Observatorul Prahovean

PCCOCS l-au reținut pe unul dintre adjuncții Administrației Naționale a Penitenciarelor

Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) l-au reținut preventiv pentru 72 de ore, pe unul dintre adjuncții Administrației Naționale a Penitenciarelor și au efectuat un șir de percheziții la domiciliul, în automobilul și în biroul de serviciu al acestuia.

Pentru stabilirea tuturor circumstanțelor faptei urmează să fie efectuat, în continuare, un volum imens de acțiuni de urmărire penală, cu implicarea și suportul altor organe de stat – Serviciul de Informații și Securitate și Inspectoratul Național de Investigații al Inspectoratului General al Poliției al MAI.

Persoana reținută, la moment, este bănuită de comiterea abuzului de serviciu în interesul unei organizații criminale.

În faza imediat următoare, procurorii urmează să-i înainteze învinuirea persoanei vizate și să depună la judecătorul de instrucție un demers pentru plasarea acesteia în arest preventiv.

Potrivit legii penale, astfel de infracțiuni se pedepsesc cu închisoare de la 3 la 8 ani, cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 10 la 15 ani.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Orizont TV

Primarul socialist din Hăsnășenii Mari va fi revocat din funcție? Data referendumului local – stabilită

În satul Hăsnășenii Mari, raionul Drochia, va fi organizat un referendum local privind revocarea primarului Angela Moroșanu în data de 17 mai. Data desfășurării plebiscitului a fost stabilită de Comisia Electorală Centrală (CEC), în cadrul ședinței din 3 februarie.

Membrii CEC au stabilit că grupul de inițiativă pentru desfășurarea referendumului privind revocarea primarului satului Hăsnășenii Mari a colectat suficiente semnături pentru organizarea acestuia. Astfel, autoritatea electorală a decis că scrutinul va fi organizat pe 17 mai.

Amintim că grupul de inițiativă, care însumează 20 de persoane, a propus revocarea primăriței Angela Moroșanu pe motiv că și-ar fi încălcat atribuțiile de serviciului. Oamenii au menționat, între altele, rezilierea neconformă a unui contract încheiat prin decizia Consiliului local și lipsă de transparență în gestionarea banilor publici.

Pentru a fi inițiat referendumul, grupul de inițiativă a trebuit să colecteze, până pe 30 ianuarie 2026, semnăturile a cel puțin 10% din numărul cetățenilor cu drept de vot care domiciliază în Hăsnășenii Mari, ceea ce constituie 123 de semnături din numărul total de 1 226 de alegători.

***

Angela Moroșanu a fost aleasă primar al satului Hăsnășenii Mari în urma alegerilor locale din 2023, pe lista Partidului Socialiștilor din Republica Moldova.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: