Peste 100 de deputați locali din Rusia au semnat o scrisoare deschisă în care condamnă acțiunile lui Putin

Mai mult de 100 de deputați locali din diferite localități ale Rusiei (Moscova, Sankt Petersburg, Velikii Novgorod, Samara, Reazani, Ioșkar-Olî ș.a.) au semnat o scrisoare deschisă adresată cetățenilor Federației Ruse. Aceștia condamnă „operațiunea militară specială” inițiată de președintele rus Vladimir Putin în Ucraina, informează Novaya Gazeta.

„Noi, deputați aleși, condamnăm vehement atacul armatei ruse în Ucraina”, se arată în scrisoare. „Este o monstruozitate care nu poate fi justificată în niciun mod”.

Deputații locali consideră că războiul cu Ucraina va provoca consecințe catastrofale: mii de morți și răniți, iar Rusia va fi izolată și va crește inflația. La final, aleșii au îndemnat locuitorii Rusiei să nu participe la agresiune, să nu o aprobe și să nu tacă.

Flashmoburi izolate împotriva războiului au avut loc în mai multe localități din Rusia.

Și interpretul rus Valerii Meladze a făcut apel la încetarea războiului.

S-a întâmplat ceea ce nu trebuia să se întâmple niciodată. Istoria va așeza lucrurile la locul lor. Dar astăzi vă rog, vă implor să încetați acțiunile militare și așezați-vă la masa de negocieri!”, a publicat acesta pe Instagram.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Valery Meladze (@meladzevalerian)

Informații despre evenimentele din Ucraina, care se desfășoară chiar în aceste momente în LIVE Textul NM Război în Ucraina. Principalele evenimente.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei / NewsMaker

Cinci moldoveni au rămas fără cetățenie după ce s-au înrolat în armate străine. Maia Sandu a semnat decretul

Cinci bărbați născuți în Republica Moldova, cu vârste între 39 și 51 de ani, au rămas fără cetățenie după ce s-au înrolat benevol în forțe armate străine. Un decret în acest sens a fost semnat de președinta Maia Sandu, pe data de 17 iulie.

Decizia intră în vigoare la data semnării și poate fi contestată în instanță conform legii.

Precizăm că, conform legii, cetățenia Republicii Moldova poate fi retrasă, prin decret prezidențial, persoanei care:

  • a obținut cetățenia în mod fraudulos, prin furnizarea de informații false, prin ascunderea unor date esențiale sau în lipsa temeiurilor prevăzute de prezenta lege ori de legislația anterioară în materie de cetățenie;
  • s-a înrolat benevol în forțele armate ale unui stat străin;
  • a comis fapte deosebit de grave care aduc prejudicii esențiale statului.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: