facebook.com/i.ceban

Panourile publicitare, amplasate contrar prevederilor legale, vor fi demontate în decurs de o săptămână

Panourile publicitare din municipiul Chișinău, care au fost amplasate contrar prevederilor legale, vor fi demontate în decurs de o săptămână. Anunțul a fost făcut de către primarul capitalei, Ion Ceban, astăzi, 30 decembrie. 

„Am cerut în cadrul şedinţei operative a serviciilor primăriei, demontarea imediată a dispozitivelor publicitare stradale care au fost amplasate ilegal. Pentru acest lucru au la dispoziție o săptămână, iar cei care vor încălca prevederile legale vor fi sancţionaţi”, a scris Ion Ceban pe Facebook.

De asemenea, edilul capitalei a solictat viceprimarilor Victor Chironda şi Ilie Ceban să monitorizeze situaţia la acest capitol. Mai mult, în zece zile Direcția generală arhitectură, urbanism și relații funciare urmează să prezinte un raport despre unde şi cum a fost amplasată publicitatea stradală în municipiul Chișinău.

Amintim că pe 18 decembrie, primarul Ion Ceban a semnat două dispoziții, în care a solicitat preturilor de sector inventarierea tuturor construcțiilor fără acte permisive. Totodată,edilul capitalei a cerut Direcției generale arhitectură, urbanism și relații funciare să ia la evidență panourile publicitare din oraș.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

colaj NM

Sondaj: câtă încredere au moldovenii în politicienii din Republica Moldova

Președinta țării, Maia Sandu, este politicianul în care cei mai mulți moldoveni au cea mai mare încredere. De cealaltă parte, mai puțin de 1% din cetățeni au cea mai mare încredere în președintele Parlamentului, Igor Grosu, și premierul Dorin Recean. Asta arată datele unui sondaj iData prezentat pe 8 septembrie.

Datele arată că în președinta Maia Sandu au cea mai mare încredere 21,8% dintre respondenți. Aceasta este urmată de Igor Dodon cu 13,9%, Renato Usatîi – 4,7%, Alexandru Stoianoglo – 3,8%, Irina Vlah – 3,8%, Vladimir Voronin – 3,1%, Ion Ceban – 3,1%, Ilan Șor – 2,8%, Vasile Costiuc – 2,3%, Vasile Tarlev – 2,1%, Ion Chicu – 1,5%, Igor Grosu – 0,8%, Andrei Năstase – 0,7%, Dorin Recean – 0,6%, iar alții – 1,9%.

Totodată, 27,7% dintre respondenți au declarat că nu au încredere în niciun politician, iar 5,4% nu știu sau nu au răspuns.

În același timp, 12,7% dintre respondenți că Maia Sandu a fost cel mai activ politician în ultimele 30 de zile. De asemenea, 9,7% consideră că Igor Dodon a fost cel mai activ în ultima lună, 8,2% – Renato Usatîi, 4,3% – Irina Vlah, 4,2% – Ilan Șor, 3,4% – Igor Grosu, 3,3% – Ion Ceban, 2,1% – Vladimir Voronin, 1,7% – Vasile Costiuc, 1,3% – Tudor Ulianovschi, 1,1% – Alexandru Stoianoglo, 1,0% – Ion Chicu, 0,6% – Andrei Năstase, 0,5% – Vasile Tarlev, 0,4% – Bogdan Țîrdea, iar 3,1% – alții.

Pe de altă parte, 37,3% dintre respondenți nu au știut sau nu au răspuns, iar 3,2% au spus că nimeni.

Precizăm că acest sondaj iData a fost realizat în perioada 20 august-3 septembrie pe un eșantion de 1 059 de respondenți. Marja maximă de eroare constituie ±2,9%.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: