Facebook/IvCeban

Peste 60 de refugiați din Ucraina, cazați la Moldexpo. Autoritățile au pus la dispoziție și alte spații 

Pe parcursul nopții au fost cazate mai multe persoane în instituțiile din capitală. Potrivit edilului Ion Ceban, la Centrul Moldexpo au fost cazate 65 de persoane, la Centrul de Cazare pentru Solicitanții de Azil și Refugiați – 38 de persoane, iar la Căminul Direcției Generale Educație, Tineret și Sport (DGETS) – 2 familii. 

Ceban spune că Centrul Moldexpo este amenajat pentru ca solicitanții să primească cazare. „Locuitorii au adus haine, produse alimentare, apă, ceai etc. Acum, dimineața, va fi comandat dejunul prin serviciul catering”, comunică edilul.

La Centrul de Cazare pentru Solicitanții de Azil și Refugiați din bd. Dacia 60/4 în acest moment sunt cazate 38 de persoane.

„De la vama Palanca se mai îndreaptă oameni spre oraș, respectiv cererile acestora se examinează de către BMA al MAI”, spune Ceban.

În momentul de față 7 adulți și doi copii (2 familii) sunt cazați la Căminul DGETS, str. Ion Creangă 80.

Ceban declară că potrivit informațiilor, mulți dintre cei care trec granițele pleacă la rude sau tranzitează Republica Moldova.

Ce ține de susținerea pentru cetățenii ucraineni veniți în Republica Moldova, Ceban spune că va anunța adresa unde pot veni oamenii pentru a aduce ajutoare umanitare. „Tot dimineața vom deschide și un cont bancar pentru cei care vor să doneze”, a spus Ceban.

Anterior, edilul a declarat că Primăria Chișinău a identificat 8 mii 682 de locuri de cazare, dintre care 4467 cu cazare imediată.

***

Amintim că, pe 24 februarie, în jurul orei 5:00, Vladimir Putin a anunțat începerea operațiunii militare în Ucraina.

Președintele Ucrainei Vladimir Zelenski a declarat mobilizare generală. Bărbații cu vârstele curprinse între 18 și 60 de ani nu pot ieși din țară. Liderul de la Kiev a anunțat că în Ucraina au pătruns grupe de diversioniști, care vor încerca să îl asasineze. Presa din țara vecină anunță că blindate rusești se îndreaptă spre Kiev. NM relatează cele mai noi și importante informații.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

stiri.md

A doua dronă doborâtă în România în două zile. Aparatul, neutralizat de avioane F-16 românești

O dronă care a pătruns ilegal în spațiul aerian al României, în contextul atacurilor ruse asupra Ucrainei, a fost doborâtă în dimineața zilei de 25 iulie. Anunțul a fost făcut de Ministerul Apărării Naționale într-un comunicat.

La ora 08:22, sistemele de supraveghere radar ale Ministerului Apărării Naționale au detectat o nouă pătrundere neautorizată în spațiul aerian național a unei drone care evolua în zona de frontieră cu Ucraina. Două aeronave F-16 Fighting Falcon ale Forțelor Aeriene Române, aflate în serviciul de luptă Poliție Aeriană, au interceptat ținta aeriană și au executat procedurile standard de identificare și neutralizare”, a transmis Ministerul Apărării Naționale.

Instituția a precizat că aparatul de zbor fără pilot a fost doborât într-o zonă nepopulată din apropierea frontierei, iar echipe specializate urmează să efectueze verificări la fața locului.

Incidentul are loc la o zi după ce o altă dronă, de tip Shahed, utilizată de armata rusă, a fost doborâtă în zona Câmpiei Bărăganului.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: