a locuit în același bloc cu judecătoarea. Familia bașcanei s-ar fi mutat în clădire după ce aceasta a fost plasată în arest la domiciliu, în luna aprilie.

Cernăuțeanu a precizat că poliția a inițiat o anchetă și examinează inclusiv o posibilă legătură cu gruparea criminală organizată asociată cu fugarul condamnat Ilan Șor, care se ascunde la Moscova. Pe 10 august, Șor a spus că intimidările nu au fost organizate de apropiații săi. În schimb, a acuzat autoritățile, susținând că acestea, cu implicarea poliției, ar fi pus la cale aceste acțiuni pentru a învinui oamenii din anturajul său.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Diez.md

Nu doar Șor, dar și Guvernul vrea PMAN sâmbătă: ședință la Primărie

Guvernul a anunțat că, pe 16 august, în Piața Marii Adunări Naționale (PMAN) va avea loc o expoziție a instituțiilor responsabile de asigurarea ordinii și securității publice. Potrivit Executivului, acțiunea face parte din șirul evenimentelor dedicate Zilelor Diasporei. Anunțul a fost făcut pe 13 august, după ce, pe 11 august, politicianul fugar declarase că va organiza un protest în aceeași zi, în PMAN.

Pe 13 august, reprezentanții Guvernului au invitat cetățenii în PMAN la expoziția expoziția instituțiilor responsabile de asigurarea ordinii și securității publice cu denumirea „În siguranță în vacanță”. Potrivit Executivului, evenimentul va avea loc sâmbătă, în intervalul orelor 10:00–18:00.

„Vizitatorii vor putea asista la demonstrații practice de intervenție, prezentări de tehnică, autospeciale și echipamente ale Poliției, salvatorilor și pompierilor. Pentru copii sunt pregătite jocuri tematice și ateliere privind siguranța rutieră. Alături de angajații Ministerului Afacerilor Interne, la eveniment vor participa reprezentanții Ministerului Apărării, Ministerului Sănătății și ai Serviciului Vamal, care vor prezenta proceduri utile pentru călători, servicii medicale de urgență și măsuri de prevenire a incidentelor”, au precizat reprezentanții Guvernului.

Executivul a adăugat că „acțiunea face parte din șirul evenimentelor dedicate Zilelor Diasporei, care au loc pe parcursul lunii august, când mulți moldoveni stabiliți peste hotare revin acasă”.

Pe 13 august, la Primăria Chișinău are loc o ședință privind „întrunirile simultane” în capitală.

Actualizare: La ședință, delegatul Guvernului, Cristian Jardan, a spus că pe 27 august va avea loc un concert în PMAN, dedicat Zilei Independenței, și „este nevoie de timp pentru amenajarea scenei, de pe 11 august pana pe 27 august”. „Mai avem un eveniment care l-am anunțat ieri, este vorba de o expoziție „În siguranță în vacanță”. (…) Avem nevoie de întreg perimetru”, a declarat Jardan. Primăria va emite dispoziții pentru data de 27 august, a comunicat un reprezentant al autorității locale.

La rândul său, șeful Direcției de Poliție a municipiului Chișinău, Marin Garaz, s-a referit la protestele anunțate de Șor și programate începând cu 16 august, în vederea interzicerii acestora. „Ele sunt în primul rând plătite. În al doilea rând se solicită destabilizări. În al treilea rând sunt dosare penale și organele competente vă înștiințează că este pericol pentru măsurile date. (…) Eu nu vorbesc de data de sâmbătă, persoanele date până la sfârșitul lunii decembrie 2025 au depus declarații că o să facă ce doresc în fiecare zi. De la 16 august până pe 31 decembrie. Eu vorbesc de întreaga perioadă, nu de o dată anumită”, a comunicat Garaz.

„Ceea ce menționați dumneavoastră… să fie prezentate probe exacte Primăriei și credeți-mă că Primăria va acționa. (…) Autoritățile competente să emită decizii în acest sens, să informeze oficial factorii de decizie a Primăriei și noi vom aplica”, a comunicat un reprezentant al Primăriei Chișinău, conducător al ședinței.

Actualizare: Primăria municipiului Chișinău a acordat prioritate, în cele din urmă, evenimentelor oficiale planificate de Guvern în PMAN, în detrimentul protestelor non-stop pe bani, anunțate de la Moscova de fugarul condamnat pentru fraudă bancară, Ilan Șor. Valeriu Bogdan, șeful Direcției Juridice a Primăriei, a precizat că reprezentanții lui Șor au fost informați despre această decizie, iar forțele de ordine vor asigura buna desfășurare a evenimentelor organizate de autorități. Detalii – AICI.

***

Amintim că Ilan Șor, condamnat definitiv pentru fraudă bancară, a anunțat pe 11 august, din Rusia, că va oferi „salarii de 3 mii de dolari pe lună” celor care vor protesta împotriva guvernării în PMAN. Șor a precizat că manifestațiile vor începe pe 16 august, la ora 15:00. Inspectoratul General al Poliției (IGP) a avertizat că „participarea la proteste pentru promisiuni de plată reprezintă o încălcare gravă a legii” și a îndemnat cetățenii să nu cadă în capcana promisiunilor, pentru a nu deveni subiecți ai investigațiilor. Pe 12 august, IGP a solicitat primarului Ion Ceban să refuze autorizarea protestului. Poliția a avertizat, totodată, că, în cazul în care primarul va autoriza protestul, „responsabilitatea pentru orice consecințe negative generate de acest eveniment revine exclusiv conducerii Primăriei Chișinău”. În replică, Ceban a declarat că nici el, nici Primăria, nu au competența de a autoriza sau interzice evenimente politice.

Igor Grosu/Facebook

PAS adună bani pentru campania electorală: „Mașinăria Rusiei va arunca sute de milioane de euro în acest scrutin”

Partidul de guvernământ, Acțiune și Solidaritate (PAS) – care speră să obțină din nou majoritatea la alegerile parlamentare din această toamnă – îndeamnă cetățenii să susțină direct campania sa electorală prin donații. Formațiunea a anunțat pe 13 august deschiderea unui cont oficial pentru colectarea fondurilor și îi invită pe cetățeni să contribuie, astfel încât să poată desfășura „o campanie eficientă și câștigătoare, pentru a menține Moldova în direcția corectă – Uniunea Europeană, pace și dezvoltare”.

„Mașinăria de propagandă și război a Rusiei va arunca sute de milioane de euro în acest scrutin. Noi suntem într-o luptă inegală, dar avem încrederea că unitatea noastră pentru Moldova e mai puternică. Îi putem învinge corect, cu o politică onestă, cu ajutorul miilor de oameni care cred că echipa PAS poate duce Moldova în Uniunea Europeană”, susține PAS.

Deputatul PAS Radu Marian, care candidează pentru un nou mandat la parlamentarele din septembrie, a explicat într-un mesaj pe rețelele de socializare de ce partidul mai face colectări de fonduri, chiar dacă primește bani de la buget: aceștia pot fi alocați doar pentru cheltuieli operaționale, nu și pentru fondul de campanie.

„Spre deosebire de alte partide, ne finanțăm deschis și transparent – anume așa PAS a câștigat încrederea oamenilor. Am fost primul partid din istoria Republicii Moldova care și-a finanțat campaniile corect, cu ajutorul miilor de oameni și agenți economici care ne-au ajutat. Așa vom face și în continuare”, a mai scris Marian.

PAS a prezentat și exemple concrete despre cum pot fi folosite donațiile: un ziar – 1,60 lei, un pliant – 1,20 lei, un billboard pentru tipar și chirie lunară – 6.000 lei, iar deplasarea unei echipe mobile de patru persoane – 400 lei.

Amintim că alegerile parlamentare vor avea loc pe 28 septembrie, iar campania electorală propriu-zisă va începe pe 29 august. După patru ani în care a deținut majoritatea parlamentară, PAS candidează pentru un nou mandat. Pe lista formațiunii se regăsesc liderul partidului și speakerul Igor Grosu, premierul Dorin Recean, membri ai cabinetului și deputați în exercițiu, dar și personalități din diverse domenii, precum jurnalism, sport și cultură.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: