„Partidul Nostru”, nemulțumit de programul de guvernare propus de Munteanu. Două solicitări către PAS

Urmare a consultărilor cu candidatul propus de PAS și desemnat de șefa statului la funcția de prim-ministru, liderul „Partidului Nostru”, Renato Usatîi, a declarat că fracțiunea sa are două solicitări. Prima este formarea unui grup de lucru pentru elaborarea „unui program național comun de guvernare a țării”, care să includă, ca membri, fracțiunile și partidele extraparlamentare. A doua solicitare vizează amânarea ședinței Parlamentului în care se va cere votul de încredere pentru „Guvernul Munteanu”.

În timpul unor declarații de presă, Usatîi s-a referit la programul „Guvernului Munteanu”. „Chiar dacă am avut mai puțin de 24 de ore pentru a studia acest program, bine că nu l-am primit noaptea la ora 2 – bogdaproste, am venit astăzi la dumnealui cu un șir de constatări și întrebări. (…) Lipsesc costurile totale, sursele de finanțare. (…) Nu am văzut mecanisme anticorupție. Nu mai vorbim că în acest program am văzut foarte multe vulnerabilități. (…) Am văzut că se pune accent pe cofinanțare locală. (…) De unde autoritățile locale vor lua atâtea surse financiare pentru cofinanțare? (…) Nimic despre șocuri externe: energie, securitate regională, migrație”, a declarat Usatîi.

În continuare, el a spus că fracțiunea „Partidul Nostru” are două solicitări. Prima: „să fie format un grup de lucru din fracțiunile parlamentare și partidele extraparlamentare și experți pe domenii pentru a elabora un program național comun de guvernare a țării”. A doua: „la ședința de joi a Biroului permanent al Parlamentului vom propune amânarea ședinței în care se cere votul de încredere a Guvernului Munteanu”.

„Dumnealui a spus că este un program provizoriu. (…) Eu i-am spus dumnealui că dacă este incorect construit fundamentul, atunci casa ori dă crăpături, ori se răschește. De asta mai bine de amânat cu o săptămâna și de discutat dacă vrem un program funcțional și un guvern susținut absolut de toți”, a mai spus Usatîi.

***

Alexandru Munteanu – de carieră economist – a fost propus la funcția de prim-ministru de PAS, care a obținut majoritatea după alegerile parlamentare din septembrie. Pe 24 octombrie, după consultările cu fracțiunile parlamentare, președinta Maia Sandu l-a desemnat oficial la această funcție. Din acea zi, Munteanu are la dispoziție, conform legii, 15 zile pentru a-și prezenta echipa și pentru a cere votul de încredere în plen.

Menționăm că, pe 29 octombrie, Alexandru Munteanu desfășoară consultări cu fracțiunile parlamentare. Consultările se desfășoară la Parlament. Discuțiile au început la ora 08:00 cu deputații din fracțiunea Partidului „Democrația Acasă”, acestea fiind urmate, la 09:00, de consultările cu deputații din fracțiunea „Partidul Nostru”, iar ulterior, la ora 10:00, cu cei de la „Alternativa”. La ora 11:00 sunt programate consultări cu reprezentanții PCRM, la ora 13:00 cu PSRM și la ora 14:00 cu cei de la PAS.

Urmare a consultărilor, liderul partidului, Vasile Costiuc, a declarat că fracțiunea nu va susține „Guvernul Munteanu”. Totodată, el a spus că guvernarea nu trebuie să se grăbească cu învestirea noului guvern, menționând că este nevoie „de o săptămână ca societatea să înțeleagă cine urmează să conducă ministerele”.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

AP

Donald Trump îndeamnă iranienii să continue protestele: „Ajutorul este pe drum”

Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a îndemnat protestatarii iranieni să continue manifestațiile și să preia controlul asupra instituțiilor de stat. Totodată, liderul de la Casa Albă le-a transmis că „ajutorul este pe drum”. Adresarea a fost publicată pe rețeaua de socializare Truth Social pe 13 ianuarie.

Patrioți iranieni, continuați protestele – preluați controlul asupra instituțiilor voastre! Păstrați numele ucigașilor și abuzatorilor. Vor plăti un preț mare. Am anulat toate întâlnirile cu oficiali iranieni până când uciderea fără sens a protestatarilor se oprește. Ajutorul este pe drum”, a transmis Donald Trump.

Iranul este cuprins de un val de proteste de la sfârșitul lunii decembrie 2025. Manifestațiile, care au început pe fondul nemulțumirii populației față de situația economică precară, inclusiv devalorizarea monedei naționale și inflația mare, s-au transformat rapid în mișcări de critică împotriva regimului teocratic al țării și a liderului suprem, ayatollahul Ali Khamenei.

Pe 8 ianuarie, pe fondul extinderii manifestațiilor, autoritățile iraniene au întrerupt internetul — măsură care a îngreunat evaluarea situației pe teren. Blocajul de comunicații a stârnit îngrijorări din partea comunității internaționale că Teheranul va recurge la suprimarea protestelor prin forță.

Pe 13 ianuarie, un oficial iranian, care a refuzat să fie identificat, a declarat pentru Reuters că circa 2 000 de persoane au fost ucise în contextul protestul, fiind vorba atât de protestatari, cât și personal de securitate. Aceasta este pentru prima data când autoritățile din Iran oferă vreo cifră a victimelor.

Anterior, Human Rights Activists News Agency (HRANA), un grup iranian pentru drepturile omului, a raportat că cel puțin 646 de persoane au fost ucise de la începerea protestelor, dintre care 512 sunt protestatari și 134 membri ai forțelor de securitate. De asemenea, potrivit HRANA, peste 10 700 de persoane au fost arestate.

De la eruperea protestelor, președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a declarat că SUA va interveni, dacă regimul de la Teheran va aplica forță împotriva protestatarilor. Liderul de la Casa Albă a spus că ia în considerare mai multe opțiuni „foarte dure” de acțiune în privința Teheranului, în legătură cu reprimarea protestelor. Pe 10 ianuarie, The New York Times a scris, cu trimitere la sursele sale, că militarii i-au prezentat lui Trump mai multe variante privind lovituri împotriva Iranului, inclusiv asupra unor obiective non-miliare din Teheran. Publicația a subliniat că, la acel moment, președintele SUA încă nu luase o decizie finală privind un eventual atac.

Pe 11 ianuarie, Trump a declarat că Teheranul a propus negocieri după ce a amenințat că va lovi republica islamică din cauza reprimării sângeroase a protestatarilor. El a spus că administrația sa poartă discuții pentru a stabili o întâlnire cu oficiali iranieni, dar a avertizat că ar putea fi nevoit să acționeze mai întâi.

Pe 13 ianuarie, ambasada virtuală a SUA la Teheran a publicat un mesaj în care îndeamnă cetățenii americani să părăsească Iranul. Apeluri asemănătoare au lansat și misiunile diplomatice ale altor țări către cetățenii lor.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: