Facebook/Victor Pogolsa

(FOTO) O rachetă, găsită în apropierea orașului Briceni. MAI: zona a fost izolată

O rachetă a fost descoperită de Poliția de Frontieră în apropierea orașului Briceni, comunică Ministerul Afacerilor Interne (MAI) pe 5 decembrie. 

„În urmă cu puțin timp, în apropierea orașului Briceni, într-o livadă, a fost descoperită o rachetă. Obiectul exploziv a fost descoperit de o patrulă a poliției de frontieră, care din cauza bombardamentelor rusești de astăzi, și-au intensificat gradul de atenție”, comunică MAI.

În conformitate cu planurile de acțiune ale MAI, poliția de frontieră a intensificat patrulele și a ridicat gradul de atenție în zona comisariatelor Briceni și Ocnița.

În acest moment, zona în care a fost descoperită racheta a fost izolată de patrule ale poliției și poliției de frontieră.

La fața locului sunt așteptate serviciile specializate ale Ministerului de Interne, Bombteh și IGSU.

Facebook/Victor Pogolsa
Facebook/Victor Pogolsa
Facebook/Victor Pogolsa

Amintim că pe 31 octombrie, în Republica Moldova au căzut resturile unei rachete, care a fost doborâtă de sistemul anti-aerian ucrainean. Incidentul nu a înregistrat victime, dar ferestrele mai multor locuințe din Naslavcea au fost distruse. Pe 1 noiembrie, geniștii Armatei Naționale au finisat verificările în zona din extrimitatea de nord a localității Naslavcea, unde a căzut resturile rachetei. Specialiștii au menționat că nu au descoperit obiecte explozibile în zonă.

Autoritățile ucrainene au anunțat că a avut loc un atac cu drone asupra barajului Dnestrovsc1, din teritoriul Ucrainei, care este la o distanță de 10 km de barajul Naslavcea. Atacul rusesc nu a afectat barajul, dar au fost atacate componentele electrice aferente barajului ucrainean, vizate fiind transformatoarele electrice.

De menționat că, președinta Maia Sandu a efectuat o vizită la Naslavcea. S-a anunțat că vor fi alocate resurse financiare pentru susținerea celor care au avut de pătimit în urma rachetei doborâte. Este vorba despre 21 de gospodării.

Pe 9 noiembrie, în cadrul Comisiei parlamentare securitate națională, apărare și ordine publică au fost audiați reprezentanții Ministerului Apărării cu privire la resturile rachetei doborâte la Naslavcea. În urma audierii, președintele Comisiei Lilian Carp a anunțat ce tip de rachetă a căzut pe teritoriul Republicii Moldova. „O rachetă de tip „Calibru”, lansată de pe o navă maritimă”, a precizat Carp.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Fostul președinte al României, Ion Iliescu, în stare critică. Medici: organele îi cedează rând pe rând

Fostul președinte al României, Ion Iliescu, se află în stare critică de aproape 48 de ore. Organele îi cedează rând pe rând, spun medicii de la Spitalul din București, unde fostul președinte, în vârstă de 95 de ani, este internat.  

„Starea generală a pacientului se menține la fel de gravă, cu afectarea severă a funcției respiratorii și persistența disfuncțiilor multiple de organ. Beneficiază de îngrijire medicală avansată în secția de terapie intensivă, sub supravegherea echipei medicale multidisciplinare”, au transmis medicii într-un comunicat oficial, emis pe 4 august. 

Diagnosticat cu cancer pulmonar, Iliescu este internat de aproape două luni la terapie intensivă. 

Digi24 scrie pe surse că Guvernul de la București a convocat Comitetul de Organizare a Funeraliilor de Stat pe 4 august, după ce starea de sănătate a fostului președinte român s-a înrăutățit în ultimele ore. 

De menționat că Comitetul de Organizare a Funeraliilor de Stat din România a fost înființat în ianuarie 2024. Acesta coordonează desfășurarea ceremoniilor funerare și stabilește măsuri operaționale precum bugetul, lista invitaților, pregătirea cărții de condoleanțe și comunicarea listei finale a participanților.

***

Născut pe 3 martie 1930 în Oltenița, România, Ion Iliescu a avut un rol crucial în tranziția țării de la comunism la democrație.După executarea lui Nicolae Ceaușescu în decembrie 1989, Iliescu a preluat conducerea interimară ca președinte al Consiliului Frontului Salvării Naționale (CFSN), iar ulterior al Consiliului Provizoriu de Uniune Națională (CPUN), până la alegerile din mai 1990, când a fost ales oficial președinte al României.

Iliescu a mai deținut funcția de președinte în două mandate: primul între 1990 și 1996, iar al doilea între 2000 și 2004, fiind una dintre cele mai influente figuri din România post-comunistă.

Între 1996 și 2000, respectiv între 2004 și 2008, Iliescu a fost senator din partea Partidului Social Democrat (PSD).


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: