Plahotniuc a refuzat să se prezinte în instanță în dosarul „kuliok”. Va fi adus silit pe 17 februarie

Vladimir Plahotniuc a refuzat să se prezente la ședința de judecată programată pentru 11 februarie în dosarul „Kuliok”, în care este cercetat fostul președinte Igor Dodon. Instanța a anunțat că fostul lider al Partidului Democrat din Moldova (PDM) a refuzat, deocamdată, să fie escortat și a informat că nu va participa la ședință. În aceste condiții, a fost dispusă aducerea forțată la ședința din 17 februarie, a fostului lider democrat.

Potrivit informațiilor prezentate în instanță, există un proces-verbal de refuz privind escortarea acestuia, precum și o cerere prin care se menționează că Plahotniuc are stabilită o altă ședință la Judecătoria Buiucani pe 12 februarie, în dosarul „furtul miliardului” și solicită timp pentru pregătire.  Plahotniuc a explicat că va fi disponibil să se prezinte în 2-3 săptămâni.

Astfel, instanța a decis aducerea silită a fostului lider democrat pentru 17 februarie 2026.

„În situația în care este un refuz, instanța de judecată, conform legislației procesuale în vigoare, pentru data de 17 februarie, să dispună aducerea silită a martorului Plahotniuc, în ședința de judecată”, potrivit magistraților.

***

Reamintim că, în septembrie 2022, procurorii au trimis în judecată așa-numitul dosar „kuliok”, care are la bază o înregistrare video a unor negocieri confidențiale dintre Igor Dodon și Vladimir Plahotniuc din vara anului 2019. Potrivit acuzării, oligarhul i-ar fi transmis lui Dodon între 600 de mii și 1 milion de dolari. Conform anchetei, banii ar fi urmat să fie folosiți pentru acoperirea cheltuielilor Partidului Socialiștilor, inclusiv pentru plata salariilor unor membri ai formațiunii.

Deoarece presupusa infracțiune ar fi fost comisă de Dodon în perioada în care exercita funcția de președinte al țării, dosarul este examinat de Curtea Supremă de Justiție. Dodon pledează nevinovat și susține că dosarul ar fi unul fabricat.

În noiembrie 2025, examinarea dosarului „kuliok” a fost reluată de la zero. Consiliul Superior al Magistraturii a aprobat audierea a 11 din cei 17 martori ai acuzării în cauza lui Dodon. Printre aceștia se numără fostul lider al Partidului Democrat, Vladimir Plahotniuc, consilierul său Serghei Iaralov, foștii deputați Iurie Reniță, Vladimir Cebotari, Dumitru Diacov, Andrian Candu, Adrian Albu, fostul prim-ministru Pavel Filip, precum și actualul deputat Lilian Carp.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

MOST: Contabila-șefă a uneia dintre cele mai mari rețele de electrocasnice din Transnistria a murit în arest

Contabila-șefă a companiei „Tiraet”, Elena Mincenko, a murit în noaptea de 22 spre 23 august, în timp ce se afla în arest în regiunea transnistreană. Informația a fost confirmată pentru publicația „МОST” de trei surse independente de pe malul stâng al Nistrului, care au solicitat anonimatul.

Două dintre sursele citate susțin că Elena Mincenko suferea de cancer. Autoritățile nerecunoscute din regiunea transnistreană nu au anunțat oficial decesul acesteia.

Mincenko a fost reținută după perchezițiile efectuate pe 10 august în sediile companiei „Tiraet”. Odată cu ea au fost reținuți proprietarii și administratorii companiei, Iakov și Veaceslav Iosenkin.

Potrivit unor surse informate citate anterior de „МОST”, angajații companiei au fost anunțați că membrii conducerii sunt suspectați de evaziune fiscală și de neachitarea impozitelor la bugetul regiunii transnistrene. Pe 11 august, toate cele trei persoane se aflau în arest.

„Tiraet” este una dintre cele mai mari rețele de magazine de electronice din regiunea transnistreană. După percheziții, compania și-a suspendat temporar activitatea. Pe 18 august, unul dintre magazinele rețelei, situat în centrul Tiraspolului, era în continuare închis și sigilat, potrivit unor cititori ai publicației „МОSТ”.

În luna mai, „Tiraet” a donat 170 000 de „ruble transnistrene” fondului „Împreună”, creat de autoritățile de facto din regiune, și s-a numărat printre cei mai mari donatori ai acestuia.

Un caz similar a avut loc în decembrie 2025, când au fost efectuate percheziții în sediile și magazinele unui alt mare comerciant de electronice din regiune, compania „HighTech”. Structurile de forță locale au declarat atunci că reprezentanții companiei erau suspectați de evaziune fiscală. Conducerea „HighTech” a fost reținută, iar ulterior magazinele rețelei și-au reluat activitatea.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: