MSMPS

Peste 12 mii de doze de vaccin anti-COVID-19, administrate în ultimele 24 de ore

12 231 de doze de vaccin anti-COVID-19 au fost administrate în ultimele 24 de ore, informează Ministerul Sănătății.

Dintre acestea, 10 101 persoane au fost imunizate cu prima doză, iar 2129 persoane – cu a doua doză.

Amintim că, în Republica Moldova, campania de imunizare a început pe 2 martie. Până în prezent, 228 971 de doze de vaccin anti-COVID-19 au fost administrate.

facebook.com/sanatateprotectiesocialamoldova

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

procuratura.md

Au contractat prin înșelăciune un credit de 4,4 mln lei de la Banca de Economii. Doi moldoveni, condamnați în prima instanță

Două persoane, care sunt vizate într-un dosar privind contractarea prin înșelăciune a unui credit de 4,4 milioane de lei de la Banca de Economii, în 2011, au fost condamnate în prima instanță la 5 și, respectiv, 9 ani de închisoare. Inculpații se află actualmente în căutare. Informațiile au fost confirmate de Procuratura Anticorupție (PA) într-un comunicat din 16 decembrie.

Potrivit PA, probele acumulate arată că un grup de persoane, care a acționat în complicitate cu administratorul și fondatorul unor companii, precum și cu alte persoane față de care în prezent sunt desfășurate acțiuni procesuale, a obținut prin înșelăciune, în decembrie 2011, un credit în valoare de 4 400 000 de lei de la Banca de Economii.

Ulterior, mijloacele bănești au fost însușite prin diverse scheme infracționale, cauzând instituției financiare un prejudiciu în proporții deosebit de mari.

Totodată, persoanele vizate, urmărind scopul spălării banilor prin metode de tăinuire și deghizare a originii mijloacelor bănești, le-au transferat în baza unor contracte fictive de antrepriză către conturile bancare ale mai multor companii. De acolo, banii erau ridicați în numerar de către complicii la infracțiune, inclusiv de către inculpații din dosarul respectiv.

Pe 16 decembrie, Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, i-a recunoscut pe cei doi inculpați drept vinovați de săvârșirea infracțiunilor de spălare a banilor în proporții deosebit de mari și escrocherie în proporții mari.

Instanța a dispus, în privința unuia dintre inculpați, prin cumul parțial al pedepselor, o condamnare la 9 ani de închisoare, cu privarea de dreptul de a desfășura activități în domeniul administrării bunurilor pe un termen de 5 ani. Cel de-al doilea inculpat, găsit vinovat de comiterea infracțiunii de spălare a banilor, a fost condamnat la 5 ani de închisoare.

În privința ambilor inculpați a fost menținută măsura preventivă – arestarea preventivă, aceștia fiind anunțați în căutare.

De asemenea, a fost admisă acțiunea civilă formulată de Banca de Economii, fiind dispusă încasarea, în mod solidar, din contul inculpaților, a sumei de 200 000 de lei, cu titlu de compensare a prejudiciului material.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: