Comisia Electorală Centrală

Patru partide – excluse din lista celor care au dreptul să participe la parlamentare

Lista partidelor care au dreptul de a participa la alegerile parlamentare din 28 septembrie a fost modificată. Pe 3 august, Comisia Electorală Centrală (CEC) a decis să excludă din această listă patru partide. Printre acestea se numără „Forța Alternativă de Salvare a Moldovei”, Partidul „Șansă” și Partidul „Victorie”, care fac parte din blocul „Victorie”, apropiat lui Ilan Șor.

„Urmare informațiilor prezentate de către Agenția Servicii Publice, CEC a modificat hotărârea prin care a fost aprobată lista partidelor politice care au dreptul de a participa la alegerile parlamentare din 28 septembrie 2025. Astfel, din lista făcută publică pe 14 iulie curent, au fost excluse Partidul Politic Partidul Agrar din Moldova, Forţa de Alternativă şi de Salvare a Moldovei, Partidul Politic „Şansă”, Partidul Politic „Victorie”, în legătură cu adoptarea deciziilor Agenției Servicii Publice de neînregistrare a modificărilor în datele înscrise în Registrul de stat al persoanelor juridice”, au comunicat reprezentanții CEC.

***

Pe 14 iulie, CEC a publicat lista partidelor care au dreptul să participe la alegerile parlamentare. Instituția a precizat că participarea la alegeri este condiționată de obligația partidelor de a prezenta Agenției Servicii Publice, până la începutul perioadei electorale, lista numerică și nominală a membrilor care intră sub incidența art.3 alin.(1) lit.e5) din Legea nr.133/2016 privind declararea averii şi intereselor personale – adică președinți, vicepreședinți și membri ai organelor executive centrale ale formațiunii.

CEC raporta că, din cele 66 partide înregistrate în Registrul de stat al persoanelor juridice la data de 14 iulie 2025, doar 25 partide au prezentat informația necesară.

Comisia adăuga că solicitările altor 14 partide sub aspectul actualizării informației în cauză sunt în proces de examinare la ASP. „În cazul a trei partide politice: Partidul Politic „Șansă”, Partidul Politic Forţa de Alternativă şi de Salvare a Moldovei și Partid Politic Partidul „Renaștere”, este făcută mențiunea despre aflarea pe rol a litigiilor examinate în instanța de judecată privind limitarea activității sau dizolvarea formațiunii”, comunica instituția electorală.

Totuși, CEC menționa că „a considerat judicios de a include și aceste 14 partide în lista partidelor politice care au dreptul de a participa la alegerile parlamentare din 28 septembrie 2025 cu rezerva revocării dreptului dat în situația neemiterii de către Agenția Servicii Publice a actului administrativ individual favorabil și/sau, emiterii deciziei judecătorești executorii privind dizolvarea/limitarea activității partidelor politice menționate mai sus”.

***

Menționăm că „Forța Alternativă de Salvare a Moldovei”, Partidul „Șansă” și Partidul „Victorie” fac parte din blocul „Victorie”, apropiat lui Ilan Șor, creat în aprilie 2024 la Moscova. Pe 31 iulie curent, Curtea de Apel Chișinău a decis că blocul „Victorie” afiliat lui Ilan Șor nu va participa la alegerile parlamentare. Mai exact, instanța a menținut în vigoare decizia CEC, care a refuzat înregistrarea blocului „Victorie” pentru scrutinul parlamentar din 28 septembrie. 

Anterior, CEC a solicitat Ministerului Justiției ca partidul politic „Șansă” să fie dizolvat. Mai exact, ca Ministerul să se adreseze în instanța de judecată în vederea adoptării unei astfel de hotărâri. Un demers în acest sens a fost semnat pe 6 februarie 2025 de către președinta CEC Angelica Caraman. Comisia a atestat „un comportament continuu vicios al entității politice în cauză de sfidare a obligațiunilor sale, manifestată atât prin inacțiune continuă de neprezentare a declarațiilor donatorilor în original, precum și neprezentarea listei membrilor de partid, blocând astfel procedura administrativă de efectuare a controalelor financiare aferente”. „Echipa partidului „Șansă” din 2023 este supusă represiunilor politice”, a reacționat liderul „Șansă” Alexei Lungu.

De asemenea, CEC a sesizat Ministerul Justiției pentru a limita activitatea „Forței de Alternativă și Salvare a Moldovei”.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Doi polițiști din Fălești au folosit armele pentru a opri un motociclist care se deplasa cu viteză? Explicația IGP

Inspectoratul General al Poliției (IGP) a venit duminică, 7 iulie, cu o reacție după ce în mediul online au fost publicate imagini în care doi polițiști încearcă să oprească doi motocicliști care se deplasau cu viteză excesivă, folosind armele din dotare, iar unul dintre aceștia a îndreptat pistolul spre unul dintre conducătorii vehiculelor. Instituția a precizat că oamenii legii au utilizat armele fără executarea focurilor, după ce motocicliștii ar fi ignorat de două ori solicitările de a opri, însă nici ulterior nu s-au conformat și au părăsit locul într-o direcție necunoscută.

Conform IGP, incidentul a avut loc pe 7 iunie, în satul Sărata Veche, raionul Fălești. În acea zi, oamenii legii au fost sesizați despre un accident rutier, în care șoferul implicat a părăsit locul faptei.

În timpul documentării cazului, polițiștii au observat două motociclete care circulau în repetate rânduri cu viteză excesivă și fără plăcuțe de înmatriculare, punând în pericol siguranța traficului rutier. Anterior, autoritățile ar fi primit mai multe sesizări privind deplasarea acestora cu încălcarea regulilor de circulație.

În timpul intervenției, conducătorii motocicletelor au fost somați repetat să oprească, însă aceștia nu s-au conformat indicațiilor și somațiilor polițistului și și-au continuat deplasarea. În contextul în care motocicliștii au ales să treacă a treia oară cu viteză excesivă, ignorând solicitările poliției, pentru a asigura oprirea acestora, polițistul a utilizat arma din dotare, aceasta fiind asigurată, fără executarea focurilor și fără punerea în pericol a integrității persoanelor. Conducătorii motocicletelor nu s-au conformat indicațiilor nici de această dată, continuându-și deplasarea și părăsind locul într-o direcție necunoscută”, a spus IGP.

Potrivit oamenilor legii, pe 1 iulie, aceleași persoane au fost implicate într-o cursă între motociclete, soldată cu un accident rutier pe un drum din extravilanul satului Sărata Veche. În urma coliziunii frontale, trei pasageri au suferit traumatisme, printre care și minori, fiind internați în spital pentru îngrijiri medicale.

Verificările au stabilit că conducătorii motocicletelor nu dețin permis de conducere, iar pe caz a fost inițiată o cauză penală.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: