Olga Surugiu este noul Director General Orange Moldova  

Grupul Orange anunţă numirea Olgăi Surugiu, actualul Director al companiei Orange Systems, în funcţia de Director General Orange Moldova.

Numirea Olgăi Surugiu în calitate de Director General Orange Moldova este ca urmare a schimbărilor în structura de top management a Grupului Orange condusă de Mari-Noëlle, Director General Delegat și Director Executiv pentru Europa, anunţate la începutul lunii ianuarie  2022, prin care actualul CEO al Orange Moldova, Mariusz Gatza, a fost numit în funcția de Director General Orange Slovacia, începând cu 1 aprilie.

Olga Surugiu deţine experiență de muncă atât în ​​domeniile B2C, cât și B2B, cu un istoric de peste 16 ani de succes în cadrul Grupului Orange. În această perioadă, ea a activat în cadrul a două ţări afiliate Orange: din 2006 – în Orange România, iar din 2010 până în prezent – în Orange Moldova. Pe parcursul carierei profesionale în cadrul Grupului Orange, a fost angajată în diverse domenii: deservire clienţi, finanţe, operațiuni și vânzări B2C, gestionarea canalului de retail al Orange Moldova. După care a administrat compania Orange Systems, subsidiară a Orange Moldova, hub-ul de inovaţii IT și centrul de nearshoring. În această perioadă, această direcţie în afacerea Orange Moldova a înregistrat o creştere spectaculoasă a cifrei de afaceri, devenind al 2-lea cel mai mare angajator IT din Moldova și un contribuitor puternic la rezultatele excelente ale Orange Moldova.

Olga Surugiu, Director General Orange Moldova: „Pe tot parcursul activităţii am fost adepta inovației şi dezvoltării continue. Pentru mine, este o onoare să fiu numită în funcţia de Director General al uneia dintre cele mai de succes companii din Moldova. Îmi face o deosebită plăcere să activez împreună cu o echipă extraordinară de profesionişti, cu care am demonstrat rezultate excelente. Împreună vom construi succesul, în pofida provocărilor cu care ne confruntăm astăzi. În calitate de lider pe piaţa TELCO, Orange Moldova va continua să se axeze pe necesităţile clienţilor pentru a le oferi zilnic o experienţă incomparabilă. Vom urma același curs al inovațiilor şi vom oferi servicii de înaltă calitate. Eu cred că Orange Moldova are un potenţial şi mai mare pentru a accelera în explorarea altor oportunităţi de dezvoltare a noi servicii valoroase, pentru clienţii noştri din Moldova şi nu numai.”

Este de menţionat că Olga Surugiu în ultimii 5 ani, a gestionat mai multe proiecte inovatoare, cum ar fi: crearea centrului de excelență în Robotică și Automatizare, care este recunoscut ca o referință în Grupul Orange cu peste 300 de roboți construiți în 3 ani pentru clienții din întreaga lume. De asemenea, ea a fost liderul inspirațional pentru mai multe proiecte complexe lansate cu scopul de transformare și inovare, cum ar fi: crearea Orange Systems, crearea Orange {kITchen} – cel mai inovator concept de spațiu de lucru din Moldova, conceptul de Academie Orange Systems – pentru a stimula reconversia profesională din non-IT în IT în Moldova.

De asemenea, Olga Surugiu este vice-preşedinte al ATIC, susținând inițiativele de advocacy a sectoarelor şi Ambasador TechWomen în Moldova.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

ukweatherforecast.co.uk

NM Espresso: Fermierii au acordat autorităților un răgaz, reforma fiscală va fi revizuită, un val de caniculă se apropie de Moldova

Protestele fermierilor: continuare

Asociația «Forța Fermierilor» a suspendat protestele după întâlnirea avută cu autoritățile. Agricultorii au acceptat să facă o pauză până pe 30 iunie, timp în care Guvernul va revizui proiectul politicii fiscal-bugetare pentru anul 2027, care a stârnit nemulțumirea producătorilor agricoli.

Partidul «Democrația Acasă» a respins, la rândul său, acuzațiile poliției potrivit cărora deputatul formațiunii, Sergiu Ștefanco, ar fi lovit cu roata tractorului un polițist în timpul protestului. Reprezentanții partidului susțin că autoritățile încearcă să-i intimideze și afirmă că deputatul nu a rănit pe nimeni, întrucât polițistul «în mod evident nu a avut de suferit».


Demisia încă unei verișoare a Maiei Sandu

După Anastasia Taburceanu, și o altă verișoară a Președintei Maia Sandu și-a dat demisia. Este vorba despre Tatiana Batin, șefa cabinetului președintelui Parlamentului, Igor Grosu. Acesta a calificat gestul drept «o demisie de onoare».


Sandu: unirea și «succesorii»

Proiectul de lege din România privind unirea Republicii Moldova cu România este, în opinia Președintei Maia Sandu, ideea unui «agent al Moscovei», menită să «discrediteze ideea unirii». Astfel a comentat șefa statului inițiativa legislativă a partidului condus de Diana Șoșoacă.

Totodată, Maia Sandu a respins zvonurile potrivit cărora și-ar pregăti drept succesori pe fostul premier Dorin Recean sau pe fostul ministru de Externe Nicu Popescu.


#рилток: unirea și Găgăuzia

Tema unirii Republicii Moldova cu România a reaprins dezbaterile publice. Ce s-ar întâmpla cu Găgăuzia în cazul unirii? Ar putea autonomia invoca dreptul la autodeterminare? Și-ar putea declara independența sau și-ar putea păstra statutul special? Despre toate acestea, în noua ediție a proiectului #рилток, intitulată «Ancora unirii».

Între timp, Curtea Constituțională va examina pe 7 iulie sesizarea Ministerului Justiției privind alegerile din autonomie. Judecătorii vor decide dacă Adunarea Populară a Găgăuziei are competența de a aproba componența Comisiei Electorale Centrale a autonomiei.


Reforma fiscală a PAS: ce urmează

Guvernul pare dispus să renunțe la o parte dintre modificările prevăzute în proiectul politicii fiscal-bugetare pentru 2027. Despre măsurile fiscale care ar putea fi abandonate și cele care vor fi păstrate, NM relatează în articolul «Se anulează adaosul de 500 de lei la salariu».

La rândul său, Președinta Maia Sandu a îndemnat Cabinetul de miniștrisă nu se grăbească cu adoptarea reformei fiscale, întrucât proiectul «necesită îmbunătățiri».


Moldova și Rusia

Ambasada Rusiei a acuzat autoritățile Republicii Moldova că au blocat corespondența diplomatică, după ce, potrivit Moscovei, curieri diplomatici ruși au fost reținuți pe Aeroportul Internațional Chișinău.

Ambasadorul Republicii Moldova la Moscova, Lilian Darie, a fost convocat la Ministerul rus de Externe, unde i-a fost exprimat protestul pentru «încălcarea gravă a prevederilor fundamentale ale Convenției de la Viena privind relațiile diplomatice».

Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova a respins acuzațiile, calificându-le drept neconforme cu realitatea.

În plus, Ministerul rus de Externe le-a recomandat cetățenilor ruși să evite călătoriile în Republica Moldova, susținând că verificările aplicate cetățenilor ruși pe aeroportul din Chișinău «au ajuns până la umilințe directe».


Combaterea dependențelor

Autoritățile Republicii Moldova pregătesc o strategie pentru următorii șapte ani privind drogurile și dependențele. Pentru prima dată, documentul nu se va referi doar la consumul de droguri. Despre motivele extinderii abordării, principalele riscuri identificate și schimbările propuse în politica statului — în articolul «Droguri, alcool, vape-uri și jocuri video».


Proiectul NM: ГОЛОСА / VOCI

Noua ediție a proiectului special «ГОЛОСА / VOCI» este dedicată regiunii transnistrene. Aproape toți interlocutorii NM, indiferent de regiunea din care provin, au spus același lucru: locuitorii de pe ambele maluri ale Nistrului rămân «ai noștri».

Jurnaliștii NM au discutat concluziile proiectului cu fostul vicepremier pentru Reintegrare, Alexandru Flenchea. Detalii — în materialul «Principala resursă a reintegrării nu este memoria, ci oamenii noi».


Pe scurt

La Strășeni, un polițist a împușcat mortal un deținut de 23 de ani care încerca să evadeze din clădirea instanței.

În Republica Moldova a fost destructurată o schemă de export ilegal în Rusia a unor produse destinate companiilor afiliate complexului militar-industrial rus.

Etnicii ucraineni care locuiesc în Republica Moldova vor putea obține cetățenia Ucrainei printr-o procedură simplificată.


Caniculă în Moldova

În Republica Moldova a fost emis cod roșu de pericol din cauza caniculei. Potrivit meteorologilor, pe 30 iunie și 1 iulie, în Chișinău și în sudul țării, temperaturile vor ajunge la +39…+41 grade.

presedinte.md

Maia Sandu a discutat cu Înaltul Comisar OSCE pentru Minoritățile Naționale despre alegerile din Găgăuzia

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut vineri, 26 iunie, o întrevedere cu Înaltul Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale, Christophe Kamp, aflat în vizită la Chișinău. Oficialii au discutat, între altele, despre situația din Găgăuzia.

Potrivit unui comunicat al Președinției, discuțiile au vizat protecția drepturilor persoanelor aparținând diferitelor grupuri etnice și consolidarea coeziunii sociale. Șefa statului a subliniat că procesul de aderare la Uniunea Europeană este văzut drept cea mai sigură garanție pentru asigurarea egalității de șanse și a respectării drepturilor tuturor cetățenilor, indiferent de limbă sau etnie.

În acest context, Maia Sandu a evidențiat progresele realizate în ultimul an în domeniul educației multilingve și al incluziunii sociale, implementate în cooperare cu Oficiul Înaltului Comisar al OSCE.

Un alt subiect abordat a fost situația din autonomia găgăuză. Președinta a accentuat necesitatea organizării unor alegeri libere și corecte în Găgăuzia și a asigurării unui spațiu informațional „sănătos”. Totodată, aceasta a precizat că reforma administrației publice locale nu afectează statutul special al autonomiei, garantat de Constituție, și a menționat că specificul raionului Taraclia va fi respectat.

La finalul întrevederii, părțile au reconfirmat angajamentul de a continua cooperarea dintre Republica Moldova și Oficiul Înaltului Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale.

***

Amintim că mandatul Adunării Populare a expirat pe 12 noiembrie 2025, iar alegerile pentru o nouă componență au fost amânate de două ori, pe 22 martie și 21 iunie 2026, pe motiv că nu au fost respectate prevederile legale privind constituirea și funcționarea autorității electorale responsabile de organizarea scrutinului.

Ministerul Justiției a solicitat Curții Constituționale controlul constituționalității mai multor prevederi legislative, inclusiv a celor referitoare la competența Adunării Populare de a aproba membrii organului electoral central și la implicarea acesteia în numirea conducătorilor structurilor teritoriale ale unor instituții naționale precum Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Justiției și Serviciul de Informații și Securitate. Sesizarea va fi examinată pe 7 iulie.

VIDEO Verișoara M. Sandu pleacă de la Grosu/ Moldovenii, pregătiți de război?/ Cod roșu de arșiță în Moldova

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Maia Sandu, despre dosarul examinat de Domnica Manole și pierdut la CEDO
— Noi reținuți în dosarul „Car Vertical”
— Etnicii ucraineni din Moldova vor putea obține mai ușor cetățenia Ucrainei
— Verișoara Maiei Sandu părăsește echipa lui Igor Grosu
— Deținut decedat în timpul unei tentative de evadare
— Costiuc, despre „lovirea unui polițist” la protestul fermierilor
— Trafic suspendat pe bulevardul Ștefan cel Mare pe 27 iunie
— Radu Marian despre fostul director MoldATSA: Am copilărit într-o ogradă
— Activarea cartelelor SIM, doar cu buletinul
— Contractul pentru construcția liniei electrice Bălți-Suceava, semnat
— Ambasada Rusiei la Chișinău se plânge de blocarea poștei diplomatice. Reacția MAE
— Sandu a declarat că Taburceanu trebuie să întoarcă banii primiți la „MoldATSA”
— Salarii de trei ori mai mari pentru Sandu, Grosu și Munteanu?
— Reacția Chișinăului la proiectul unirii: „provocare” și „agent al Moscovei”
— Mărfuri pentru avioane militare, exportate ilegal din Moldova în Rusia
— Cod roșu, portocaliu și galben. Moldova, lovită de caniculă


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Andrei Mardari || NewsMaker

Curtea Constituțională va examina sesizarea privind alegerile din Găgăuzia în iulie

Curtea Constituțională va examina, pe 7 iulie, sesizarea Ministerului Justiției privind verificarea constituționalității mai multor prevederi din legislația Găgăuziei referitoare la organizarea alegerilor. Magistrații vor stabili dacă Adunarea Populară a Găgăuziei are competența de a aproba componența autorității electorale centrale din Comrat.

Amintim că mandatul Adunării Populare a expirat pe 12 noiembrie 2025, iar alegerile pentru o nouă componență au fost amânate de două ori, pe 22 martie și 21 iunie 2026, pe motiv că nu au fost respectate prevederile legale privind constituirea și funcționarea autorității electorale responsabile de organizarea scrutinului.

Ministerul Justiției a solicitat Curții Constituționale controlul constituționalității mai multor prevederi legislative, inclusiv a celor referitoare la competența Adunării Populare de a aproba membrii organului electoral central și la implicarea acesteia în numirea conducătorilor structurilor teritoriale ale unor instituții naționale precum Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Justiției și Serviciul de Informații și Securitate.

energie.gov.md

Contractul pentru construcția liniei electrice Bălți-Suceava, semnat. Cât va costa și când va fi gata

Republica Moldova a semnat contractul pentru construcția liniei electrice aeriene de 400 kV Bălți–Suceava, un proiect considerat esențial pentru consolidarea legăturilor energetice cu România și cu sistemul european. S-a întâmplat vineri, 26 iunie.

Documentul a fost semnat între Î.S. „Moldelectrica” și compania turcă SA-RA, câștigătoare a licitației internaționale. Valoarea contractului este de 17,5 milioane de euro, iar lucrările vor dura aproximativ 24 de luni.

În paralel, Ministerul Energiei, Moldelectrica și Banca Europeană pentru Dezvoltare și Reconstrucție au semnat un acord de grant pentru implementarea proiectului, finanțat de Uniunea Europeană și parteneri internaționali.

Potrivit Ministerului Energiei, noua linie va avea circa 45 de kilometri pe teritoriul Republicii Moldova și va traversa mai multe localități din nordul țării. Aceasta va contribui la creșterea capacității de schimb de energie cu România și la întărirea securității energetice a țării.

Proiectul este finanțat printr-un pachet internațional care include un grant UE de 15,4 milioane de euro, credite de la BERD și European Investment Bank, precum și contribuții din partea Platformei de Investiții pentru Vecinătate a UE.

Valoarea totală a investiției este de aproximativ 77 de milioane de euro, incluzând și modernizarea stației electrice de la Bălți.

Autoritățile spun că, odată finalizată, linia Bălți–Suceava va crește integrarea Republicii Moldova în rețeaua energetică europeană ENTSO-E și va reduce dependența de surse limitate de energie, oferind mai multă stabilitate sistemului electroenergetic.

„Construim trei linii care schimbă definitiv harta energetică a Republicii Moldova. Dacă Vulcănești–Chișinău este Linia Independenței Energetice, iar Strășeni–Gutinaș va fi Linia libertății, astăzi facem un nou pas prin proiectul Bălți–Suceava, pe care am numit-o Linia Rezilienței. Aceasta completează rețeaua de interconectări cu Uniunea Europeană și nu înseamnă doar infrastructură, ci mai multă securitate, mai multă concurență pe piață și mai multe opțiuni pentru cetățeni și economie”, a declarat ministrul Energiei, Dorin Junghietu.

Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: