UNIAN

ONU consideră că soldații ruși din Donbas nu sunt „pacificatori” și refuză să califice situația drept „genocid”

Secretarul general al ONU Antonio Manuel de Oliveira Guterres consideră că prezența trupelor rusești în regiunile separatiste ale Ucrainei „DNR” și „LNR” nu pot fi considerate „pacificatoare”. Pe site-ul Organizației Națiunilor Unite a fost publicată o declarație cu privire la situația din Ucraina.

„Sunt îngrijorat de faptul că se deformează noțiunea de „pacificator” (…). Atunci când trupele unui stat intră pe teritoriul altei țări fără permisiunea acesteia, atunci nu sunt „pacificatori independenți”. În general nu sunt pacificatori”, a menționat Guterres.

Secretarul general al ONU a adăugat că este îngrijorat de escaladarea situației în Ucraina și de întețirea cazurilor de încălcare a armistițiului la linia de demarcație.

De asemenea, Guterres a refuzat să califice ceea ce se întâmplă în regiunea Donbas drept „genocid”.

„Genocidul este o infracțiune cu o definiție clară, utilizarea noțiunii trebuie făcută în conformitate cu legislația internațională. Eu consider că nu este cazul”, a spus oficialul, comentând declarația președintelui rus Vladimir Putin.

Anterior, și secretarul de presă al Casei Albe a declarat că trupele rusești din Donbas nu pot fi considerate „pacificatoare”.

„Acestea permit crearea condițiilor pentru război, acesta le este scopul”, a declarat Jen Psaki.

În ajun, Consiliul Federației de la Moscova și-a dat acordul pentru utilizarea forțelor armate ale Rusiei pe teritoriul așa-numitelor „Republici Populare Donețk și Lugansk”. Decizia a fost luată în unanimitate. Putin este cel care va decide termenul de aflare a soldaților ruși în afara frontierei Federației Ruse, numărul lor, precum și aria de acțiune.

Speakerul Consiliului Federației Valentina Matvienco a dat asigurări că este vorba de „trupe de pacificatori”. „Decizia are scopul de a asigura pacea în Donbas, de a opri vărsarea de sânge și războiul civil, pentru ca, pe viitor, să nu se mai deschidă focul asupra civililor și a localităților”, a spus aceasta.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

ТСВ

Hajder cere Primăriei Chișinău să repare stația de captare a apei: „Nu ar costa mai mult decât 1-2 concerte”

Ministrul interimar al Mediului, Gheorghe Hajder, a cerut Primăriei Chișinău să reabiliteze echipamentele de la stația de captare și tratare a apei, care asigură alimentarea capitalei cu apă din râul Nistru. Potrivit oficialului, sistemul de rezervă al stației este într-o stare precară, iar autoritățile nu știu dacă echipamentele de acolo mai sunt funcționale. El a menționat că acestea ar putea fi necesare în cazul în care nivelul apei din lacul de acumulare de la Nistru va continua să scadă.

Conform oficialului, în prezent în lacul de acumulare de la Novodnestrovsk ajunge un debit de aproximativ 30 de metri cubi pe secundă, în timp ce în Nistru sunt deversați circa 100 de metri cubi pe secundă.

Adăugând la acestea evaporarea apei și consumul ridicat pe timp de vară, constatăm o tendință accelerată de scădere a nivelului lacului, ceea ce va impune măsuri urgente în scurt timp”, a transmis Hajder.

Ministrul a precizat că, în urma discuțiilor cu partea ucraineană, s-a convenit menținerea unui debit de deversare de 100 de metri cubi pe secundă în Nistru până la 31 iulie. Ulterior, autoritățile urmează să analizeze situația și să decidă dacă sunt necesare alte măsuri.

Dacă nu se vor înregistra precipitații, din cauza volumului insuficient de apă, deversările în Nistru ar putea fi reduse după 31 iulie. Acest lucru va duce la scăderea nivelului Nistrului, iar pompele principale de la stația de captare care aprovizionează Chișinăul ar putea ieși din funcțiune”, a spus ministrul.

Gheorghe Hajder a mai spus că a verificat starea sistemului de rezervă al stației de captare administrate de Primăria Chișinău prin întreprinderea „Apă-Canal Chișinău”, care ar trebui utilizat în cazul în care nivelul apei ar scădea critic.

Potrivit lui, pompele plutitoare, conductele și bazinul de acumulare din apropierea stației sunt într-o stare necorespunzătoare.

Echipamentele sunt abandonate și nu este clar dacă mai sunt funcționale. În plus, bazinul este puternic înnămolit și se află într-o stare dezastruoasă. În mod normal, din acest bazin apa ar trebui să curgă gravitațional în stația de captare”, a declarat Hajder.

Ministrul interimar al Mediului consideră că reabilitarea acestei infrastructuri este esențială pentru securitatea aprovizionării cu apă a municipiului Chișinău.

Nu ar costa mai mult decât 1-2 concerte”, a afirmat Gheorghe Hajder.

Amintim că, pe 17 iulie, Gheorghe Hajder a avertizat că municipiul Chișinău riscă să rămână fără apă, pe fondul scăderii nivelului apei în lacul de acumulare de la Nistru. În replică, Ion Ceban a calificat avertismentul drept o problemă „artificială” și a acuzat autoritățile centrale că încearcă „să lase Chișinăul fără apă”. Ulterior, Hajder a răspuns criticilor primarului, menționând că problema nu ține atât de nivelul apei din lacul de acumulare, cât de pompele Apă-Canal Chișinău, care ar putea să se defecteze.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: