multimedia.parlament.md

Parlamentul se întrunește în ședință plenară la ora 15:00

Biroul permanent a decis convocarea Parlamentului în ședință plenară la ora 15:00. Informația a fost confirmată pentru NM de către Liliana Anghel, reprezentanta serviciului de presă al legislativului.

Anterior, deputatul PAS Sergiu Litvinenco a scris că legislativul s-ar putea întruni astăzi în ședință plenară.

„Din câte am aflat, la 12.00 are loc ședința noului Birou permanent al Parlamentului unde coaliția Dodon-Șor deține majoritatea. Interesant ce pun la cale. Fac vreo ședință de Parlament azi? Dacă da, au uitat să aprobe ieri vreo schemă corupțională? Şi o vor face azi?”, a scris Litvinenco pe Facebook.

Din câte am aflat, la 12.00 are loc ședința noului Birou permanent al Parlamentului unde coaliția Dodon-Șor deține…

Publicată de Sergiu Litvinenco pe Vineri, 4 decembrie 2020

 

Precizăm că, în cadrul ședinței din 3 decembrie, majoritatea parlamentară a votat pentru modificarea componenței Biroului permanent al legislativului. În urma acestei decizii, fracțiunea PDM a rămas numai cu un loc în cadrul Biroului permanent, care va fi ocupat de către președintele formațiunii, Pavel Filip.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

zn.ua

Ultimatum de la Trump pentru Iran: 48 de ore pentru redeschiderea strâmtorii Ormuz. Reacție

Președintele SUA, Donald Trump, a declarat că va „distruge” centralele electrice din Iran dacă acesta nu va redeschide strâmtoarea Ormuz în decurs de 48 de ore. Iranul a amenințat cu măsuri de represalii împotriva infrastructurii energetice a SUA și Israelului, dacă propria sa infrastructură va deveni țintă, relatează Euronews.

Trump a dat Iranului un ultimatum de 48 de ore, cerând redeschiderea completă a strâmtorii Ormuz și amenințând că va „distruge” centralele electrice ale țării dacă Teheranul nu va acționa. „În decurs de 48 de ore de acum, Statele Unite ale Americii vor lovi diferite centrale electrice din Iran și le vor distruge, începând cu cea mai mare”, a scris el pe platforma sa de socializare, Truth Social.

Potrivit sursei citate, acest mesaj a apărut la o zi după ce a declarat că ia în considerare posibilitatea „reducerii” operațiunilor militare din regiune. În același timp, Statele Unite au trimis în regiune trupe suplimentare și nave militare.

Pe 22 martie, Iranul a amenințat că va lua măsuri de represalii dacă obiectivele sale energetice vor fi atacate, avertizând că va ataca în schimb infrastructura energetică a SUA și Israelului. Informația a fost raportată de mass-media de stat, citând un reprezentant al forțelor armate iraniene.

Conform sursei citate, atacurile asupra navelor comerciale care trec prin strâmtoarea Ormuz — un coridor esențial pentru transportul petrolului la nivel mondial — și amenințările cu noi atacuri au oprit aproape toate petrolierele care traversează această strâmtoare. Prin strâmtoarea situată între Golful Persic și Golful Oman trece, de obicei, aproximativ 20% din volumul mondial de comerț cu petrol.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: