Radar Politic/Telegram

„Recucerim Chișinăul”. PAS a anunțat candidatul pe care îl propune la funcția de primar al capitalei

Reprezentanții Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) și-au anunțat, pe 12 iunie, candidatul pe care îl propun la funcția de primar al capitalei. Lilian Carp va reprezenta partidul în alegerile locale generale din această toamnă. 

Chișinăul are nevoie de un nou suflu în dezvoltarea sa. Noi înțelegem că problemele reale cu care este confruntă Chișinăul sunt ambuteiajele infernale. Cu probleme se confruntă și suburbiile. Acuma timpul de parcurs este de aproape 35-40 minute. Orașul are nevoie de soluții reale„, a menționat Carp.

Probleme sunt multiple. (…) Lucrările de fațadă nu pot fi acceptate”, a adăugat el.

„Recucerim Chișinăul”, a spus președintele PAS Igor Grosu. „Chișinăul tot timpul a fost urba care a transmis mesajul, a lansat cele mai importante procese în istoria Republicii Moldova”, a adăugat el.

Din păcate, în acești ani, Chișinăul a intrat pe mâna forțelor pro-Kremlin. (…) Chișinăul a fost dintotdeauna pro-european. Haideți să întoarcem anul acesta Chișinăul Republicii Moldova pro-europene”, a comunicat Grosu.

Lilian Carp este deputat în Parlamentul Republicii Moldova la al treilea mandat. Totodată, el este vicepreședinte al fracțiunii Partidului Acțiune și Solidaritate.

În iunie 2020 a fost ales vicepreședinte PAS, fiind membru al partidului din 2018.

Carp este din raionul Strășeni, satul Zamciogi. S-a născut pe 12 octombrie 1987.

***

Precizăm că alegerile locale generale urmează să se desfășoare în această toamnă. Data exactă nu a fost stabilită, însă sunt luate în calcul datele de 29 octombrie sau 5 noiembrie.

Anterior, secretarul executiv al Partidului Socialiștilor Igor Dodon declara că „în alegerile din această toamnă, bătălia de bază va fi între PSRM și partidul de guvernare al Maiei Sandu”. Pe 23 mai, socialistul Vlad Batrîncea a spus că Partidul Socialiștilor își va anunța candidatul la funcția de primar al Chișinăului în următoarele săptămâni. „Este domnul Dodon și eu”, a menționat el, referindu-se la candidații examinați de partid.

Primarul actual al capitalei Ion Ceban a anunțat deja că va candida pentru al doilea mandat. Acesta a devenit primar al capitalei în timp ce era membru al PSRM. Ulterior, acesta și-a suspendat statutul și a precizat că va fi primar independent de forțele politice. Pe 17 ianuarie 2023, Ceban și-a înregistrat propriul partid – Mișcarea Alternativa Națională.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

igsu.gov.md/foto simbol

Vânt puternic în toată Moldova: copaci doborâți; postul vamal „Molovata” și-a suspendat temporar activitatea

Din cauza vântului puternic, postul vamal de tip debarcader „Molovata” și-a întrerupt temporar activitatea. Totodată, rafalele au dus la căderea unor arbori în curțile oamenilor, dar și pe carosabil. Întreaga țară se află sub cod galben din cauza vântului puternic, iar autoritățile au venit cu recomandări pentru populație.

În dimineața zilei de 28 decembrie, Serviciul Vamal a anunțat că postul vamal de tip debarcader „Molovata” și-a întrerupt temporar activitatea din cauza rafalelor de vânt care afectează circulația pe râul Nistru. Călătorii au fost îndemnați să opteze pentru postul vamal intern de control „Criuleni 18”, aflat la aproximativ 32 km distanță. Potrivit instituției vamale, activitatea va fi reluată imediat ce condițiile meteorologice o vor permite.

Între timp, Ministerul Afacerilor Interne (MAI) a anunțat că, în dimineața zilei de 28 decembrie, angajații Inspectoratului General pentru Situații de Urgență au întreprins 5 misiuni de defrișare a arborilor căzuți în curțile oamenilor, dar și pe carosabil, din cauza vântului puternic.

În continuare, ministerul a venit cu mai multe recomandări către populație. „Pentru prevenirea situațiilor de risc legate de cod galben de vânt, autoritățile recomandă populației să fie atentă la utilizarea surselor de aprindere, în special în spațiile deschise. Orice scânteie în condiții de vânt poate provoca incendii. Mai mult, pompierii îndeamnă oamenii să fie atenți la utilizarea focului deschis, pentru evitarea situațiilor de risc. Arderea necontrolată poate duce la aprinderea spațiilor și generare de incendii. Persoanele sunt îndemnate să evite atingerea cablurilor sau firelor electrice căzute la pământ. O atenție deosebită, trebuie acordată minorilor în vederea protejării siguranței acestora”, au declarat reprezentanții MAI. În același timp, oamenii au fost îndemnați să evite plimbările sub copaci bătrâni, stâlpi, panouri publicitare sau construcții instabile. De asemenea, s-a recomandat parcarea autovehiculelor departe de copaci, stâlpi și clădiri înalte care riscă să fie avariate de rafale de vânt.

Primăria Chișinău a îndemnat locuitorii și oaspeții capitalei „să circule cu prudență, iar șoferii să evite parcarea autovehiculelor sub copaci sau pe arterele principale, pentru a nu îngreuna circulația transportului public și intervenția serviciilor speciale”. „Serviciile municipale monitorizează situația și vor interveni la necesitate”, a adăugat Primăria.

Menționăm că, între 28 decembrie și 29 decembrie, până la ora 17:00, întreaga țară se află sub cod galben din cauza vântului puternic.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: